توسط معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه صورت گرفت:

احضار سفیر فیلیپین به وزارت امور خارجه

سیاست خارجی

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه صریحا به قصور دولت فیلیپین در این زمینه اشاره كرد و خواستار پاسخ مناسب از مقامات عالیه آن کشور شد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه صبح امروز 29 مرداد ماه در ارتباط با مرگ مشکوک پرویز خاکی، ایرانی دربند در مانیل، ادوارد منز سفیر فیلیپین در جمهوری اسلامی ایران را به وزارت امور خارجه احضار کرد.

به گزارش ایلنا، ابراهیم رحیم‌پور در این دیدار اعتراض شدید کشورمان را به دولت فیلیپین در خصوص رفتار نامناسب و خارج از موازین بین‌المللی با پرویز خاکی در زندان آن کشور عنوان کرد.

وی تاکید كرد که در مکاتبات و ملاقات‌های مقامات کشورمان، هشدارهای لازم در مورد بیماری‌های مختلف وی گوشزد شده و در سفر اخیر مدیر کل شرق آسیا این موضوع با وزیر امور خارجه فیلیپین نیز مطرح شد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه صریحا به قصور دولت فیلیپین در این زمینه اشاره كرد و خواستار پاسخ مناسب از مقامات عالیه آن کشور شد.

رحیم‌پور همچنین بر همکاری‌های مناسب و انسان‌دوستانه کشورمان در رابطه با اتباع فیلیپینی در ایران اشاره کرد.

سفیر فیلیپین با تسلیت درگذشت تبعه ایرانی اظهار كرد که مراتب با اولویت در دست بررسی بوده و متعاقبا نظر دولت فیلیپین را در اسرع وقت پیگیری و به وزارت امورخارجه اعلام خواهد کرد.

لازم به ذکر است پرویز خاکی به درخواست دولت آمریکا و با هدف استرداد به این کشور توسط مقامات قضائی فیلیپین دستگیر شد.

وی یکی دیگر از قربانیان اقدامات ضدحقوق بشری علیه شهروندان ایرانی است که به اتهامات واهی دستگیر و پس از ماه‌ها تحمل بیماری‌های سخت در یک بازداشتگاه در مانیل جان سپرد.

کد N456656