سفیر ایران در آذربایجان خبر داد

سفر تجار و گردشگران ایران به آذربایجان تسهیل می‌شود

ايران,جمهوري آذربايجان

سفیر ایران در آذربایجان گفت: سفر تجار و گردشگران ایرانی به جمهوری آذربایجان تسهیل می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، محسن پاک‌آیین با حضور در برنامه مجله قفقاز شبکه خبر با اعلام این مطلب اظهارکرد: یکی از توافقات نهمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور که با امضای تفاهمنامه همکاری به کار خود پایان داد تسهیل ورود اتباع ایرانی به جمهوری آذربایجان بوده است.

وی افزود: با معرفی اتاق بازرگانی و وزارت امورخارجه کشورمان برای تجار ایرانی ویزای چند بار سفر از طرف سفارت جمهوری آذربایجان در تهران صادر خواهد شد و این امر در گسترش مبادلات تجاری بین دو کشور موثر خواهد بود.

پاک آیین همچنین از تسهیل صدور ویزا برای گردشگران ایرانی خبر داد و گفت: طبق توافق صورت گرفته ویزای ایرانیان متقاضی سفر به جمهوری خود مختار نخجوان در محل و با هزینه کمتر صورت خواهد گرفت و این امر در رونق تجارت و صادرات چمدانی بین دو کشور تاثیر خواهد داشت.

سفیر کشورمان در جمهوری آذربایجان افزایش مدت خدمات دهی گمرک بیله سوار را از دیگر موضوعات مورد توافق طرفین عنوان و اظهار کرد: طبق توافق دو کشور این گمرک به صورت 24 ساعته به مسافران و تجار بین دو کشور خدمات ارائه خواهد کرد.

پاک آیین همچنین از سفر قریب الوقوع رئیس گمرک ایران به جمهوری آذربایجان برای بررسی مشکلات گمرکی خبر داد و گفت: تا پایان ماه جاری نیز بهره برداری از پایانه جدید مسافربری بیله سوار آغاز خواهد شد.

وی با بیان اینکه دو کشور در حوزه انرژی، ترانزیت، تجارت و توریسم به توافقات خوبی رسیدند، اظهارکرد: موافقت در زمینه تبادل برق، افزایش سهم سرمایه گذاری شرکت ایران نیکو در منطقه شاهد نیز و افزایش سواپ گاز بین دو کشور از جمله این موارد بوده است.

سفیر کشورمان به اظهارات رئیس جمهور آذربایجان مبنی برقابلیت تبدیل دو طرف به متحد منطقه ای اشاره کرد و گفت: اراده جدی مسئولان دو کشور ، وجود مشترکات فراوان دو کشور، برخورداری از ظرفیت های غنی در حوزه های مختلف از جمله انرژی، بهره مندی از مرزهای گسترده و تمایل دو کشور به ایجاد صلح و ثبات در منطقه، ایجاد اتحاد منطقه ای بین ایران و جمهوری آذربایجان را امکان پذیر می سازد.

پاک آیین به مذاکرات خوب بخش خصوصی دو کشور در کمیسیون مشترک اشاره کرد و گفت: دو طرف اراده جدی به حمایت از تجار و فعالان بخش خصوصی دارند و در این اجلاس مذاکرات خوبی بین آنها صورت گرفت و تفاهمنامه ای هم بخش خصوصی دو کشور امضاء کردند و طرف آذری موافقت کرد سرمایه ایرانی ها را ضمانت کند و هدف اصلی دولت ایران نیز حمایت از فعالان این بخش است.

محسن پاک آیین در پایان صحبت های خود به تشدید اختلاف بین دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان در منطقه مورد مناقشه قره باغ اشاره کرد و افزود: ایران به عنوان کشور صلح طلب دو طرف را به گفت وگو و حل مساله از طریق مسالمت آمیز دعوت و اعلام کرد که در گیری و نا امنی در منطقه به نفع هیچ کدام از دو طرف که کشورهایشان در حال توسعه است نیست و تشدید اختلافات بین دو کشور زمینه حضور کشورهای فرصت طلب فرا منطقه ای را در منطقه قفقاز فراهم می کند.

وی همچنین با انتقاد ار تعلل گروه مینسک در رفع بحران قره باغ، از این گروه خواست در قبال این مناقشه احساس مسئولیت کند و نسبت به رفع مساله اقدام جدی و بموقع انجام دهد.

به گزارش ایسنا، نهمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی و فرهنگی ایران و جمهوری آذربایجان از 4 الی 6 آگوست با حضور مقامات ارشد دو کشور در باکو برگزار شد.

انتهای پیام

کد N440756