انتقادعضو حزب اعتماد ملی از حجاریان در گفتگو با خبرگزاری قوه قضاییه: توصیه می کنم با درایت حرف بزنید

میزان نوشت:

عضو حزب اعتمادملی گفت: هدف برخی از چهره‌ها و تئوری‌‌پردازان اصلاح‌طلب از طرح انحلال مجلس تنها ایجاد کارشکنی در جامعه است.
محمدجوادحق‌شناس درباره تئوری برخی از چهره‌ها و تئوری‌پردازان اصلاح‌طلب مبنی بر انحلال مجلس شورای اسلامی گفت: براساس قانون اساسی هیچ حقی برای انحلال قوه مقننه از سوی فرد یا دستگاه خاصی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران پیش بینی نشده است، لذا پرداختن به این تئوری از سوی برخی از افراد از پایه و اساس غلط است.

او گفت: در ایران 3 قوه مقننه، قضاییه و مجریه با تعیین چارچوب‌های مشخص طبق قانون به فعالیت‌های خود در کشور ادامه می دهند، لذا برای هر قوه نقش و فعالیت جداگانه‌ای در قانون ترسیم شده است. از این رو حذف و یا انحلال یک قوه در نظام جمهوری اسلامی ایران جایگاهی ندارد.

حق‌شناس گفت: تنها زمانی می‌توان از انحلال قانون اساسی در ایران صحبت کرد که در محورهای قانون اساسی تغییراتی مبنی بر ایجاد یک نظام پارلمانی شکل بگیرد، لذا در شرایط فعلی پرداختن به طرح انحلال مجلس از سوی برخی از افراطیون تنها در جهت ایجاد کارشکنی در کشور است و هدف دیگری در طرح آن وجود ندارد.

او گفت: توصیه می‌کنم افراد و چهره‌هایی که خود را صاحب اندیشه و تئوری می‌دانند در بیان اظهارات خود درایت بیشتری داشته باشند تا بابیان برخی از مباحث سبب ایجاد تشنج در جامعه نشوند.
چندی پیش سعید حجاریان، از تئوری پردازان اصلاح طلب در سخنان خود به « امکان انحلال مجلس توسط دولت» اشاره کرده است و گفته است:«من معتقدم حتی اگر قرار باشد قانون اساسی عوض شود، باید شرایطی فراهم شود تا مانند بسیاری از کشورها، دولت بتواند مجلس را منحل کرده و انتخابات زودهنگام برگزار کند تا مردم مجدداً رأی دهند و سیستمی هماهنگ پدید آورند.» اینسخنان باعث شد تا بسیاری از فعالان سیاسی، وی را به ترویج دیکتاتوری متهم کنند.

 

45231

 

کد N451473