تبیین سیاست خارجی با کشورهای قاره آفریقا از زبان ظریف/ نوع روابط‌مان باید مبتنی بر منافع طرفین باشد

ایسنا نوشت:

وزیر خارجه در نشست کاری با گروه سفیران ایران در کشورهای آفریقایی به تبیین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در این قاره پرداخت.

دکتر محمدجواد ظریف در این نشست با اشاره به وجود زمینه‌های فراوان کار و همکاری در قاره آفریقا اظهار کرد: باید تلاش کنیم تا نوع روابط‌مان با آفریقا رابطه‌ای عمیق، منطقی و مبتنی بر منافع دو طرف و به‌دور از سطحی‌نگری باشد.

وزیر امور خارجه هم‌چنین آمادگی خود را برای انجام سفرهای متقابل به کشورهای آفریقایی برای پیشبرد و تسریع در روند توسعه همکاری‌ها اعلام کرد.

در این دیدار تعدادی از سفیران کشورمان در حوزه آفریقا دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را درباره روند توسعه و گسترش روابط و روند موانع فراروی مسیر توسعه روابط ایران با قاره آفریقا مطرح کردند.

پیش از این نشست نیز مهندس رضا ویسه، معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رییس‌جمهور با حضور در جمع سفیران کشورمان در آفریقا، توسعه همکاری با آفریقا را از اولویت‌های دولت یازدهم برشمرد و بر آمادگی دولت برای فراهم کردن تسهیلات لازم برای حضور فعال شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی کشورمان در این قاره تاکید کرد.

او تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر خلاف برخی طرف‌های خارجی دیگر در تعامل خود با کشورهای آفریقایی بر اصل منافع متقابل پایبند است و آماده ارائه تجربیات و خدمات فنی و مهندسی و دستاوردهای ارزشمند خود در عرصه‌های مختلف به کشورهای آفریقایی است.

امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزیر امور خارجه نیز در این نشست از تلاش‌ها و حمایت‌های معاونت راهبردی معاون اول رییس‌جمهور از ستاد آفریقا قدردانی کرد.

وی آفریقا را قاره فرصت‌ها توصیف کرد و بر آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری با بخش‌های اقتصادی دولت برای حضور فعال بخش‌های دولتی و خصوصی و دست اندرکاران بنگاه‌های اقتصادی در بازار آفریقا در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی تاکید کرد.

 

45503

کد N456820