سوابق استیضاح کنندگان فرجی دانا چیست؟

رضا فرجی‌دانا, استیضاح

50 نماینده استیضاح کننده وزیر علوم مشخص شدند. این نماینده ها عمدتا عضو جبهه پایداری هستند. در این لیست نام چند نماینده که گفته می شد در این استیضاح تاثیرگذاری بالایی دارند، وجود ندارد.


     زهرا تالانی: 
     استیضاح وزیر علوم  که از مدتها پیش مطرح بود سرانجام اعلام وصول شد. نماینده های استیضاح کننده
      انتصابات سیاسی فرجی دانا در دانشگاه ها و وزارت علوم، ماجرای بورسیه ها و افت رشد علمی را عمده ترین دلایل این استیضاح عنوان کرده اند.
     
        [span]
           
       

     
     
       
     

     استیضاح کننده ها پیش از این 
     یک ماه فرصت به رضا فرجی‌دانا دادند تا اصلاحات مدنظر آنها را انجام دهد. اما اکنون می گویند که در یک فرصت یک ماهه وزیر اقدامی در بهبود آن انجام نداد.
 
پس از انتشار اسامی استیضاح کننده ها، نام سه نماینده که گفته می شد بیشترین تاثیر را در استیضاح وزیر علوم دارند،‌ وجود نداشت؛ محمدمهدی زاهدی، وزیر اسبق علوم و رییس فعلی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، مهدی کوچک زاده و مهرداد بذرباش.
اما در جدول زیر اسامی نمایندگان استیضاح کننده و اظهارنظر آنها در این مورد آورده شده است:
     
       
                                                                          
                                                                
                                                                           

              ردیف
           

              نام
           

              نام کمیسیون
           

              تحصیلات و سوابق
             

           

              اظهار نظر در مورد وزیر علوم
           
۱سید محمود نبویان، نماینده تهران، شمیرانات و ریعضو کمیسیون آموزش
           
متولد ۱۳۴۴ در بابل نماینده تهران در دوره نهم مجلس شورای اسلامی، عضو شورای مرکزی فراکسیون اصول‌گرایان مجلس و دانشیار گروه فلسفه مؤسسه امام خمینی است. او از شاگردان محمدتقی مصباح یزدی، میرزا جواد تبریزی، حسین وحید خراسانی و محمد فاضل استرآبادی بوده‌است.با توجه به انتصاب‌های اخیر وزیر علوم، مجلس با وی برخورد خواهد کرد. فرجی‌دانا در مجلس به ما قول داده بود فضای دانشگاه‌ها را آرام نگه دارد، ما امروز برای اینکه اصلاح‌طلبان به این وزارت آمده‌اند ناراحت نیستیم و معتقدیم همیشه نباید کشور در دست یک جناح باشد.امروز باید این رشد شتابان علمی دانشگاه حفظ شود زیرا ما باید تا سال 2018 مقام چهارم علمی جهان را کسب کنیم و این موضوع فقط در سایه آرامش دانشگاه‌ها رخ می دهد. اگر دانشجو و استاد در دانشگاه‌ها به فکر مسائل سیاسی باشند، نخواهند توانست به فکر مسائل علمی و تحقیقی خود باشند که در این صورت کشور رشد نخواهد کرد پس بحث و ایراد ما سیاسی و جناحی نیست.
۲
             
زهره طبیب‌زاده نوری نماینده تهران، شمیرانات و ری
           
عضو کمیسیون آموزش
           
دکترای دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی استاد دانشگاه، مشاور رئیس جمهور در امور بانوان دولت نهم بوده است.
           
در شرایط هجمه و تحریم‌های سنگین و ناجوانمردانه غرب علیه کشورمان، وزیر علوم با عنوان سکاندار کشتی علم و فناوری کشور باید برنامه خود را برای تقویت ساخت درونی قدرت به تاکید مقام معظم رهبری در حوزه علم و فناوری به طور مشخص بیان کند. به جرأت می‌توان ادعا کرد که به این نیاز پرداخته نشده است. در برنامه فرجی دانا حتی گاهی به صورت متناقض شعار داده شده که مثلا از طرفی به لزوم پاسخگو کردن دانشگاه‌ها و اعضای هیات علمی تاکید کرده و از طرف دیگر به افزایش بدون حد و مرز استقلال و اختیار دانشگاه‌ها پرداخته‌اید. خواهشمندم آقای دکتر رابطه فکری خود را با مقوله‌های دانشگاه تک‌جنسیتی، تفکیک جنسیتی کلاس‌ها در حد مقدورات، اجرای اردوهای مختلط مرسوم در دوران اصلاحات، برخورد با دانشجویان و اساتید ستاره‌دار بیان کند. در جریان انتخابات اخیر بار‌ها در مورد دانشجویان ستاره‌دار صحبت شد که صرفاً کارکرد انتخاباتی داشت. آقای دکتر، اگر منظور فرجی دانا از استاد و دانشجوی ستاره‌دار افرادی هستند که سردمدار برپایی تحصن‌های دانشجویی در سال ۸۸ و کوی دانشگاه سال ۷۶ هستند که مبادرت به حرمت‌شکنی و شعارهای ضدانقلاب کرده‌اند، بفرمایید تا مجلس در این مقوله مواضع صریح او را بداند ولی اگر افرادی به ناحق ستاره‌دار شده‌اند به نظر بنده باید مسئولان تضییع کننده حقوق این دانشجویان و اساتید محاکمه شوند.
۳سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مشهدعضو کمیسیون اجتماعی
           
دکترای پزشکی متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سرو گردن پزشک عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی، قائم مقام وزیر و رئیس دانشگاه علوم پزشکی سمنان و عضو کمیسیون تلفیق، ادوار هشتم، سابقه عضویت در کمیسیون بهداشتبا توجه وقت یک ماهه که وزیر علوم هیچ اقدامی انجام نداد و ناتوانی وزیر نسبت به اقناع وکلای ملت، بعید است که مجلس در مورد آقای فرجی دانا تغییر نظر دهد.
۴سید ناصر موسوی لارگانی، نماینده فلاورجان
           
عضو کمیسیون اقتصادی
           
زاده ۵ شهریور ۱۳۴۲ نمایندهٔ فلاورجان در دوره هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی، عضو سابق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دارای تحصیلات حوزوی و کارشناسی الهیات است.دغدغه مهم استیضاح کنندگان درباره بازگشت دانشجویان ستاره دار به دانشگاهها و حضور مرتبطین با فتنه 88 در پستهای کلیدی وزارت علوم است.افرادی هستند که در فتنه حضور فعال داشتند و دستگیر هم شدند اما هم اکنون در پستهای کلیدی وزارت علوم در حال فعالیت هستند که از وزیر علوم خواسته ایم این افراد برکنار شوند.
۵محمد سلیمانی، نماینده تهران، شمیرانات و ری
           
عضو کمیسیون صنایع
           
زادهٔ ۱۳۳۳ در خشت از توابع شهرستان کازرون واقع در استان فارس، نماینده تهران در دوره نهم مجلس شورای اسلامی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کابینهٔ اول محمود احمدی‌نژاد به مدت ۴ سال بوده‌است. در تاریخ ۲۳ مرداد ۱۳۸۴ از سوی محمود احمدی نژاد، برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلس معرفی شد.امروز وزارت علوم و دانشگاه‌ها گرفتار مصیبت سیاست‌زدگی و سطحی کاری شده‌اند و دست‌های مشکوکی در تلاش برای کند کردن حرکت شتابان پیشرفت علمی هستند؛ ضرورت دارد اقدامات لازم جهت جلوگیری از خدشه وارد کردن بر حیثیت، ارکان و شأن دانشگاه  توسط کمیته‌های مجعول و گروه‌های فشار و پیشگیری از فعالیت آشوب‌طلبان به عمل آید و دست این کمیته‌ها و افراد باسابقه آشوبگری و آشوب‌طلبی، از ساحت مقدس دانشگاه کوتاه شود.
۶عبدالله سامری، نماینده خرمشهر
           
عضو کمیسیون کشاورزی
           
لیسانس علوم اجتماعی پیام نور آبادان بسیجی ویژه و کارمند وزارت اطلاعات و مسئول حراست شهرداری مینوشهر
           
تا کنون اقدام مناسبی انجام نداده و فضای دانشگاهها را ملتهب کرده است بهتر است در شورع سال تحصیلی جدید یک مدیریت جدید در دانشگاهها وجود داشته باشد.
۷
             
محمدرضا آشتیانی عراقی، نماینده قم
           
عضو کمیسیون فرهنگی
           
حوزوی اجتهاد- دیپلم سازمان تبلیغات اسلامی استان قم دانشگاه پیام نور استان قم معاون جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، ادوار هفتم و هشتم،
           
الان دانشگاهها شرایط مناسبی ندارند و دانشجویان دچاار یک التهاب هستند.
           
۸حسینعلی شهریاری، نماینده زاهدان
           
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان
           
متولد ۱۳۳۰ شهرستان زابل ، در دوره هشتم مجلس شورای اسلامی و نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و در حال حاضر رئیس کمیسسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی است. او  جراح و متخصص چشم فلوشیپ ویتره ورتین فارغ‌التحصیل سال ۱۳۶۵ از دانشگاه شهید بهشتی استاد پایه ۳۸ و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است. اخذ نشان خدمت جمهوری اسلامی ایران به علت ارائه خدمات بهداشتی، درمانی و علمی از ریاست محترم جمهور وقت در سال ۱۳۷۵،  عضو برگزیده چشم پزشکان برجسته کشور در سال ۱۳۸۲،  برگزیده همایش بزرگداشت سی سال سلامت در س ال ۱۳۸۷، برگزیده جشنواره ابن سینا و اخذ جایزه برتر این سینا از دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال۱۳۸۸ از افتخارات اوست.
           
با وجودیکه یک سال از زمان برنامه های آقای فرجی دانا می گذرد اما هنوز هیچ کدام آنها عملی نشده و تنها به برنامه های سیاسی پرداخته است.باید شرایط علمی کشور پربارتر شود.
           
۹سلیمان عباسی، نماینده گنبد کاووسعضو کمیسیون بهداشت
           
دکترای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی کرمانشاه رئیس بیمارستان سوانح سوختگی استان گلستان، رئیس شبکه بهداشت و درمان رامیان، مدیر تشکیلات آموزش و بودجه برنامه دانشگاه علوم پزشکی گلستان، مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی گلستان و مدیر کل انتقال خون کشوروزیر عولم در اقدامتی که کرد بیشتر نگاه سیاسی داشت و در یک ماه فرصتی هم که داشت عملکرد خود را اصلاح نکرد.
           
۱۰احمد سالک، نماینده اصفهانعضو کمیسیون فرهنگی
           
خارج فقه و اصول از قم فرمانده بسیج، معاون وزیر وزارت امور خارجه و نماینده مجلس، ادوار اول-سوم و چهارمایشان با رسانه سازی برخی مطالب نتوانستند گفته های خود را اثبات کنند و تنها شرایط را سیاسی کردند.
           
۱۱علی‌اکبر ناصری، نماینده بابلعضو کمیسیون صنایع
           
سطح چهار فیضیه قم مدرس حوزه و دانشگاه امام جمعه و سفیر ایران در واتیکان،‌ ادوار هفتم،
           
از ابتدا ما با انتحاب ایشان مشکل داشتیم اما برنامه هایی که ارائه کردند خوب بودو  برای همین رای دادیم اما ایشان الان به برنامه های خود عمل نمی کند.
           
۱۲عطاءالله سلطانی صبور، نماینده رزنعضو کمیسیون آموزش
           
فوق لیسانس علوم قرآن و حدیث دانشگاه آزاد دبیر آموزش و پرورش، از موسسین دانشگاه پیام نور، مدرس دانشگاه دولتی بوعلی و دانشگاه آزاد اسلامی رزنسوال من از وزیر در مورد عزل و نصب‌های عجیب وی بوده است و بارها به او اخطار داده‌ایم که به این رفتارها پایان دهد.
۱۳اسماعیل کوثری، نماینده تهران، ری و شمیرانات
           
عضو کمیسیون امینت ملی
           
فوق لیسانس مدیریت امور دفاعی دانشگاه امام حسین فرمانده سپاه پاسداران، معاونت امنیت ستاد کل نیروی مسلح و نماینده مجلس، ادوار هشتموزیر علوم از ابتدا سیاسی عمل کرد و با آوردن دانشجویان ستاره دار و اساتید بازنشسته دانشگاهها را ملتهب کرد.
           
۱۴حسین آذین، نماینده رفسنجان
           
دبیر اول کمیسیون اصل ۹۰ مجلسدکترای پزشکی معاون درمان دانشگاه رفسنجان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی رئیس بیمارستان ایرانی دبیمن در مورد نحوه انتخاب روسای دانشگاهها از ایشان سوال کردم و قانع نشدم در این یک ماه هم نتوانست کار مثبتی انجام دهد.
           
۱۵سید مرتضی حسینی، نماینده قزوین
           
عضو کمیسیون فرهنگی
           
حوزوی سطح سه فیضیه قم نماینده ولی فقیه در سپاه ناحیه کرج، بسیج وزارتخانه‌ها، سپاه کرج و سپاه قزویناقدامات فرجی دانا باعث کشاندن اختلافات به خیابان ها می شود و با توجه به این موضوع طرح استیضاح وزیر علوم تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد.
۱۶علیرضا سلیمی، نماینده محلات و دلیجانعضو کمیسیون آموزش و تحقیقات 
           
حوزوی خارج فقه و اصول قم و دکترای فقه و مبانی حقوق دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات امام جمعه موقت، مدیر مدرسه علمیه، رئیس هیات نظارت بر انتخابات شهرستان محلات و هیات علمی واحد محلات
           
فرجی‌دانا باید درباره انتصابات اخیرش در وزارت علوم به مجلس توضیح دهد.
۱۷فاطمه آلیا، نماینده تهران، ری و شمیرانات
           
عضو کمیسیون امنیت
           
زاده ۱۳۳۵ کارشناس
 ارشد علوم سیاسی یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران است. او در دوره‌های هفتم و هشتم مجلس نمایندگی مردم تهران را بر عهده داشته‌است. وی دارای سوابق اجرایی در شکنجه زندانیان سیاسی زن در زندان اوین است.محمود احمدی
نژاد کرسی وزارت آموزش و پرورش در دولت دهم را به وی پیشنهاد کرد اما آلیا این پیشنهاد را رد کردد.انتصاب جعفر میلی منفرد بعنوان معاون آموزشی، انتصاب جعفر توفیقی بعنوان مشاور وزیر و انتصاب سعید سمنانیان بعنوان رئیس مرکز هیئت‌امنای وزارت علوم باعث نگرانی نمایندگان مجلس شده است.البته استیضاح آخرین راهکار مجلس برای حل مشکل است اما به نظر می رسد که نمایندگان راهکارهای دیگر را استفاده کرده و به نتیجه نرسید‌ه‌اند.
۱۸موسی غضنفرآبادی، نماینده بم، ریگان، فهرج و نرماشیرعضو کمیسیون قضایی
           
حقوق خصوصی دانشگاه‌ آزاد خوارسگانمتاسفانه وزیر علوم بارها به مجلس آمد اما نتوانست نمایندگان را راضی کند.نمایندگان هم از اخرین راهکار که استیضاح است استفاده کردند.
           
۱۹مفید کیانی نژاد، نماینده ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقانعضو کمیسیون فرهنگی
           
خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و فوق لیسانس مسئول کمیته انقلاب اسلامی طالقان مسئول گزینش صدا و سیما مسئول نهاد دانشگاه آزاد اسلامی تهران جنوب معاونت سیاسی و معاونت ارزیابی مکتبی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، ادوار سوم و چهارمعملکرد وزیر علوم در سطح دانشگاهیان و اساتید دانشگاه نیست.
           
۲۰عباس مقتدایی خوراسگانی، نماینده اصفهان
           
عضو کمیسیون آموزش
           
زاده آذر ۱۳۴۶، اصفهان، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی و دانش‌آموخته کارشناسی ارشد معارف اسلامی و علوم سیاسی از دانشگاه امام صادق و دارای دکترای روابط بین‌الملل از دانشگاه آزاد اسلامی تهران است. مقتدایی تحصیلات خود تا دیپلم اقتصاد را در شهر خوراسگان اصفهان به اتمام رسانید و کارشناسی ارشد خود در رشته معارف اسلامی و علوم سیاسی را به سال ۱۳۷۵ از دانشگاه امام صادق (تهران) و دکترای روابط بین‌الملل را در سال ۱۳۸۷ از واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران با دفاع از پایان‌نامه خود با عنوان «بررسی نقش و جایگاه نسل سوم حقوق بشر در عرصه روابط بین‌الملل و توافقات و تزاحمات آن با مبانی اسلامی» گرفت.اگر ایشان به قول‌هایش عمل می‌کرد هیچ گاه استیضاح صورت نمی‌گرفت.در جلسه‌ای که با حضور برخی چهره‌های شناخته شده مجلس برگزار شد و پادرمیانی‌هایی که صورت گرفت و فرصت یک ماهه به وزیر علوم دادیم تا عملکرد خود را اصلاح کنند، تا ما نیز از نظر وجدانی بتوانیم بر اعتماد خود باقی بمانیم اما اگر یک طرف به شرایط عمل نکند طرف دیگر مجبور است از خروج قطار علمی کشور از ریل جلوگیری کند.
۲۱محمدجواد نظری‌مهر، نماینده کردکوی، ترکمن، بندرگز و گمیشان
           
دبیر اول کمیسیون بهداشت
           
دکترای دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی ریاست شبکه بهداشت و درمان، ریاست بیمارستان‌های شهدا، بندرگز و بیمارستان امیرالمؤمنین کردکوی، کارمند دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان، پزشک معتمد دانشگاه علوم پزشکی مازندران، وابسته کار در کشور بحرین، نماینده دوره هشتم، عضو کمیسیون بهداشت و درمان، عضو هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی استان گلستان، ادوار هشتم، کمیسیون بهداشتانتصابات ایشان کاملا سیاسی بود و در این زمینه باید پاسخ دهد.
           
۲۲محمدرضا امیری، نماینده کهنوجعضو کمیسوین کشاورزی
           
حوزوی امام جمعه و مدرس حوزه و دانشگاه، ادوار هشتم،
           
نمایندگان به وزیر علوم یک ماه فرصت دادند اما ایشان نتوانست نظر انها را جلب کند و الان باید پاسخگو باشد.
           
۲۳سید علی‌محمد بزرگواری، نماینده کهنوج
           
دبیر اول کمیسیون کشاورزی
           
سطح سه حوزه علمیه قم مسئول سازمان تبلیغات مسئول شورای هماهنگی و دانشگاه آزاد، ادوار هشتم، عضویت در کمیسیون کشاورزیسیاسی کاری در وزارت علوم بیداد می کند و این مشکلات فراوانی را به وجود آورده است.
           
۲۴محمدحسن آصفری، نماینده اراک، کمیجان و خنداقعضو کمیسیون امنیت
           
فوق لیسانس فرماندار سابق اراکبه نرمن آقای فرجی دانا سیاسی ترین وزیر دولت یازدهم هستند.
           
۲۵کمال علیپورخنک داری، نماینده قائم شهر، سوادکوه و جویبارعضو کمیسیون عمران
           
لیسانس مهندسی عمران دانشگاه آزاد شهرداری تهراننمایندگان استیضاح‌کننده مهلت کوتاهی برای انتقاداتی که از وزیر علوم داشتند، دادند و در طی این مدت اقدام خاصی از جانب وزیر برای رفع مشکلات انجام نشد.
۲۶علی علی‌لو، نماینده شبستر
           
عضو کمیسیون صنایع و معادن
           
لیسانس حقوق دانشگاه تهرانوزیر عولم به توصیه ها و تذکرات نمایندگان بی وتجه بود و متاسفانه شرایط را برای استیضاح فراهم کرد.
           
۲۷محمد صالح جوکار، نماینده یزد و صدوقعضو کمیسیون امنیت
           
فوق لیسانس بافت‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مسئول سپاه پاسداران انقلاب اسلامیمواردي که به عنوان علت استيضاح وزير علوم مطرح شده و نيز از ترکيب نمايندگان خواستار استيضاح نيز اينگونه برمي آيد که استيضاح فرجي دانا رنگ و بوي سياسي ندارد.فضاي کنوني مجلس حاکي از آن است که اين استيضاح راي مثبت خواهد آورد، زيرا عملکرد آقاي فرجي دانا در وزارت علوم و نيز عدم تحقق وعده هاي داده شده در فرصتي که طي چند ماه اخير از نمايندگان استيضاح کننده گرفته بود فضا را به گونه اي رقم زده که بعيد است بتواند از نمايندگان راي اعتماد بگيرد.
             
           
۲۸ابوالقاسم جراره، نماینده مردم قشم
           
عضو کمیسیون صنایع
           
فوق‌لیسانس حقوق جزا و جرم‌شناسی دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس فعالیت در حوزه صنعت از سال 1386 تا کنون مسؤول پژوهش و عضو شورای مرکزی اندیشکده توسعه منطقه‌ای هرمزگان، عضو شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران، و مدرس دانشگاهمواردي که به عنوان علت استيضاح مطرح شده است و از ترکيب نمايندگان خواستار استيضاح نيز اينگونه برمي آيد که استيضاح وزير علوم رنگ و بوي سياسي ندارد.
۲۹سید علی طاهری، نماینده گرگان
           
عضو کمیسیون صنایع و معادن
           
زادهٔ ۱۳۴۸ در نجف فرزند مرحوم آیت‌الله سید حبیب الله طاهری گرگانی است. او پیش از این نماینده دورهٔ هشتم مجلس شورای اسلامی نیز بوده‌است .سوابق او مدرس حوزه و دانشگاه و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علی آباد کتول، دانشجوی دکترای الهیات ( رشته علوم قرآن و حدیث)، عضو شورای علمی پژوهشی سازمان ملی جوانان گلستان است.پس از معرفی آقای فرجی‌دانا برای تصدی پست وزارت علوم و رای اعتماد مجلس به وی این خوش‌بینی از سوی نمایندگان وجود داشت که پس از معرفی دو گزینه افراطی آقای فرجی‌دانا راه معتدلی را در وزارت علوم در پیش بگیرد. متاسفانه پس از رای اعتماد مجلس به آقای فرجی‌دانا ما شاهد دیدگاه‌های افراطی از سوی وی بودیم و بسیاری از انتصابات صورت گرفته در وزارت علوم سمت و سوی حرکت‌های تند سیاسی و افراطی را نشان می‌داد که این برخلاف سیاست‌های دولت و برخلاف مصالح نظام است.
           
۳۰علیرضا منظری توکلی، نماینده بافت و رابرکمیسوین اقتصادی
           
دکترای علوم تربیتی، تاریخ و فلسفه تعلیم و تربیت دانشگاه شیراز معلم، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بافت و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرماندانشگاهها مشکلات فراوانی دارند و تا کنون هم کسی نتوانسته در این دولت به آنها پاسخ دهد.
           
۳۱نصرالله پژمان‌فر، نماینده مشهد
           
عضو کمیسیون فرهنگی
           
پژمان فر در سال ۱۳۴۳ در شهر تهران متولد شد. در مقطع متوسطه، در رشتهٔ مکانیک خودرو(اتو مکانیک) تحصیل کرد. سپس وارد حوزهٔ علمیهٔ تهران شد و پای درس شهید بهشتی، مجتهدی تهرانی و حق شناس حاضر شد. سپس به حوزهٔ علمیهٔ خراسان مهاجرت کرد. او پس از چند سال ادامه تحصیل در مشهد، همکاری خود را با جامعة المصطفی العالمیه شعبهٔ مشهد آغاز کرد. در همین دوران نیز مدیریت مدرسهٔ علمیه‌ی شهید صدوقی(ره) را در شهر مشهد بر عهده داشت. وی در سال ۱۳۸۸ به عنوان معاون آموزش و پژوهش مرکز مدیریت حوزهٔ علمیهٔ خراسان، فعالیت خود را آغاز کرد و دو سال بعد در انتخابات نهمین دورهٔ مجلس شورای اسلامی از حوزهٔ مشهد و کلات نامزد شد و به مجلس راه یافت.نمایندگان باید زودتر از این انجام می دادند تا ین مشکلات پیش نیاد.
           
۳۲علی‌اصغر زارعی، نماینده تهران، ری و شمیرانات
           
نایب رئیس کمیسیون آموزش
           
فوق لیسانس مدیریت دولتی موسسه عالی آموزش و پژوهشی مدیریت و برنامه ریزی کارشناس دفتر مطالعات مدیریت بحران استانداریابتدا مشکلات را به وزیر علوم منتقل می‌کردیم و در همین زمینه جلسات نسبتا زیادی برگزار شد، حتی در برخی از این جلسات مسئولین مجلس نیز حضور داشتند و درخواست همه این بود که وزیر اقداماتی در این زمینه انجام دهد، اما وزیر علوم متاسفانه اقدامی انجام نداد و به همین خاطر احساس کردیم ادامه این روند، ماموریت وزارت علوم را با مشکل مواجه می‌کند. به همین خاطر گفتیم در این زمینه‌ها در مجلس روشنگری صورت بگیرد و اعتمادی که به فرجی‌دانا انجام شده، یک بار دیگر مورد تجدید نظر قرار بگیرد.

معمولا وزیر در جلسات می‌پذیرفت که برخی اقداماتی که نمایندگان اشکال داشتند، مرتفع کند. اما در عمل هیچ اقدام عملی غیر از چند مورد جزئی مشاهده نکردیم.
           
۳۳
             
ناصر سودانی، نماینده اهواز
           
عضو کمیسیون انرژی
           
دکترای علوم قرآنی و حدیث نایب رئیس اول و دوم کمیسیون انرژی، عضو تدوین قانون نفت و گاز، سابقه تدریس در مناطق نفت‌خیز جنوب و سازمان آب و برق خوزستان به مدت 12 سال، معاون دانشکده الهیات و عضو هیئت علمی، ادوار هفتم و هشتم، کمیسیون انرژی، فرهنگیاستیضاح وزیر علوم به عملکرد ایشان مربوط است و اصلا نباید آن را سیاسی دانست.
           
۳۴بهرام بیرانوند، نماینده بروجرد
           
عضو کمیسیون کشاورزی
           
فوق لیسانس در رشته مدیریت و علوم سیاسی،  ریاست بنیاد مستضعفان و جانبازان بروجرد،من اصلا قبول ندارم که این استیضاح سیاسی است بلکه بیشتر نمایندگان موضوع عملکرد را مطرح می کنند.
۳۵سید مسعود میرکاظمی، نماینده تهران، ری و شمیرانات
           
رئیس کمیسیون انرژی
           
او در دولت نهم ۴ سال وزیر بازرگانی و در ابتدای دولت دهم نیز، برای مدت کمتر از ۲ سال، وزیر نفت بود. در دوران تصدی او به‌عنوان وزیر نفت، تصفیه مدیران ارشد صنعت نفت ایران، انجام شد، که در مدت کمتر از ۱ سال، بیش از ۲۵۰ مدیر ارشد نفتی خانه‌نشین شدند. میرکاظمی در جایگاه وزیر نفت، بدلیل عدم تجربه، تخصص و آگاهی لازم، زنجیره‌ای از اشتباهات ریز و درشت را، مرتکب شد، که در نهایت به عزل وی از وزارت نفت انجامید. تصمیمات نادرست میرکاظمی، در حوزه‌هایی چون سوآپ نفت و...، ضررهای جبران ناپذیری را بر وزارت نفت وارد کرد، که تبعات منفی آن کماکان گریبانگیر وزارت نفت ایران است. میرکاظمی مدرک کارشناسی مهندسی صنایع خود را پس از انقلاب، در سال ۱۳۶۵ و مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صنایع را در سال ۱۳۶۸ از دانشگاه علم و صنعت ایران اخذ کرد. او سپس مدرک دکترای مهندسی صنایع را در سال ۱۳۷۵ از دانشگاه تربیت مدرس دریافت کرد.
مدرس دانشگاه‌های: امام حسین، علم و صنعت ایران ، امام صادق،  رئیس انجمن لجستیک ایران
رئیس دانشگاه شاهد از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۴.
           
فرجی‌دانا «خانه احزاب» در دانشگاه‌ها درست کرده و امروز می خواهد با چوب بورسیه‌های غیرقانونی اقداماتش را توجیه کند،  بسیاری از آقایانی که هم‌اکنون معاون یا وزیر هستند حتی در کنکور هم شرکت نکردند ولی بورسیه و به خارج اعزام شدند.
           
۳۶عبدالکریم جمیری، نماینده بوشهرعضو کمیسیون انرژی
           
فوق لیسانس حقوق عمومی علوم و تحقیقات فارس رئیس آموزش و پرورش شهرستان بوشهر، سرپرست بسیج اساتید استان بوشهر، مسئول امور تربیت استان بوشهر، سرپرست دفتر نظارت و بازرسی انتخابات استان بوشهر، عضو مجمع عمومی هلال احمر کشور و عضو کمیسیون تنظیم آئین‌نامه مربوطوزیر علوم براساس قانون وظایف خاصی برعهده دارد که باید به این وظایف عمل کند و طبیعتا اولین وظیفه وزیر علوم نیز فراهم کردن آرامش برای دانشجویان، اساتید و دانشگاهیان استاگر وزیری در طول یک مدت نتوانست روال مناسبی را در حوزه کاری خود پیش ببرد طبیعتا مورد سوال نمایندگان قرار می‌گیرد و این حق طبیعی نمایندگان است که وقتی به یک وزیر اعتماد کردند و وزارت یک وزارتخانه را به وی سپردند، خواهان انجام وظایف وزیر باشند.

 
             

 
           
۳۷ابراهیم آقا محمدی، نماینده خرم آباد
           
عضو کمیسیون امنیت ملی
           
آقامحمدی در سال ۱۳۴۱ است.تا کنون دو کتاب تحت عناوین «قبیله تزویر» و «بوم و باور» از او منتشر شده است.فرجی دانا برنامه های خوبی در زمان زای گیری ارائه کردند که اگر به آنها می پرداخت گار به استیضاح نمی رسید.
           
۳۸احمد آرایی نژاد، نماینده ملایرعضو کمیسیون بهداشت
           
دکترای پزشکی بو علی سینا پزشک معتمد، آموزش و پرورش و درمانگاه فرهنگیان مربی سلامت.یک ماه فرصت داده شد تا اصلاحاتی را در دانشگاهها و وزارت عولم انجام دهند اما هیچ تغییری نشد و برای همین استیضاح انجام می شود.
           
۳۹حلیمه عالی، نماینده زابل، زهک و هیرمند
           
عضو کمیسیون بهداشت
           
پزشک متخصص داخلی و نخستین نماینده زن مردم استان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی است. در طول دوره انتخابات، هیچ عکسی از وی بر روی بروشورها و دیگر اقلام تبلیغاتی چاپ نشده بود . تحصیلات: اخذ مدرک دیپلم در سال 1366 در رشته علوم تجربی قبولی در رشته پزشکی با سهمیه انتخابی منطقه 3 در سال 1367 اخذ مدرک دکتری بیماریهای داخلی در سال 1374 تخصص در بیماریهای داخلی در سال 1377 ".-
۴۰بیژن نوباوه‌، نماینده تهران، ری و شمیرانات
           
نایب رئیس دوم کمیسیون فرهنگی
           
فوق لیسانس تولید دانشکده صدا و سیما صدا و سیما، ادوار هشتممتاسفانه ایشان پا در همان راهی گذاشت که نگرانی وجود داشت و همچنین تغییرات غیر منطقی و انتصاب افرادی در پست های کلیدی وزارت علوم که مسئله دار هستند و  حاضران در فتنه 88، بازگشت عوامل ایجاد ناامنی در دانشگاه ها از جمله اقدامات وی است.
           
۴۱علیرضا زاکانی نماینده تهران، ری و شمیرانات
           
عضو کمیسیون آموزش
           
زاده ۱۳۴۴ در تهران، در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم مجلس فعلی نماینده بوده است.تحصیلات دانشگاهی وی، در دانشگاه تهران و در رشته تحصیلی پزشکی هسته‌ای بوده‌است.رئیس دانشگاه اصفهان بدون هماهنگی و تأیید از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به کار خود مشغول شده و با اتمام ۶ ماه سرپرستی همچنان تکلیفش مشخص نیست.یکی از این مشکلات انتصاب رؤسای دانشگاه‌های کشور است که بنا بر مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی باید توسط این شورا تأیید و معرفی شود. اما وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در موارد متعدد در برابر این قانون ایستاده و خلاف آن عمل کرده است.عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس عنوان کرد: یکی از مهمترین دانشگاه‌هایی که با این مشکل مواجه بوده دانشگاه اصفهان است که فرد مسئول در این دانشگاه بدون هماهنگی و تأیید از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی به کار خود مشغول شده است.
۴۲الیاس نادران، نماینده تهران، ری و شمیرانات
           
عضو کمیسیون اقتصادی
           
او از اصولگرایان مطرح و از منتقدان مفاسد اقتصادی در دولت احمدی نژاد محسوب می‌شود. نادران در سال ۱۹۹۶ از دانشگاه کلرمون فران Clermont-Ferrand فرانسه در رشته اقتصاد عمومی دکتری تخصصی گرفته است.او همچنین، عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران است و در دوره دکتری اقتصاد بخش عمومی در این دانشکده تدریس می‌کند و تاکنون یک کتاب و ۱۲ مقاله علمی - پژوهشی از وی منتشر شده است.ادله‌ای که استیضاح‌کنندگان برای استیضاح وزیر علوم، تحقيقات و فناوري دارند به‌ نظر من برای استیضاح یک وزیر قانع‌کننده است و نگرانی استیضاح‌کنندگان جدی و قابل توجه است و عمدتاً حاشیه‌های وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و دانشگاه‌ها بر جریان علمی و فعالیت‌هایی که باید در مسیر ارتقای علمی کشور انجام گیرد، غلبه کرده است.
۴۳حبیب آقاجری، نماینده بندر ماهشهر
           
عضو کمیسوین انرژی
           
دانشجوی دکترای علوم دفاعی و امنیتی (امتحان جامع) فرمانده سپاه ماهشهر، فرمانده ناو تیپ کوثر، مسئول آموزش منطقه سوم نیروی دریایی، مسئول عملیات نیروی دریایی سپاه و جانشین عملیات کل سپاهاصلا من این استیضاح را سیاسی نمی دانم و تمام فعالیتهای وزیر علوم باید بررسی شود.
           
۴۴سید حسین نقوی نژاد حسینی، نماینده ورامینعضو کمیسیون امنیت
           
دکترای علوم سیاسی علوم تحقیقات تهران مدیرکل، عضو هیئت علمی و رئیس دانشگاه، ادوار هشتم،
           
فرجب دانا پای فقته گران را به دانشگاه باز کرد و نتوانست در مهلتی که داشت اقدام مناسبی انجام دهد.
           
۴۵مرتضی آقاتهرانی، نماینده تهران، ری و شمیرانات
           
عضو کمیسیون فرهنگی
           
سیاست‌مدار و استاد ایرانی فلسفه است. او علاوه بر نمایندگی در دوره هشتم مجلس، امامت جمعه و سرپرستی مؤسسه اسلامی نیویورک را بر عهده داشته و از شاگردان نزدیک مصباح یزدی است. او با انتصاب به عنوان معلم اخلاق کابینهٔ محمود احمدی‌نژاد مشهور شد. او سابقه تحصیل در مدرسه حقانی را نیز دارد. او فارغ‌التحصیل، عضو هیئت علمی و مسؤول تربیت مربی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) است. آقاتهرانی که به گفته خودش گرین کارت آمریکا داشته است، در مجموع ۹٫۵ سال در آمریکا و کانادا زندگی کرده است. چند سال قبل از پیروزی انقلاب به مدرسه حقانی وارد شد که تحت نظارت قدوسی، بهشتی، مصباح و جنتی اداره می‌شد. در سال چهارم طلبگی، از مدرسه حقانی بیرون آمد و از طلاب فعال مؤسسه در راه حق (زیر نظر مصباح یزدی) شد. او در حوزه علاوه بر فقه و اصول، تفسیر قرآن را از خزعلی، جوادی آملی و مصباح یزدی فرا گرفت و فلسفه را نیز نزد مصباح، شرح تجرید در کلام نزد طه کافی فراگرفت. وی خارج فقه را از حسین مظاهری بهره برد. همچنین از بهجت، صافی اصفهانی، کشمیری، پهلوانی و آیت الله خوشوقت بهره‌ها برد.اختلاف خاصی بین نمایندگان استیضاح‌کننده در این باره حاکم نیست بلکه اغلب نمایندگان در رابطه با ضرورت استیضاح هم‌نظرند.
           
۴۶جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد
           
عضو کمیسیون امنیت
           
فوق لیسانس حقوق از شیراز فرمانده سپاه و نماینده مجلس ادوار هشتم، کمیسیون امنیتفرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در مورد فضای دانشگاه ها استیضاح کنندگان را مصمم تر کرد.چون دغدغه های زیادی برای رهبری انقلاب در دانشگاه ها ایجاد شده است که ناشی از عملکرد روسای فعلی این وزارتخانه است
۴۷ابراهیم کارخانه، نماینده همدان
           
عضو کمیسیون انرژی
           
دکترای پزشکی، کارشناس ارشد علوم و فنون هسته‌ای معاون مالی و اداری دانشگاه، عضو هیأت مدیره سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرکهای صنعتی ایران، (25)سال سابقهمتاسفانه سطح علمی دانشگاهها بسیار افت کرده است و از سوی دیگر وزیربه این مسائل اهمیت نمی دهد. 
           
۴۸قاسم جعفری، نماینده بجنورددبیر دوم کمیسیون آموزشعضو هئیت علمی و رئیس دانشگاه پیام نور خراسان شمالی، تحصیلات او
خارج فقه و اصول و دکترای فقه و اصول مبانی اسلامی است.
           

             

در جلسه آخری که نمایندگان با آقای فرجی دانا داشتند از پاسخهای او قانع نشدند و او هم در یک ماه مهلتی که داشت برای رفع ابهامات کاری نکرد.
           
۴۹حسينعلي حاجي دليگاني، نماينده شاهين‌شهر
           
عضو کمیسیون برنامهفوق لیسانس مدیریت دولتی فرماندهی بسیج سپاه، فرماندهی بسیج سپاه زرین شهر، نجف آباد اصفهان فرماندار ویژه شهرستان کاشان معاون استاندار اصفهانفضای مجلس برای استیضاح وزیر علوم مساعد است چون نمایندگان عملکرد او را کاملا سیاسی می دانند.
۵۰احمد بخشایش اردستانی، نماینده اردستانعضو کمیسیون امنیتدکترای علوم سیاسی دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا عضو هیئت علمی دانشکده علوم سیاسی تهران، معاون دانشکده روابط بین‌الملل، مؤلف (18) جلد کتاب دانشگاهی در زمینه سیاست و روابط بین‌الملل، مدیر گروه علوم سیاسی تهران مرکز، مشاور صدا و سیما و عضو سپاهموضوع استیضاح وزیر علوم مدتها مطرح بود اما هربار نمایندگان به خاطر مصلت کشور ممانعت کردند اما وزیر به خواسته های نمایندگان توجه نکرد.
     47232
 

کد N448360