اکرمی: در استیضاح وزیر علوم فقط 50 نفر استیضاح‌کننده، تصمیم‌گیر نیستند

استيضاح وزير علوم

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: در استیضاح وزیر علوم فقط 50 نفر استیضاح‌کننده تصمیم‌گیر نیستند چون آرای مجلس 290 نفر است.

یک نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: در استیضاح وزیر علوم فقط 50 نفر استیضاح‌کننده تصمیم‌گیر نیستند چون آرای مجلس 290 نفر است.

سیدرضا اکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به توضیح استیضاح از منظر قانونی پرداخت و گفت: مطابق قانون اساسی تحقیق و تفحص، طرح سوال و استیضاح از سوی نمایندگان مجلس کاری قانونی است.

وی با بیان اینکه استیضاح از نظر لغوی به معنای روشن شدن است، افزود: از نظر لغت استیضاح یعنی توضیح دادن و شفاف‌سازی کردن نسبت به ابهامات موجود و اقدامات انجام گرفته.

رییس شورای فرهنگی ریاست‌جمهوری اضافه کرد: در استیضاح از وزیر می‌خواهند روشن کند که اعمال و رفتارش قانونی یا سلیقه‌ای بوده یا مبنای دیگری داشته است.

اکرمی با تاکید بر اینکه در جلسه استیضاح فردا سوالاتی که از وزیر علوم از سوی نمایندگان مطرح می‌شود باید کاملا روشن و شفاف و گویا باشد، خاطرنشان کرد: وزیر هم باید به سوالات نمایندگان پاسخ‌های روشن دهد.

وی تاکید کرد: تنها استیضاح‌کنندگان نیستند که باید تصمیم بگیرند چرا که استیضاح‌کنندگان 50 نفر هستند . آرای مجلس 290 نفر است پس 290 نفر باید تصمیم بگیرند که آیا سوالات طرح شده صحیح و جامع بوده و پاسخ‌هایی که داده شده گویا و شفاف و روشن بوده است تا بتوانند به جمع‌بندی برسند که رای سفید دهند یا غیرسفید؟

این نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:‌ در حال حاضر نمی‌توان بر اساس تصمیم 50 نفر که موضوع استیضاح وزیر علوم را مطرح کرده‌اند در مورد نتیجه استیضاح نظری داد و باید منتظر جمع‌بندی همه نمایندگان باشیم.

اکرمی در رابطه با اینکه آیا استیضاح وزیر علوم در آستانه آغاز سال تحصیلی قابل قبول است، گفت: عده‌ای به این جمع‌بندی رسیدند که استیضاح باید الان انجام شود پس باید روی تصمیم آنها اقدام کرد، نه اینکه مصلحت یا منفعت چیست؟ چون حقی برای عده‌ای از نمایندگان به وجود آمده که باید به آن حق پاسخ داده شود پس باید تامل کنیم تا فردا صورت مساله روشن شود.

انتهای پیام

کد N453558