رضایی در کارگاه علمی آموزشی اقتصاد مقاومتی:

بدون کارآفرینی تولید و اشتغال وجود ندارد

سیاست داخلی

گفتمان اقتصاد مقاومتی هنوز با فرهنگ امروزی ما به طور کامل سازگار نیست و چاره‌ای نیست جز اینکه مردم و دانشجویان تحریک شوند و به حرکت درآیند و مبلغین و رسانه‌های شما نیز به تحقق آن کمک کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر کارآفرینی نباشد تولید و اشتغال وجود ندارد به همین دلیل هر ایرانی باید یک کارآفرین باشد و همه ناچار باشند به سمت نوآوری حرکت کنند.

به گزارش ایلنا، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در کارگاه علمی آموزشی اقتصاد مقاومتی مدیران دستگاه های اجرایی استان گلستان که به صورت ویدئو کنفرانسی حضور داشت، ضمن تشکر از مدیران این استان به جهت توجه به سند مهم «اقتصاد مقاومتی»، اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی دارای محورهائی است که توجه به آن در برنامه ریزی‌های استان ها بسیار مهم است و کشور را از وضعیتی که امروز در آن قرار داریم نجات خواهد داد.

وی با بیان "اینکه محور اول توسعه کارآفرینی است که نقطه اساسی در بحث اقتصاد مقاومتی است"، گفت: اگر کارآفرینی نباشد تولید و اشتغال وجود ندارد به همین دلیل هر ایرانی باید یک کارآفرین باشد و همه ناچار باشند به سمت نوآوری حرکت کنند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر این‌که رشد اقتصادی و تولید ملی، فرهنگ جهادی و اقدامات دولت از مهمترین عوامل اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد: علاوه بر اینکه شیوه‌های نظارت دولت بر بازار و شیوه‌های درآمدی باید تغییر کند، کارآفرینی و بهره‌وری نیز باید جزو ارزش‌های جامعه ما شده و در محیط‌های دانشگاهی بسط و گسترش یابد.

رضایی با بیان اینکه "برای عملیاتی ساختن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی در مناطق مختلف کشور باید به داشته‌های هر استان توجه ویژه داشت"، افزود: به عنوان مثال باید دید استان گلستان در بحث داد و ستد چه دارد، مثلا بحث تجارت در کنار کشاورزی پیشرفته می‌تواند یکی از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در این استان باشد، چراکه گلستان یکی از مبادی خروج کالا به آسیای مرکزی و شرق، روسیه و مغولستان است و یک جمعیت عظیمی از این دروازه می توانند با ایران تبادل داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه توریسم می تواند محور دیگر سرمایه گذاری در گلستان باشد، گفت: البته برای هم افزایی بیشتر می توان این موارد را با هم ترکیب کرد، لذا باید بسیاری از صنایع تبدیلی در استان گلستان ایجاد شود، مثلا ایده «توریسم کشاورزی» می تواند موضوع جدیدی باشد، به گونه‌ای که به دلیل وجود انواع مزارع، از سراسر دنیا برای توریسم کشاورزی بیایند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اولین مسئله در کشاورزی این است که باید پیشرفته باشد، افزود: کاشت، داشت، برداشت، بسته بندی، سردخانه‌ها، اصلاح بذر، اصلاح خاک و... همه باید با توجه به تکنولوژی‌های نوین انجام پذیرد تا حداکثر بهره وری صورت گیرد و در همین رابطه دانشگاه‌ها و نهاد علم باید با این موضوعات هماهنگ شود و رشته‌هایی که می تواند به استان کمک کند باید در دانشگاه‌های استان گلستان ارائه شود و خود را با محورهای توسعه استان انطباق دهد.

محسن رضایی در پایان گفت: گفتمان اقتصاد مقاومتی هنوز با فرهنگ امروزی ما به طور کامل سازگار نیست و چاره‌ای نیست جز اینکه مردم و دانشجویان تحریک شوند و به حرکت درآیند و مبلغین و رسانه‌های شما نیز به تحقق آن کمک کنند.

بر اساس این گزارش، سلسله کارگاه ها و دوره های علمی، آموزشی اقتصاد مقاومتی در راستای جهت گیری‌های سند چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران و برنامه‌های توسعه پنج ساله کشور و به منظور تبیین سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، به همت کمیسیون چشم انداز و نخبگان دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزار می شود.

کد N443924