شمار زیادی از معترضان در تظاهرات ضدنژادپرستی در آمریکا دستگیر شدند

نیروی پلیس,فرگوسن

تهران-ایرنا- نیروی پلیس ایالت میسوری آمریکا شمار زیادی از معترضان به قتل یک نوجوان سیاهپوست به دست یک افسر سفید پوست را به دلیل تظاهرات اعتراضی در این شهر بازداشت کرد که دو خبرنگار آلمانی نیز در میان آنان قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از شهر فرگوسن، پلیس ایالت میسوری که از جمعه گذشته (24 مرداد/ 15 اوت) مسوولیت حفظ امنیت شهر آشوب زده ˈفرگوسنˈ را برعهده گرفته است، در پی اعتراضات شامگاه دوشنبه ، از شلیک گلوله معترضان به سوی نیروهای پلیس و دستگیری 31 تن از آنان خبر داد.

ˈران جانسونˈ رییس پلیس ایالتی میسوری گفت: ˈنیروهای پلیس حتی یک گلوله هم شلیک نکردند، با آنکه با شلیک های فراوان معترضان روبرو شدند.ˈ

رویترز افزود: گارد ملی آمریکا بامداد روز دوشنبه و بعد از نزدیک به 10 روز ناآرامی در پی کشته شدن ˈمایکل براونˈ نوجوان هیجده ساله سیاهپوست در شهر فرگوسن ایالت میسوری مامور حفظ آرامش این شهر شد؛ اما معترضان شامگاه دوشنبه همچنان به تظاهرات اعتراضی خود ادامه دادند.

این در حالی است که ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا در نشست خبری شامگاه دوشنبه (27 مرداد/ 18 اوت) خود در کاخ سفید از اعزام ˈاریک هولدرˈ دادستان کل این کشور به شهر فرگوسن در روز چهارشنبه برای بررسی دلیل کشته شدن نوجوان سیاهپوست خبر داد.

در همین حال پایگاه اطلاع رسانی شبکه آلمانی دویچه وله نیز با تایید خبر درگیری ها در فرگوسن آمریکا نوشت:ˈ بعضی از بازداشت شدگان خبرنگار یا عکاس خبری بوده اند.ˈ

بر اساس این گزارش ˈانسگار گروˈ خبرنگار روزنامه آلمانی ˈدی ولتˈ و ˈفرانک هرمانˈ خبرنگار چند نشریه آلمانی سه ساعت در بازداشت پلیس بودند. ˈاسکات ویلسونˈ عکاس آژانس خبری ˈگتی ایمجزˈ نیز در حال عکاسی از معترضان در فرگوسن بازداشت شده است.

فرگوسن شهرستان کوچکی از توابع شهر سنت لوییس در ایالت میسوری آمریکاست که بر اساس آمارگیری سال 2010، 21 هزار و 203 نفر جمعیت دارد و با ترکیب جمعیتی 67 درصد سیاهپوست و 29 درصد سفیدپوست بیشتر به عنوان شهری سیاهپوست نشین شناخته می شود.

با این حال سیاهپوستان در مناصب مدیریتی و دولتی آن، کمتر جای دارند و پلیس این شهر نیز تماما از سفیدپوستان تشکیل شده است.

اروپام**9157 **1561**5981
کد N454193