| 196355

آسانژ «به زودی» سفارت اكوادور را ترك می‌كند

سیاسی

آسانژ از زمان رفتن به سفارت اکوادر در ساختمان این سفارتخانه زندگی می‌کند و در ماه آگوست سال ۲۰۱۲ میلادی از این کشور پناهندگی سیاسی دریافت کرد.

«جولیان آسانژ» بنیان‌گذار پایگاه اینترنتی «ویکی‌لیکس» اعلام كرد كه بعد از دو سال پناهندگی، «به زودی» سفارت اکوادر در لندن را ترک می‌کند.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، آسانژ که در یک کنفرانس مطبوعاتی در سفارت اکوادر شرکت داشت، مشخص نکرد چه زمانی آنجا را ترک خواهد کرد ولی گفت كه دلیل این اقدام مسائلی نیست که روزنامه‌های انگلیس گزارش داده‌اند.

روزنامه‌های انگلیسی پیش از این نوشته بودند که جولیان آسانژ مشکل سلامتی پیدا کرده و نیاز به مداوا دارد.

«ریکاردو پتینو» وزیر خارجه اکوادر هم اعلام كرده است كه کشورش همچنان از بنیان‌گذار ویکی‌لیکس که در سوئد تحت تعقیب است، حمایت خواهد کرد.

جولیان آسانژ ۴۳ ساله که با احتمال استرداد به سوئد روبه‌رو است، اتهام‌های وارده را رد کرده و از ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ میلادی در سفارت اکوادر در لندن به سر می برد.

وی می‌گوید كه به دلیل انتشار اسناد طبقه‌بندی شده ارتش آمریکا درباره جنگ‌های عراق و افغانستان از طریق ویکی‌لیکس، از سپرده شدن به مقام‌های قضایی آمریکا نگران است.

آسانژ از زمان رفتن به سفارت اکوادر در ساختمان این سفارتخانه زندگی می‌کند و در ماه آگوست سال ۲۰۱۲ میلادی از این کشور پناهندگی سیاسی دریافت کرد.

روزنامه‌های انگلیس در روزهای گذشته گزارش داده بودند که بنیان‌گذار ویکی‌لیکس طی دو سالی که در سفارت اکوادر به سر می برد به مشکل قلبی و بیماری مزمن ریوی دچار شده است.

آسانژ در کنفرانس خبری گفت از زمان اقامت در داخل ساختمان سفارت از نظر سلامتی رنج برده ولی بدون توضیح بیشتر، افزود كه مشکلات سلامتی وی غیر از آن چیزی است که اعلام شده است.

 

کد N452070