وزیر پیشین امور خارجه انگلستان: ایران و غرب در قبال داعش مواضع مشترکی دارند

وزیر پیشین امور خارجه انگلستان، ایران را از قدرت‌های تعیین کننده خاورمیانه دانست و گفت: ایران و غرب می‌توانند درخصوص نابودسازی داعش با یکدیگر همکاری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و به نقل از دیلی تلگراف، مالکوم ریف کایند، وزیر پیشین امور خارجه انگلستان و رییس کنونی کمیته امنیت و اطلاعات پارلمان این کشور درباره همکاری ایران و غرب در مساله داعش افزود:‌ این مساله که روزی ایران حداقل در برخی موضوعات مشترک همکاری نزدیکی با غرب خواهد داشت غیرقابل انکار است. هم‌اکنون نیز ایران، ترکیه و اسراییل تعیین کنندگان اصلی سرنوشت خاورمیانه هستند. به همین علت ایران می‌تواند نقش بسیار مهمی در نابودسازی گروه تروریستی داعش در عراق ایفا کند.

وزیر پیشین امور خارجه انگلستان درباره تاریخ همکاری‌های ایران با آمریکا اظهار کرد: پس از وقوع انقلاب ایران، در چند مورد ایران و آمریکا با یکدیگر به صورت غیررسمی همکاری داشته‌اند که دو طرف به دلیل حفظ منافع خود خواستار جلب توجهات به این مساله نبودند. هر زمانی که این همکاری اتفاق افتاده است نه به دلیل ریاکاری دوطرف، ‌بلکه به علت منافع مشترکی بوده است که دو طرف در برخی موارد خاص با یکدیگر داشته‌اند.

رییس کمیته اطلاعات و امنیت پارلمان انگلستان با بیان این که در اغلب موارد همکاری‌های ایران و آمریکا نتایج قابل قبولی به دست آمده است افزود: مهم‌ترین نمونه این همکاری‌ها همکاری ایران با آمریکا پس از تخریب برج‌های دوقلوی تجارت جهانی در 11 سپتامبر برای از بین بردن مسوول آن یعنی گروه تروریستی القاعده بود. هم‌چنین نمونه مهم دیگری از این همکاری‌ها که در زمان دولت بوش اتفاق افتاد همکاری ایران با ارتش آمریکا در نابودسازی صدام حسین در عراق بود.

او با بیان این که نابودسازی داعش با همکاری ایران ممکن خواهد بود افزود: با توجه به این مساله که داعش علاوه بر شمال عراق بخش‌هایی از جنوب سوریه را نیز تحت اختیار دارد نابودسازی داعش با همکاری ایران میسر خواهد بود. در عرصه سیاست گاهی برای حفظ منافع خود باید تصمیم‌های موقتی و خلاف میل اتخاذ شود.

انتهای پیام

کد N452540