رییس کیمسیون انرژی خبر داد

تدوین طرح حمایت از صنعت برق در مجلس

نيروگاه

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که دولت 434 میلیون یورو و 2200 میلیارد تومان به مپنا بدهکار است گفت: مجلس و کمیسیون انرژی با قوت حامی و پشتیبان بخش خصوصی و وزارت نیرو است و طرح حمایت از صنعت برق را در این راستا تدوین کرده‌ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مروی در مراسم افتتاحیه فاز نخست نیروگاه بادی کهک تاکستان با اشاره به این‌که مصوبات بسیار خوبی در بودجه سال 93 برای تولید برق توسط انرژی‌های تجدیدپذیر در نظر گرفته شده است، گفت: وزارت نیرو به طور دائم موظف به خرید تضمینی برق از بخش خصوصی است.

وی با اشاره به این‌که 9852مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر در کشور وجود دارد که 31.5 مگاوات از آن مربوط به بخش خصوصی است، گفت: برای احداث 4500 مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر موافقت نامه امضا شده است و 30 تا 35 هزار مگاوات ظرفیت بادی پیش بینی شده در کشور است.

مروی با اشاره به این‌که 300 روز آفتابی در سال در کشور داریم گفت:‌مجلس و کمیسیون انرژی با تمام توان در بخش آب از وزارت نیرو حمایت می کند و وارد عرصه می‌شود. به عنوان مسوول کمیسیون انرژی شهادت می دهم که تلاش وزیر نیرو و معاونین وی به حدی است که ما را به تلاش دو چندان واداشته است.

وی با تاکید بر این‌که مشکل آب، مشکل جدی و طولانی مدتی است تاکید کرد: همه باید در این زمینه به یکدیگر کمک کنیم درست است که نوع بهره برداری از آب بسیار مهم است اما پیگیری‌های وزیر نیرو و نمایندگان باعث شده که اقدامات خوبی در زمینه مدیریت آب صورت گیرد تا جایی که با تلاش وزارت نیرو، حضرت آقا فرمودند 10 میلیارد دلار برای مهار آب‌های مرزی اعتبار اختصاص داده شود.

وی با اشاره به این‌که پیگیری‌های مجدد وزارت نیرو منجر شد تا 500 میلیون دلار تسیهلات از صندوق توسعه ملی برای آبرسانی روستایی اخذ کنند گفت: در بخش برق نیز که نگرانیم با مشکلات جدی مواجه شویم، کمیسیون انرژی با مشارکت وزارت نیرو طرح حمایت از صنعت برق را تدوین کرده که بخش اول آن تکمیل شده و در مجلس مطرح می‌شود.

وی با اشاره به طرح حمایت از صنعت برق گفت:‌در ماده یک آن بر توسعه برق تجدیدپذیر و پاک تاکید و منابع مالی پیش بینی شده‌اند. همچنین در ماده 7 برای توسعه برق تجدیدپذیر عوارض بر مصرف در نظر گرفته شده و از سوی دیگر اجازه تهاتر درمقابل بدهی های وزارت نیرو در مقابل پیمانکاران داده شده است.

انتهای پیام

کد N439970