در بیانیه 3 اتحادیه بزرگ دانشجویی دانشگاه آزاد تاکید شد؛

تنها گناه وزیر علوم بازگشت قانون گرایی و مبارزه با مفاسد علمی در دولت گذشته است

مجلس شوراي اسلامي,دانشجويي,رضا فرجی دانا,استيضاح وزير علوم,وزير علوم

سه اتحادیه دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در حمایت از دکتر فرجی دانا بیانیه ای صادر کردند.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

با توجه به این‌که یک سال از حماسه ی 24 خرداد ماه 92 می گذرد، که در آن نشانه ی تجلی اراده ی مردم در سیستم مدیریت کلان کشور و رای به تغییر حاکمیت افراط و تندروی در کشور و خط بطلان بر این افراطی گری و سیاست های دو بام و هوا در کشور بود، دولت تدبیر و امید با مشی اعتدالی خود سعی در به آرامش رساندن کشور و امید به مردم ونشان دادن آن که دیگر نه آن تصمیم های لحظه ای و بدون کارشناسی در دولت جای دارد و نه اینکه فضای امنیتی در دانشگاه ها و مراکز علمی حاکم خواهد شد.

در دولت گذشته به بهانه ی اسلامی کردن دانشگاه شاهد تسویه حساب های جناهی و رانت خواری هایی بودیم که باعث شد نخبگان علمی با سرخوردگی به دامان کشورهای غربی و اروپایی پناه ببرند که شاید بتوانند به اهداف علمی خود دسترسی پیدا کنند.

دانشگاه ها و مراکز علمی یکی از ارکان مهم کشور محسوب می شوند که با بدون داشتن تدبیر و عقلانیت نمی توان ادعای رشد علمی و تربیت نیروی مدیریتی برای آینده ی کشور را داشت و در این راستا امنیتی کردن دانشگاه ها،اعمال سلایق شخصی و جناحی ، محدود کردن دانشجویان، ضربات مهلک تری برای نظام و کشور در پی خواهد داشت و رکود در دانشگاه ها یعنی رکود در جامعه.

همانطور که مقام معظم رهبری بیان داشتند :"دانشگاه ها نباید باشگاه جریانات سیاسی شود" و در همین راستا شاهد آن بودیم که عده ای دانشگاه را فقط باشگاه شخصی خود قرار دادند و تبدیل به محلی برای اعمال نظرات شخصی خود و برخورد های مغرضانه با نخبگان علمی و اساتید برجسته در دانشگاه ها کردند و این صحبت مقام معظم رهبری به این معنی نیست که نشاط از دانشگاه ها گرفته شود بلکه ایشان بر فعالیت مستقل دانشجویان بدون وابستگی سیاسی تاکید دارند.

در وزارت نه ماهه ی دکتر فرجی دانا بر وزارت علوم آن نشانه ی امید و نشاط در دانشگاه ها زنده شد و قسمتی از جایگاه از دست رفته ی ما دانشگاهیان برگشت.

متاسفانه جبران ضربه های سهمگین به جامعه ی علمی و فرهنگی خیلی هزینه بر وگاها ناممکن است و چگونه می توان حق آن عده ای را که با رانت علمی و ویژه خواری در دوره ی گذشته گرفته شده و بهترین فرصت زندگی شان که از دست رفته را به آنها برگرداند و آنهایی که دیگر از این کشور رفته اند را قانع کرد که آن محدودیت ها و اعمال نظرهای شخصی دیگر وجود ندارد.

تلاش قابل تمجید این مدت کوتاه وزارت علوم در برگرداندن دانشجویان محروم از تحصیل و اساتید محروم از تدریس که خود نشانگر رافت در نظام جمهوری اسلامی ایران است و ایجاد فضای باز همراه با آرامش برای فعالین دانشجویی،یکی از خواسته های مردم در انتخابات ریاست جمهوری92 بود که قسمتی از آن در این مدت صورت گرفت.

اما متاسفانه در مدت اخیر عده‌ای که با رانت خواری ،بورسیه های غیر قانونی وزارت علوم دولت گذشته را دریافت کرده بودند اکنون سعی می کنند با فشار به دکتر فرجی دانا و با مطرح کردن طرح استیضاح در مجلس ، بتوانند فشاری به دولت بگذارند و بر روی این رانت خواری خود سرپوش بگذارند که این جای تامل دارد.

هرچند که ما استیضاح را جزو حق نمایندگان مردم می دانیم اما این نکته را باید مدنظر قرار بگیرد که تحث تاثیر استیضاح عده ی اندک از مجلس نشینان که منافع خود را با حضور دکتر فرجی دانا در خطر می بینند اقدام به این کار کردند که در آستانه هفته دولت ضربه ای به دولت یازدهم بزنند و دولت را با چالش جدیدی مواجه کنند.

ما دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی معتقدیم که تنها گناه وزیر علوم بازگشت نسبی قانون گرایی و مبارزه با مفاسد علمی در دولت گذشته بوده و اینکه او توانسته است بار دیگر نشاط را به دانشگاه ها بازگرداند و قطعا این اقدام خوشایند افراطیون مجلس نیست.

ما سه اتحادیه بزرگ تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی که همراه با بیش از 150 تشکل دانشجویی عضو این سه اتحادیه از عملکرد دکتر فرجی دانا حمایت می نماییم و از نمایندگان مجلس می خواهیم که تحت تاثیر این استیضاح سیاسی قرار نگیرند و در این شرایط حساس کنونی کشور که دولت تلاش می کند از سویی اقتصاد کشور را از رکورد خارج کند و از سوی دیگر در مذاکرات هسته ای سعی بر رفع تحریم های بین المللی علیه ایران دارد در راستای خواسته های اکثریت مردم گام بردارند و برای برطرف کردن آن با دولت همکاری نمایند و نگذارند وزیری دانا از کابینه دولت تدبیر و امید خارج شود.

انتهای پیام

کد N451759