انگلیس: کشته شدن روزنامه نگار آمریکایی نشانگر سبعیت گروه ˈداعشˈ است

عراق,داعش

لندن – ایرنا- فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس روز چهارشنبه گفت: ما هنوز به طور کامل نمی توانیم ویدیوی منتشر شده درباره کشته شدن روزنامه نگار آمریکایی به دست گروه داعش تایید کنیم اما همه نشانه های حاکی از وقوع این اتفاق و حاکی از ˈسبعیت ˈ این گروه تروریستی است.

به گزارش ایرنا، هاموند افزود:ما پیشتر گفته ایم که که شمار قابل توجهی از شهروندان انگلیسی هم در سوریه و هم درعراق با گروه های افراطی همکاری می کنند.

وزیرخارجه انگلیس اضافه کرد:این مساله،ازجمله دلایلی است که نشان می دهند چرا این گروه ها تهدیدی برای امنیت ملی انگلیس شمرده می شوند.

وی افزود:خیلی از این افراد(که در گروه تروریستی وتکفیری درعراق و سوریه فعالیت داشته اند) بدنبال بازگشت به انگلیس هستند و آنها یک تهدید مستقیم علیه امنیت داخلی بریتانیا بشمار می آیند.

هاموند از این گروه ها به عنوان ˈیک سم و سرطانˈ در عراق و سوریه یاد کرد و هشدار داد خطر گسترش این سموم به سایر نقاط جهان و نیز بریتانیا وجود دارد.

وی اضافه کرد:به لحاظ سیاسی ما بدنبال هشدار دادن به مردم درخصوص خطرات افراط گرایی و نیز رفتن به سوریه و عراق هستیم .

وزیرخارجه انگلیس اضافه کرد: ما تلاش زیادی برای شناسایی افرادی که ممکن است بدنبال جذب افرادی برای پیوستن به این گروه های افراطی باشند و نیز ممانعت از سفر این افراد به خارج از بریتانیا به کار بسته ایم.

وی همچنین هشدار داد کسانی که برای پیوستن به این گروه های افراطی به سوریه و عراق رفته اند درمعرض شناسایی و بازداشت قرار دارند.

فیلیپ هاموند همچنین روز سه شنبه به خبرنگاران گفت فردی که در تصاویر ویدئویی جیمز فولی روزنامه نگار آمریکایی را به قتل می رساند ظاهرا تبعه انگلیس بوده و تحقیق درخصوص شناسایی این فرد آغاز شده است.

وی اضافه کرد: «جنایت های» داعش در عراق و سوریه «کاملا هولناک و رقت آور» است و باعث می شود جامعه بین الملل از تلاش های عراقی ها و کردها در عقب راندن «این سازمان شیطانی» حمایت کنند.

وزیر خارجه انگلیس افزود: گروه داعش یک گروه شیطانی است همراه با یک ایدئولوژی شیطانی است.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس نیز روزچهارشنبه پس از انتشار خبر کشته شدن جیمز فولی خبرنگار آمریکایی به دست گروه تروریستی داعش،تعطیلات خود را درˈکورن والˈبرای شرکت در نشست اضطراری دولت یا ˈکبریˈ در مورد بحران عراق نیمه تمام گذاشت و به لندن بازگشت.

کامرون در صفحه توییتر خود نوشت :ˈدر صورتی که درستی فیلم منتشر شده درباره اعدام این خبرنگار آمریکایی در سوریه ثابت شود ، این قتل بهت آور و تبهکارانه است.من امروز ریاست نشست هایی را درباره اوضاع عراق و سوریه برعهده خواهم گرفت.ˈ

منابع انگلیسی گفته اند که درحدود 500 تبعه انگلیسی در کنار گروه داعش و یاسایر گروه تکفیری و تروریستی در عراق و سوریه می جنگند.

اروپام *1*1552/1547
کد N456873