هشدار درباره وخامت اوضاع در اوکراین/ پوتین خواستار حل فوری بحران شد

آمریکا اروپا

هشدار درباره وخامت اوضاع در اوکراین و تاکید پوتین بر حل هرچه سریعتر بحران در این کشور از جمله تحولات اوکراین به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از شینهوا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در دیدار با نمایندگان روس در شهر یالتا در شبه جزیره کریمه با اشاره به تلاشهای مسکو برای حل هرچه سریعتر بحران اوکراین و پایان دادن به ناآرامی‌ ها در جنوب شرق این کشور به مرگ هزاران نفر و آواره شدن صدها هزار فرد دیگر در پی فاجعه عظیم انسانی در این کشور اشاره کرد.

پوتین با اشاره به لزوم تقویت اتحاد با جامعه روس و دفاع از منافع ملی روسیه و همچنین اختصاص 19.4 میلیارد دلار آمریکا برای توسعه کریمه تا سال 2020 تاکید کرد در صورت لزوم توافقات بین‌ المللی را مورد بازنگری قرار داده یا از سازمان‌ های جهانی خارج می شویم.

خبر دیگر اینکه "سیسل پولی" سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل با اشاره به افزایش میزان تلفات درگیریها در اوکراین از  هزار و 129 نفر در 26 ژوئیه به دو هزار و 86 نفر در دهم آگوست خبر داد که روزانه بیش از 60 نفر در جریان درگیریهای اوکراین کشته یا زخمی می شوند.

در میان قربانیان و مجروحان این درگیری ها علاوه بر اعضای گروه های جدایی طلب و ارتش اوکراین، شمار زیادی از غیرنظامیان نیز دیده می شوند. این در حالی است که ناظران سازمان ملل این آمارها را محتاطانه دانسته و بر این باورند که شمار واقعی تلفات این درگیری ها بیشتر از این میزان است.

وزیران خارجه اتحادیه اروپا همچنین امروز جمعه در نشستی به ریاست کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا راه های کمک این اتحادیه به حل بحران در اوکراین را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.

رسانه ها همچنین با اشاره به استعفای "ایگور استرلکف" رهبر شبه‌ نظامیان جدایی طلبان هوادار روسیه در شرق اوکراین گزارش دادند که "ولادیمیر کونونوف" جایگزین وی می شود که این سومین جابجایی در یک هفته گذشته و در میان رهبران جدایی طلبان است.