رئیس قوه قضائیه:/1/

ادعای اعدام همجنس‌بازان در ایران دروغ است/ نمی‌گوییم در نظام قضایی ما تخلف صورت نمی‌گیرد

سیاست داخلی

بر اساس اصول دینی ما به همجنس‌بازان اجازه مانور در کشور را نمی‌دهیم، اما اینکه گفته می‌شود آنها را به اعدام مجازات می‌کنیم هم دروغ است. در مسائل جنسی بنای نظام و اسلام جستجو نیست.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: بر اساس اصول دینی ما به همجنس‌بازان اجازه مانور در کشور را نمی‌دهیم، اما اینکه گفته می‌شود آنها را به اعدام مجازات می‌کنیم هم دروغ است. در مسائل جنسی بنای نظام و اسلام جستجو نیست.

به گزارش خبرنگار ایلنا، آیت الله صادق آملی لاریجانی در همایش روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور به مساله حقوق بشر و هجمه‌های کشورهای غربی به ایران پرداخت و گفت: هفته گذشته در رابطه با مواضع حقوق بشری برخی کشورهای مدعی، مطالبی را مطرح کردند که با تحریف در برخی از رسانه‌ها نقل شد. بنده معتقدم موقعیت کنونی دنیا و رفتارهای دوگانه‌ای که صورت می‌گیرد، اعلامیه جهانی حقوق بشر را به کاغذپاره‌ تبدیل کرده نه اینکه این اعلامیه کاغذ پاره‌ای بیش نباشد. کشورهای سلطه‌گر برداشت‌های خود از حقوق بشر را دارند در حالیکه این اعلامیه متضمن مسائل خوب و درستی بود اما کشورهای مدعی، احترامی برای این اعلامیه نگه نداشتند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه ما نسبت به اعلامیه جهانی حقوق بشر حرف داریم، گفت: در چارچوب همین اعلامیه می‌توان بسیاری از اشکالات حقوق بشری و هجمه‌ها را علیه جمهوری اسلامی دفع کرد. آنها در اشکالاتی که نسبت به مسائل حقوق بشر در ایران گرفتند، حتی مواد این اعلامیه را اعلام نکردند. به طور مثال ماده 29 این اعلامیه عنوان کرده باید همه کشورها و ملت‌ها به حقوق و آزادی‌هایی که برای انسان در مواد مختلف این اعلامیه لحاظ شده عمل کنند. اما متن ماده 29 اعلام می‌کند که افراد در اعمال حقوق دچار محدودیت‌های قانونی خواهند بود و تقنینات کشورها می‌تواند این آزادی‌ها را محدود کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران در رابطه با مسائل حقوق بشری مقتضیات خاص خود را دارد و طبق قانون اساسی قوانین باید برخواسته از تعالیم اسلام الهی باشد، ادامه داد: در این چارچوب ما قوانینی داریم که نباید خلاف شرع باشد. حال آنکه بسیاری از ایرادات و اشکالاتی که در زمینه حقوق بشر به ایران می‌گیرند، برگرفته از مسائل شرعی است. به طور مثال آنها به حق قصاص ایراد می‌گیرند در حالیکه قصاص از مسلمات قرآنی بوده و ما نمی‌توانیم به خاطر چند کشور نسبت به آن بی‌توجه باشیم.

آملی لاریجانی تصریح کرد: ما هم حقوق بشر را قبول داریم و هم اینکه تعلیمات دینی ما به صراحت به حقوق بشر توجه کرده است. اما می‌گوییم تلقی ما از حقوق بشر متفاوت است.

رئیس قوه قضاییه دفاع از قوانین حقوق بشری جمهوری اسلامی ایران را یک نیاز دانست و گفت: ما نمی‌گوییم که در نظام قضایی ما تخلف صورت نمی‌گیرد، اما ببینید ایراداتی که آنها می‌گیرند چگونه است. آنها به برخی اخبار ضدانقلاب که دست‌شان به خون ملت ایران آلوده است، اکتفا می‌کنند و بعد به دنبال محکومیت ما هستند. ما از شما می‌خواهیم طبق اصول قانون اساسی و موازین دینی که همه در آن متفق‌ هستند حجم آن را رصد و آن را پاسخ دهید.

آملی لاریجانی به فضاسازی‌های رسانه‌ای در مورد همجنس‌بازان در ایران اشاره کرد و گفت: بر اساس اصول دینی ما به همجنس‌بازان اجازه مانور در کشور را نمی‌دهیم، اما اینکه گفته می‌شود آنها را به اعدام مجازات می‌کنیم هم دروغ است. در مسائل جنسی بنای نظام و اسلام جستجو نیست. اسلام به خاطر طهارت و کرامت ذاتی انسان مسائلی را قبول ندارد. اما این موضوع بنای حقوق بشری آنها شده و حالا مساله 4 نفر به عنوان مساله حقوق بشری ذکر می‌شود. در حالیکه هزاران نفر در غزه کشته می‌شوند و مشکلی نیست. اینها قابل قبول نیست و ما موظف به دفاع از اصول اسلامی هستیم.

وی خطاب به سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی در خارج از کشور تاکید کرد: ما وقتی اعتقادات و ایمانی را برای خود پذیرفتیم، باید پای آن بایستیم و حیف است که حق متعال را که پشتوانه ما است رها کنیم و فریب این مدعیان جهانی را بخوریم.

 

کد N439211