اتحادیه عرب از نخست وزیری حیدر العبادی در عراق استقبال کرد

اتحادیه عرب,العبادی

تهران-ایرنا- ˈنبیل العربیˈ دبیر کل اتحادیه عرب روز سه شنبه در سخنانی از ماموریت یافتن ˈحیدر العبادیˈ نخست وزیر پیشنهادی عراق برای تشکیل کابینه از سوی ˈفواد معصومˈ رییس جمهوری این کشور استقبال کرد.

به گزارش پایگاه خبریˈ الیوم السابعˈ، دبیر کل اتحادیه عرب، ابراز امیدواری کرد که ˈحیدر العبادیˈ در تشکیل دولت ملی فراگیر به نحوی که همه طیف ها و گروه های عراقی بتوانند در آن مشارکت داشته باشند، موفق عمل کند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که امنیت و ثبات درعراق برقرار و این کشور به سوی پیشرفت و شکوفایی پیش رود.

جو بایدن معاون رییس جمهوری آمریکا نیز روز دوشنبه در یک تماس تلفنی با فواد معصوم رییس جمهوری عراق معرفی حیدر العبادی را به عنوان نخست وزیر این کشور تبریک گفت.

فواد معصوم رییس جمهوری عراق بعد از ظهر دوشنبه در جلسه ای با حضور سلیم الجبوری رییس پارلمان، ابراهیم جعفری رییس ائتلاف ملی و جمعی از سیاستمداران و رهبران جریان های سیاسی عراق در حکمی حیدرالعبادی 62 ساله را مسوول تشکیل دولت جدید این کشور کرد.

«ائتلاف همپیمانی ملی» بزرگترین ائتلاف شیعیان در پارلمان عراق با موافقت 127 نفر از اعضای خود حیدر العبادی را به نامزد تصدی پست نخست وزیری عراق معرفی کرد.

حیدر العبادی متولد سال 1952 میلادی بغداد است؛ پدر او به نام جواد از پزشکان معروف و مدیر بیمارستان بیماری های روانی الجمله در بغداد و نیز بازرس کل وزارت بهداشت عراق بود که در سال 1979 میلادی همراه 41 پزشک دیگر به علت مخالفت با رژیم بعث عراق مجبور به بازنشستگی شد و در لندن درگذشت و به علت جلوگیری رژیم بعث از دفن مخالفان خود در عراق، در لندن دفن شد.

العبادی در کنار تخصص و شغل خود از فرایض دینی جدا نبود؛ وی استاد علوم قرآنی دانشکده اسلامی لندن از سال 1999 میلادی تا سال 2003 بود و کتابی درباره اسلام با عنوان ˈالمختصر فی علوم القرآنˈ و همچنین کتابی درباره علوم قرآنی به زبان انگلیسی تالیف کرده است.

رسانام**9329**1010
کد N441523