پنتاگون: خنثی‌سازی خطرناک‌ترین تسلیحات شیمیایی سوریه انجام شد

سوريه,آمريكا

پنتاگون اعلام کرد: کشتی "کیپ ری" آمریکا خنثی سازی تمام 600 متریک تن از خطرناک‌ترین عناصر سازنده تسلیحات شیمیایی سوریه را که در سال جاری میلادی تحویل داده شده بود، به پایان رساند.

پنتاگون اعلام کرد: کشتی "کیپ ری" آمریکا خنثی سازی تمام 600 متریک تن از خطرناک‌ترین عناصر سازنده تسلیحات شیمیایی سوریه را که در سال جاری میلادی تحویل داده شده بود، به پایان رساند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون گفت: کشتی "کیپ ری" که به سیستم هیدرولیز قابل استقرار میدانی ساخت آمریکا مجهز است، 581.5 متریک تن ماده شیمیایی اولیه گاز سارین و 19.8 متریک تن از مواد اولیه گاز خردل را بر روی آب‌های مدیترانه خنثی کرد.

یکی از سخنگویان پنتاگون گفت: این کشتی در دو هفته آتی به فنلاند و آلمان سفر خواهد کرد تا ضایعات باقی‌مانده را تخلیه کند که با آن‌ها به عنوان زباله‌های صنعتی رفتار می‌شود تا امن‌تر منهدم شوند.

پنتاگون افزود: این نخستین بار است که عناصر تسلیحات شیمیایی در دریا خنثی شده‌اند.

دمشق سپتامبر سال گذشته میلادی با پیشنهاد روسیه برای تسلیم تسلیحات شیمیایی خود به منظور اجتناب از حملات نظامی آمریکا و فرانسه موافقت کرد. واشنگتن و پاریس سوریه را به استفاده از این تسلیحات در برابر مخالفان بشار اسد، رئیس جمهوری دمشق متهم کردند.

تعدادی از کشورهای جهان در امحای زرادخانه تسلیحات شیمیایی سوریه شرکت دارند. آمریکا برای امحای خطرناک‌ترین مواد تسلیحات شیمیایی انتخاب شده چرا که اخیرا مدل سیار این سیستم هیدرولیز را مستقر کرده که برای خنثی کردن زرادخانه‌های تسلیحات شیمیایی استفاده می‌شود.

مرکز مواد شیمیایی بیولوژیکی "اج‌وود" ارتش آمریکا گفت: این سیستم برای خنثی سازی میزان بسیار زیاد مواد شیمیایی جنگی از مایعات استفاده می‌کند و آب، سدیم هیدروکسید و سدیم هیپوکلراید را با یکدیگر ترکیب می‌کند.

اوایل سال جاری میلادی این سیستم بر روی کشتی "کیپ ری" مستقر شد. این کشتی پس از بارگیری این مواد شیمیایی از ایتالیا در اواخر ژوئن سال جاری میلادی خنثی سازی آن‌ها را آغاز کرد.

انتهای پیام

کد N453568