رئیس بانک مرکزی؛

تامین منابع مالی از چین از جمله برنامه های بانک مرکزی است

همایش تبیین سیاست های اقتصادی

تهران - ایرنا - رئیس بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، تامین منابع مالی از طریق چین را از جمله برنامه های این بانک عنوان کرد و گفت: در حال حاضر 22 میلیارد دلار بعنوان سپرده گذاری در بانک های چین داریم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، ولی الله سیف روز سه شنبه در حاشیه همایش تبیین سیاست های اقتصادی دولت برای خروج از رکود در جمع خبرنگاران، افزود: در آینده نزدیک جزئیات بیشتری درخصوص مذاکرات با چین بیان خواهد شد، ضمن آنکه پتانسیل های زیادی برای همکاری های اقتصادی بین ایران و چین وجود دارد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر معاون بین الملل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در چین بسر می برد، اظهار امیدواری کرد که حضور و مذاکرات میان مسئولان بانکی دو کشور، بستر مناسبی را برای توسعه همکاری ها میان دو طرف ایجاد کند.

وی تصریح کرد: باید مکانیزم های روشن و شفافی برای استفاده از این سپرده گذاری ها در بانک های چین ایجاد شود تا حرکت جدیدی را درخصوص اجرای پروژه های عمرانی و صنعتی از طریق امکانات مالی چین فراهم شود.

سیف درخصوص کاهش نرخ سود بانکی نیز گفت: آنچه مسلم است متناسب با واقعیت های اقتصادی و روند نزولی تورم یک بازنگری در ساختار نرخ سود بانکی چه در زمینه سپرده ها و چه در زمینه تسهیلات ایجاد خواهد شد.

رئیس بانک مرکزی ادامه داد: گزارش هایی را بخش اقتصادی بانک مرکزی در دست تهیه و تدوین دارد که پس از نهایی شدن در دستور کار قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به موضوع مسکن در دسته دولت برای خروج از رکود، گفت: بانک مرکزی کاملا موافق است و یک هماهنگی ویژه بین این بانک و وزارت راه و شهرسازی ایجاد شده ضمن اینکه ما باید ابزارهای جدیدی تدارک ببینیم تا تجهیز منابع به سمت رونق بخش مسکن هدایت شود.

سیف اظهار امیدواری کرد: با برنامه ریزی های به عمل آمده یک تحرک ویژه از سمت تقاضا در بخش مسکن ایجاد شود.

اقتصام (3)د.الف/1574**1558
کد N440354