امکان حذف‌یارانه ۲۰۰هزار نفر بدون‌خطا وجود دارد

علی طیب‌نیا, یارانه

وزیر اقتصاد گفت: اگر بخواهیم بدون خطا یارانه پردرآمدها را حذف کنیم فقط امکان شناسایی ۲۰۰ هزار نفر وجود دارد.

علی طیب‌نیا در نشست تخصصی اقتصاد کلان که در همایش تبیین سیاست‌های اقتصادی دولت برای خروج از رکود تشکیل شده بود درباره برنامه دولت برای حذف یارانه نقدی گروه‌های درآمد اظهار داشت دولت اصلاح یارانه هدفمندی یارانه را نیمه‌تمام نگذاشته است و کارگروه خانوار در وزارت تعاون و کار و فاه اجتماعی به طور مستمر در حال بررسی این موضوع می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های مرتبط از جمله وزارت کار، مرکز آمار، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی جلسات مستمری را در این باره دارند گفت: این منطقی نیست که پرداخت نقدی یارانه به تمام افراد جامعه صورت گیرد و این را هر آدم عاقلی با اندکی تأمل می‌فهمد.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اگر مبلغ صرف شده برای پرداخت یارانه غیرنیازمند را صرف فعالیت اقتصادی می‌کردیم می‌توانستیم از رکود خارج شویم تصریح کرد: ما در مقابل کار انجام شده قرار گرفته‌ایم پرداخت‌هایی انجام شده و برای مردم حقوق مکتسبه‌ای ایجاد شده است.

وی ادامه داد: برآوردها حاکی از‌آن این بودکه شاید بتوانیم ۱۰ میلیون نفر را حذف کنیم بنده این را قبلا گفته بودم ولی قرار شد در کارگروه خانوارها اطلاعات را به طور کامل بیرون بیاورند ببینم این اطلاعات متقن است یا خیر.

طیب‌نیا گفت: اگر اطلاعات درست نبود و عده‌ای که نیازمند بودند و به اشتباه یارانه‌شان حذف می‌شد وضعیت نامطلوبی را شاهد می‌بودیم.

وی ادامه داد: شهادت می‌دهم پیگیری‌های زیادی درکارگروه خانوار انجام شده و هفته گذشته دستگاه‌های متولی آمارگیری صراحتا گفتند اگر بخواهیم یارانه گروه‌های پردرآمد را بدون خطا حذف کنیم اطلاعات ۲۰ هزار نفر در دسترس است و یارانه این افراد قابل حذف می‌باشد.

طیب‌نیا در پاسخ به این پرسش که آیا یارانه این ۲۰ هزار نفر از ماه جاری قطع می‌شود گفت: هیچ تصمیم و برنامه‌ای در این زمینه وجود ندارد.

وی با تاکید بر این که فعلا دولت مشغول مطالعه و بررسی است تصریح کرد دولت هر زمان به تصمیم و اطلاعات جدی برسد برنامه خود در این زمینه را اعلام می‌کند.
کد N442490