پس از دیدار با وزیر خارجه رومانی

ظریف:زمان و مکان دیدارم با اشتون مشخص نیست/در صورت توافق، 1+5 متعهد به لغو تمام تحریم‌هاست

كاترين اشتون,مذاكرات ايران و گروه 1 5,تحريم,محمدجواد ظريف,مذاكرات هسته‌اي

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان پس از دیدار با وزیر خارجه رومانی که ظهر امروز (دوشنبه) در دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت خارجه انجام شد، در جمع خبرنگاران با تایید خبر دیدار دوجانبه‌اش با کاترین اشتون، رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: هنوز زمان و مکان این دیدار دوجانبه قطعی نشده است ولی قبل از ازسرگیری مذاکرات با 1+5 با خانم اشتون مروری بر روند مذاکرات خواهیم داشت. همچنین مذاکرات دوجانبه با کشورهای 1+5 خواهیم داشت.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اظهارات جمشید ممتاز، مشاور حقوقی ایران در مذاکرات با 1+5 مبنی بر اینکه گروه 1+5 نمی‌تواند تحریم‌های مصوب شورای امنیت را لغو کند ،گفت: کشورهای 1+5 خود نمی‌توانند تحریم‌های شورای امنیت را لغو کنند اما این 5 کشور عضو شورای امنیت که در مذاکرات حضور دارند متعهد هستند که تمامی تحریم‌ها را لغو کنند و این 5 کشور عضو دائم شورا برای لغو تحریم‌ها با مراجعه به شورای امنیت و با استفاده از مکانیزم‌های شورا برای لغو تحریم‌ها تلاش خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: هیچ توافقی عملیاتی نخواهد شد مگر اینکه این 5 کشور عضو شورای امنیت که در مذاکرات حضور دارند تعهد خود مبنی بر لغو تحریم‌ها را عملیاتی کنند. این نکته در همه مذاکرات مشخص بوده است.

انتهای پیام

کد N452086

وبگردی