رحمانی فضلی در جمع نمازگزاران مسجد جامع نارمک:

دولت در یک سال اخیر ثبات نسبی را در اقتصاد ایجاد کرده است

عبدالرضا رحماني فضلي

وزیر کشور با اشاره به اقدامات دولت در یکسال اخیر گفت: دولت در یک سال اخیر ثبات نسبی را در اقتصاد ایجاد کرده است.

وزیر کشور با اشاره به اقدامات دولت در یکسال اخیر گفت: دولت در یک سال اخیر ثبات نسبی را در اقتصاد ایجاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دولت یازدهم عصر روز گذشته، پس از اقامه نماز جماعت در مسجد جامع نارمک طی سخنانی گفت: اکنون در آستانه هفته دولت هستیم و جا دارد که یاد شهیدان باهنر و رجایی را زنده نگه داریم و امیدوارم به برکت خون شهدا در هفته دولت با تدابیر مقام معظم رهبری شناخت کاملی را نسبت به وظایف و مسئولیت‌های خود و عمل به آنان به طور جدی داشته باشیم.

وزیر کشور در تشریح اقدامات صورت گرفته در یک سال اخیر اظهار داشت: در یک سال اخیر فضای سیاسی کشور از آرامش نسبی برخوردار شد چرا که در انتهای سال 91 که فضای سیاسی کشور ناشی از رقابت‌های سیاسی و همراه با هیجان همراه بود، دشمن تصمیم داشت به اهداف خود در ضربه‌زدن به نظام برسد.

وی افزود: در آن زمان در شرایط خوبی نبودیم چراکه از سویی دشمن مذاکرات را قطع کرده و از طرفی فشارها را تشدید کرده بود و در عرصه سیاسی به زعم خودش گمان می‌کرد که ایران را منزوی کرده است چرا که آنان تصمیم داشتند به اهدافی که نتوانستند در سال 88 برسند در این انتخابات برسند.

رحمانی فضلی با اشاره به تلاش دشمن از طریق رسانه‌ها خاطرنشان کرد: با فضل خداوند، هدایت مقام معظم رهبری و هوشمندی مردم و رفتار معقول کاندیداها دشمنان نتوانستند به اهداف خود برسند و در رسیدن به اهداف خود ناکام ماندند چرا که حماسه سیاسی در این انتخابات صورت گرفت و حجت‌الاسلام روحانی سکان هدایت کشور را به عهده گرفت.

وزیر کشور با اشاره به تلاش دولت برای حل هرچه زودتر مشکلات موجود در کشور تصریح کرد: دولت اسامی وزرای خود را زودتر از زمان قانونی اعلام کرد چرا که تصمیم داشت به سرعت تلاش خود را برای حل مشکلات کشور آغاز کند.

وی اولویت حوزه داخلی دولت یازدهم را رشد و بهبود وضع مردم و ایجاد آرامش در داخل کشور دانست و تصریح کرد: این امری بود که به عنوان سیاستی مشترک دستور کار همه ارگان‌های دولت قرار گرفت چرا که مردم متقاضی این امر بودند.

رحمانی فضلی با اشاره به وجود تحریم‌ها در حوزه بین‌الملل خاطرنشان کرد: ما در زمینه سیاست خارجی با مشکلاتی روبه‌رو بودیم و من به عنوان کسی که از ابتدای آغاز به کار دولت آقای روحانی در زمینه هسته‌ای پیش از دولت یازدهم با مسائل آشنایی کامل داشتم باید بگویم که ما دوران سختی را گذراندیم اما به هرحال تحلیل‌های دشمن اشتباه از آب درآمد و مشارکت بالای مردم در انتخابات یکی از عواملی بود که باعث ناکامی دشمن شد.

وزیر کشور با اشاره به تصمیم نظام جمهوری اسلامی ایران برای ادامه مذاکرات هسته‌ای خاطرنشان کرد: اقدامات رئیس جمهور در این زمینه و سرمایه‌گذاری‌های انجام شده، فضای مطلوبی را برای سیاست خارجی کشور به وجود آورد که نمونه آن را در سفرهای خارجی رئیس جمهور به نیویورک و دیگر کشورها شاهد بودیم.

وزیر کشور با اشاره به ایجاد تعامل و همکاری‌ کشورها در دولت یازدهم تصریح کرد: کشورها اکنون همکاری خوبی را با ایران در زمینه‌های تجاری و فرهنگی دارند که این حاصل تلاش‌های دولت یازدهم است.

رحمانی فضلی با بیان اینکه دولت در یک سالگی خود توانسته است تورم را به صورت نسبی کم کند، خاطرنشان کرد: در اقتصاد توانستیم ثبات نسبی به وجود بیاوریم چرا که پیش از دولت یازدهم بی‌ثباتی را در قیمت ارز و دلار شاهد بودیم اما اکنون آرامش در فضای اقتصادی کشور ایجاد شده و سرمایه‌گذاران از کشورهای مختلف با کشور همکاری دارند هرچند هنوز تحریم هستیم و در دریافت پول مشکل داریم.

وی با بیان اینکه در حوزه سیاست داخلی ممنوعیت را برای فعالیت احزاب، مطبوعات، NGOها (سازمان‌های مردم‌نهاد) و سایر سازمان‌ها ایجاد نکردیم چرا که اعتقاد داشتیم وزارت کشور باید به مدیریت سیاسی بپردازد و همه گروه‌ها در قالب قانون بتوانند کار سیاسی انجام دهند.

وزیر کشور با بیان اینکه تاکنون تنش سیاسی در کشور وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: تأکید دولت همواره بر اعتدال بوده است حتی در انتخاب فرمانداران نیز رئیس جمهور به من گفتند که از همه سلایق سیاسی، عقلا، معتدل‌ها و با تجربه‌ها استفاده شود.

وی ادامه داد:‌ اکنون در اطراف ایران کشورهایی مانند پاکستان و افغانستان وجود دارند که از لحاظ امنیت ناپایدار هستند اما در ایران شاهد امنیت خوبی هستیم.

رحمانی فضلی با اشاره به موفقیت دولت یازدهم در مدیریت گروگانگیری‌ها بدون درگیری و با استفاده از دیپلماسی خاطرنشان کرد: در قضیه گروگانگیری 5 نفر از مرزبانان که به دلیل غفلت آنان صورت گرفت بدون درگیری و با دیپلماسی آزاد شدند و اخیراً نیز یکی از شمشمیربازان آزاد شد.

وزیر کشور با اشاره به همگرایی در منطقه خاطرنشان کرد: ملت ایران ملت بزرگی است خداوند در تمامی مراحل از کشور ما حمایت می‌کند که ما باید این امر را شاکر باشیم و سعی کنیم با وحدت کارهای کشور را به جلو ببریم.

وی با بیان اینکه اگر کسی برخلاف مصلحت حرکت کند به کشور خیانت کرده و گناه نابخشودنی را مرتکب شده است، تصریح کرد: کارهای زیادی داریم باید همه کمک کنیم چرا که ملت ایران ملتی تاریخ‌ساز است و امیدواریم که بتوانیم در رسیدن به اهداف خود موفق باشیم.

انتهای پیام

کد N456320