قاتل خبرنگار آمریکایی شناسایی شد

خبرنگار آمریکایی, جیمز فولی, جان بیتل

چند روز پس از انتشار فیلمی از اقدام یکی از عناصر داعش در بریدن سر یک خبرنگار آمریکایی در سوریه، مطبوعات انگلیسی به نقل از سرویس‌ های امنیتی این کشور هویت عامل این جنایت را فاش کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم؛ روزنامه انگلیسی "سان" اعلام کرد که قاتل "جیمز فولی" ، جوان انگلیسی ساکن لندن است که پس از آموزش در مجموعه افراطی، به سوریه اعزام شده است.  
نام این تروریست انگلیسی عضو داعش "جان بیتل" است، و به لهجه "کاکنی" که ویژه برخی ساکنان پایتخت انگلیس است، صحبت می‌کند.
شبکه "بی بی سی" هم گزارش داد، بیتل گروهکی از اعضای وابسته به داعش را فرماندهی می‌کند که 20 غربی از جمله چند زن را ربوده‌اند.
بر اساس این گزارش، این گروهک تروریستی، مداوم در حال رفت و آمد در مناطقی از سوریه و شاید عراق است تا نیروهای ویژه غربی نتوانند گروگان‌ها را آزاد کنند.
"دیوید کامرون" ، وزیرخارجه انگلیس پس از انتشار فیلم سربریدن "جیمز فولی" و صحبت های عامل این جنایت با لهجه پایتخت نشینان انگلیس؛ اذعان کرد که احتمالا قاتل فولی انگلیسی باشد.
روزنامه "گاردین" نیز به نقل از مسؤولان سرویس‌های امنیتی انگلیس و روزنامه نگارانی که پیشتر از سوی داعش ربوده شده بودند، تأکید کرد که این عضو داعش "جان" نام دارد و ساکن پایتخت انگلیس است و 3 سال قبل به سوریه اعزام شد و سرکردگی یکی از گروهک های داعش را که اعضای آن انگلیسی بودند برعهده گرفت.
این گروهک مسؤول حراست گروگانها در شهر رقه سوریه است.

گاردین به نقل از منابع خود تأکید کرد که این فرد به شدت افراطی و آموزش دیده است، و همواره نماینده داعش در مذاکرات آزاد سازی گروگانها است.
کد N459369