آمرلی ها برای نجات همشهریانشان به بارگاه امام علی (ع)متوسل شدند

عراق

بغداد-ایرنا- صدها تن از اهالی شهر محاصره شده ˈآمرلیˈ در استان صلاح الدین عراق، برای رساندن صدای استمداد طلبی همشهریان خود در صحن و بارگاه امام علی (ع) در نجف اشرف تجمع کردند.

به گزارش ایرنا، این افراد که بیشتر آنان توانسته اند طی دو ماه گذشته از راههای مختلف ، از منطقه خارج شده و خود را نجات دهند، امروز پنجشنبه به بارگاه حضرت علی (ع) امام اول شیعیان، متوسل شدند تا شاید صدای استمداد همشهریان خود را به جهانیان برسانند.

ساکنان آمرلی، شهری شیعه و عمدتا ترکمن نشین، بیش از 70 روز است که مظلومانه و در سکوت مطلق در حال دفاع هستند.

این شهر از توابع طوزخورماتور در استان صلاح الدین است که از آغاز بحران اخیر تحمیل شده داعش به مردم عراق از 20 خرداد گذشته در محاصره هستند.

تجمع کنندگان در نجف که با حمل پلاکاردهایی با عنوان ˈآمرلی کربلای عصرˈ، قصد داشتند عمق فاجعه را به نمایش بگذارند، هشدار دادند که اهالی آمرلی بدون آب ، غذا و دارو هستند.

ˈرضا خلفˈ، یکی از اهالی آمرلی در تجمع امروز به خبرنگاران عراقی گفت امروز اینجا در این مکان مقدس هستیم تا پیام مظلومیت همشهریانمان را به دنیا برسانیم.

وی از فاجعه ای که به دنبال محاصره 70 روزه آمرلی در استانه وقوع است، سخن گفته و تاکید کرده که مردم در محاصره داعش، از کمبود آب، غذا و دارو رنج می برند و حتی شیر برای اطفال ندارند.

اهالی آمرلی به همراه نیروهای پلیس محلی و داوطلبان مردمی و یگان هایی از ارتش که از قبل در منطقه بوده اند، بارها مقابل حملات سنگین داعش ایستادگی کرده و شهر و 32 روستای آن را حفظ کرده اند.

رضا گفت: آمرلی ها به همراه داوطلبان مردمی از سایر نقاط عراق، به امر مرجعیت ، مقابل بیش از 1600 حمله خمپاره ای و حملات سنگین روزانه، مردانه مقاومت کرده اند، اما حالا همه چیز بویژه روحیه اهالی در حال فرو ریختن است.

تجمع کنندگان در بارگاه امام علی (ع) ، از مجامع بین المللی به خاطر سکوت در قبال فاحعه آمرلی، انتقاد کرده و خواستار کمک های بین المللی فوری برای همشهریانشان شدند و از دولت عراق نیز خواستند هرچه سریعتر اقدامات نظامی برای شکستن محاصره مردم منطقه انجام دهد.

یکی دیگر از تجمع کنندگان نیز با اشاره به واکنش فوری جامعه بین المللی به فاجعه سنجار ، خطاب به مجامع بین المللی گفت که میان مردم عراق که در یک کشور زندگی می کنند و با یک بحران روبه رو هستند، فرق قائل نشوید.

بحران انسانی در آمرلی، این هفته رسانه های عراق را به تحرک واداشت و به تبع آن جریان های سیاسی، عمدتا شیعی ، از طریق رسانه ها و نیز در پارلمان، تلاش کردند نسبت به وقوع فاجعه قریب الوقوع در این منطقه اطلاع رسانی کرده و دولت عراق و مراجع بین المللی را به یک اقدام جدی و فوری ترغیب کنند.

تازه ترین اقدامات عملی از این دست، ایجاد یک پل هوایی میان بغداد ، آمرلی از سوی ارتش عراق است که بتواند کمک های انساندوستانه فوری برای مردم منطقه ارسال کند.

همچنین وزارت حقوق بشر عراق نیز اعلام کرد که یک اقدام حقوقی بین المللی را در این خصوص آغاز کرده است.

محمد شیاع السودانی وزیر حقوق بشر عراق گفت که پرونده مربوط به فاجعه انسانی آمرلی را به همراه پرونده پایگاه هوایی اسپایکر که در آن 1700 جوان زیر 22 سال توسط داعش قتل عام شده اند، به شورای حقوق بشر در ژنو خواهد برد.

وی گفت که دولت عراق توانسته این شورا را به تشکیل یک جلسه اضطراری ویژه عراق متقاعد کند که بزودی برگزار می شود.

خاورم*1*1770* ** 1917
کد N457971