آیت‌الله اراکی:

تاکید بر مشترکات شیعه و سنی از راهکارهای مهم وحدت است

مجمع تقريب,آيت‌الله اراكي,وحدت

‌دبیر کل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: دشمن برای پیشگیری از اتحاد جامعه اسلامی اقدام به پاشیدن بذر نفاق کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان شمالی، آیت‌الله اراکی در حاشیه همایش علمای شیعه و سنی در جمع خبرنگاران بیان کرد: امروزه بزرگترین چالش جهان اسلام دو خطر بزرگ دشمن خارجی و دشمن داخلی است.

وی ادامه داد: دشمن خارجی می‌داند با توجه به دوران بیداری اسلامی کنونی، اگر اتحاد اسلامی با بیداری مسلمین همراه شود، این امر مساوی با بوجود آمدن یک حکومت جهانی عظیم به عنوان امت اسلام خواهد بود.

اراکی با اشاره به اینکه «با شکل گیری امت اسلامی عظیم خواه ناخواه سلطه‌گری سلطه گران به پایان خواهد رسید» افزود: به همین منظور سلطه‌گران در نظر دارند با یورش از برون و درون به صورت سخت افزاری و نرم افزاری وحدت جهان اسلام را در هم شکنند.

وی گفت: جریان‌هایی از درون با همکاری و پشتوانه دشمنان تلاش دارند که اهداف آنان را در جامعه محقق کنند.

اراکی خاطرنشان کرد: دشمن با به راه انداختن جریان تکفیر و تحریک فرقه‌های اسلامی علیه یکدیگر، تلاش دارند یکپارچگی جهان اسلام را در هم بشکنند.

وی با اشاره به نفوذ حکومت‌های بزرگ در درون اسلام و استفاده از برخی ضعف‌های موجود در حاکمیت سیاسی در کشورهای اسلامی ضعیف در برخی اقشار جهان اسلامی ادامه داد: دشمنان تا حدودی موفق شده‌اند با ایجاد جنگ‌های داخلی در کشور اسلامی زمینه را برای از هم پاشیدگی جامعه اسلامی ایجاد کنند.

اراکی یادآور شد: در کشورهایی همچون سوریه، عراق، پاکستان ما شاهد آن هستیم که دشمن با استفاده از جنگ افروزی و ترویج حساسیت‌های فرقه‌ای و مذهبی تلاش می‌کند یکپارچگی جامعه اسلامی را متلاشی کند.

وی با بیان اینکه بطور قطع دشمن به درون جامعه اسلامی ما در ایران هم چشم طمع دوخته است، گفت: به برکت انقلاب اسلامی و حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری نعمت یکپارچگی و یکدلی با وجود قومیت‌های مختلف نصیب ملت ایران شده است.

اراکی گفت: بنابراین باید دانست که دشمن دست از توطئه بر نخواهد داشت، باید هوشیار بود و در هوشیار سازی قشر جوان تلاش کرد.

وی توضیح داد: باید تلاش کنیم که راه را بر دشمن ببندیم تا در پراکندگی جامعه اسلامی موفق نشود.

اراکی بیان کرد: در خیزش انقلاب اسلامی هم شیعه و هم اهل سنت حضور داشته است که این همکاری تنگاتنگ بین اقوام مختلف خود حاکی از وحدت است.

وی با بیان اینکه جامعه ما جامعه چند قومیتی است، اظهار کرد: تاکید بر مشترکات و عدم پرداختن به آنچه که این قومیت‌ها را از هم جدا می‌کند از راهکارهای مهم وحدت است.

اراکی بیان کرد: اهل شیعه و تسنن باید مراسم‌های مشترک داشته باشند.

وی با بیان اینکه تکفیری‌ها نه شیعه و نه اهل تسنن هستند، افزود: این‌ها گروهی هستند که نسبت به تکفیر سایر مسلمین اقدام می‌کنند.

اراکی گفت: تکفیری‌ها در تلاش هستند بذر کینه و نفاق را در بین اهل شیعه و تسنن بکارند.

وی با اشاره به ماهواره و آسیب‌های آن در جهان اسلام بیان کرد: باید جلوی ترویج ماهواره‌ها را در جامعه بگیریم و خود مردم باید آن را از بین ببرند.

اراکی با اشاره به اقدامات مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: کارهایی که در این مجمع انجام شده است ایجاد بصیرت افزایی در جهان اسلام است.

وی ادامه داد: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اولین نهادی بوده است که چهره این ماهواره‌ها را افشا کرده است.

اراکی گفت: متاسفانه عربستان با انگلیس و اسرائیل و آمریکا در پشتیبانی ماهواره‌ها تلاش می‌کنند.

وی با بیان اینکه مردم باید رسانه‌هایی که از سوی دشمن پشتیبانی می‌شوند را بشناسند، افزود: همین امر که این رسانه‌ها به طور رسمی و عملی می‌گویند شیعه‌ها کافرند، دیگر نیاز به این نیست که بخواهیم بدانیم که این رسانه‌ها از کجا آب می‌خورند.

انتهای پیام

کد N443472