ناکامی شورای امنیت در دستیابی به توافقی درباره کاروان کمک‌رسان روسیه

اوكراين

شورای امنیت سازمان ملل در نشست فوری خود درباره تحولات اخیر در شرق اوکراین و برای دستیابی به توافقی درباره کاروان مناقشه برانگیز کمک‌های روسیه، با ناکامی مواجه شد.

شورای امنیت سازمان ملل در نشست فوری خود درباره تحولات اخیر در شرق اوکراین و برای دستیابی به توافقی درباره کاروان مناقشه برانگیز کمک‌های روسیه، با ناکامی مواجه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، لیتوانی رسماً پس از ورود کاروان کمک‌رسان روسیه به اوکراین بدون اجازه دولت کی‌یف خواستار برگزاری این نشست اضطراری در روز جمعه شد.

مارک لیال گرانت، سفیر انگلیس در سازمان ملل که کشورش ریاست دوره‌ای شورای امنیت را در ماه جاری میلادی بر عهده دارد، گفت: شورای امنیت تنها یک جلسه رایزنی درباره اوضاع در شرق اوکراین برگزار کرد و خلاصه‌ای از آنچه که رخ داده است را از زبان اسکار فرناندز تارانکو، معاون دبیر کل دپارتمان امور سیاسی شنیدیم.

وی خارج از مجمع شورای امنیت سازمان ملل و پس از این نشست گفت: با توجه به شرایط اتفاق نظر درباره کمک‌رسانی روسیه به اوکراین وجود ندارد.

این مقام مسئول با اذعان به اختلاف نظر میان شرق و غرب ادامه داد: آنچه که باعث نگرانی بیش از حد شده اقدام غیرقانونی و یکجانبه از جانب روسیه است. مسکو از اقدامات خود بر پایه ضرورت کمک‌های بشردوستانه و رفتار غیر قابل قبول اوکراین در متوقف کردن کاروان کمک‌رسان دفاع می‌کند.

ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل نیز گفت: اعضای شورا درباره این حقیقت که صدها تن از غیرنظامیان در حال مردن هستند، نگرانی ندارند. آن‌ها نگران فاجعه انسانی در شرق اوکراین نیستند. آن‌ها نگران کاروان کمک‌رسان هستند.

چورکین در واکنش به نگرانی کی‌یف درباره نوع محموله‌های کاروان کمک‌رسان و احتمال اینکه این محموله‌ها تسلیحات و مهمات باشد، گفت: کاروان شامل 280 کامیون محتوی 69 ژنراتور، 400 تن غلات، 340 تن گوشت کنسروی، 30 تن نمک، 1000 تن شکر، 60 تن محصولات لبنی کنسروی، 80 کیلوگرم چای، حدود 679 تن آب، 62 تن غذای کودک، 54 تن محصولات پزشکی و 1200 کیسه خواب است.

انتهای پیام

کد N459488