رئیس جمهور در جمع نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور:| 193996

از شفاف‌تر شدن مسائل هسته‌ای خود هراسی نداریم

دولت

فردی به من می‌گفت در مذاکرات به گونه‌ای عمل کنید که بتوانید سر آنها کلاه بگذارید. من گفتم این تفکر تمام شده است. برخی حرف‌های قشنگی می‌زنند ولی این حرف‌ها برای یک قرن پیش است و آنها عقب هستند.

رئیس جمهور تاکید کرد: ما آماده هستیم و با روی گشاده صحبت می‌کنیم و در این میان از شفاف‌تر شدن مسائل هسته‌ای خود هراسی نداریم و در این زمینه داوطلب هم هستیم.

به گزارش خبرنگار ایلنا، رئیس جمهور در همایش سالانه روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با تاکید بر اینکه این دولت اهل شعار نیست بلکه اهل عمل است، گفت: مبنای ما در سیاست‌ خارجی در مذاکرات هسته‌ای و در تعامل با جهان خواست ملت است.

وی افزود: ‌آنچه را مردم از ما خواسته‌اند یا می‌خواهند با کمال شهامت و بدون دغدغه دنبال خواهیم کرد و خط قرمز ما چیزی جز منافع ملی ما نیست و جایی که منافع ملی ما تامین شود، چراغ سبز ما خواهد بود.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه سفرای ما دیده‌بانان خط‌مقدم هستند، گفت: نباید دیپلمات‌های ما در دنیا غافل شوند. آنها در دنیا باید قبل از حادثه آن را پیش‌بینی و به مرکز منتقل کنند.

وی یادآور شد: هیچ‌گاه یادم نمی‌رود. زمانی که شوروی سابق در تزلزل بود از یک سال قبل از آن، دستگاهی به ما می‌گفت این کشور در تزلزل است.اما دو دستگاه دیگر تاکید داشتند که باید مراقب بود چراکه جای پای شوروی بسیار محکم است. ما مرتب بررسی می‌کردیم و توانستیم شش ماه قبل از فروپاشی شوروی تصمیم لازم را بگیریم.

روحانی افزود: شما دیدید که هر کشوری که از شوروی جدا می‌شد، ما پیش از همه استقلال آن را به رسمیت می‌شناختیم. چراکه از قبل پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده بودیم.

وی با بیان اینکه دیده‌بانان ما باید با چشمی وسیع زوایای مختلف را ببینند، گفت: آنها باید به دنیا این پیام را برسانند که اراده این ملت اعتدال و تعامل با جهان است. آنها باید این پیام را برسانند که باید با زبان دیپلماتیک سخن بگویند و از فرصت و اراده بزرگ ملت ایران استفاده و بهره‌برداری کنند.

روحانی با تاکید بر اینکه ما در تعامل با دنیا به دنبال برد-باخت نیستیم یادآور شد: فردی به من می‌گفت در مذاکرات به گونه‌ای عمل کنید که بتوانید سر آنها کلاه بگذارید. من گفتم این تفکر تمام شده است. برخی حرف‌های قشنگی می‌زنند ولی این حرف‌ها برای یک قرن پیش است و آنها عقب هستند.

وی با بیان اینکه بردـباخت باقی نمی‌ماند اما آنچه پایه حرکت‌های بعدی می‌شود، برد – برد است، گفت: در بحث مذاکرات هسته‌ای نیز برای ما برد-برد مدنظر است. ما هیچ عجله‌ای نداریم دنیا هم بداند که ما در عین حال تاخیر را به نفع کسی نمی‌بینیم. دنیا باید بداند که تحریم را ظالمانه می‌دانیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ما اطمینان داریم که پایه‌های تحریم شکسته است، عنوان کرد: تردیدی نداریم که تحریم‌ها به شرایط گذشته بازنخواهد گشت و با صراحت اعلام می‌کنیم که ما با تحریم‌ها مقابله کرده و خواهیم کرد. حرف امروز ما با 5+1 نیز برای همین است که ما در حال شکستن تحریم‌ها هستیم و این را نیز با افتخار، بلند و شجاعانه می‌گوییم.

وی افزود: ما تحریم را غلط، ظالمانه و ضدبشری می‌دانیم و به تحریم‌کنندگان می‌گوییم مطمئن باشید در تاریخ اقدامات شما باقی خواهد ماند. ما ضمن مقابله با تحریم‌ها برنامه اقتصادی خود را به گونه‌ای تنظیم کرده‌ایم که از مشکلات عبور کنیم.

روحانی خاطرنشان کرد: شرایط منطقه و جهان به ما می‌گوید که حل و فصل هسته‌ای موضوعی تصنعی نخواهد بود. ممکن است آنها پس از توافقات نهایی نیز بگویند که ما جلوی ایران را برای ساخت بمب هسته‌ای گرفتیم. به هر حال در میان قدرت‌های جهان نیز افرادی هستند که در 50 سال پیش فکر می‌کنند و این تنها مختص داخل کشور نیست.

وی ادامه داد: امروز شبکه‌های اجتماعی و آگاهی عمومی رشد کرده چرا اسرائیل این بار بیش از گذشته در افکار عمومی محکوم شد؟ دلیل این است که این رژیم در فضای مجازی منکوب شد فضا و دنیا تغییر کرده است. قدرت‌های جدیدی به میدان آمده‌اند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دنیای امروز دنیای دیروز نیست، گفت: هیچ زمانی مثل جنگ اخیر غزه اسرائیل مفتضح نشد و شکست نخورد. این رژیم آدم‌کش و شکست‌خورده در افکار عمومی نیز جایگاهی ندارد. امروز حتی بزرگترین مدافعان رژیم صهیونیستی نیز در این اواخر توان دفاع و حمایت از آن را ندارند.

وی افزود: امروز برای همه روشن است که چه کشوری به دنبال سلاح کشتار جمعی است. جمهوری اسلامی هیچ‌گاه به دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده و نخواهد بود. NPT باشد یا نباشد ما برای فتوای رهبری و شرع به دنبال سلاح کشتار جمعی نخواهیم بود.

رئیس جمهور با تاکید به اینکه دنیا باید بداند که ما به جد دنبال مذاکره و حل مساله هسته‌ای هستیم، گفت: ما مذاکره برای مذاکره را نمی‌پذیریم و معتقدیم مذاکرات باید در زمان معقول به راه حل درست برسد. ما آماده هستیم و با روی گشاده صحبت می‌کنیم و در این میان از شفاف‌تر شدن مسائل هسته‌ای خود هراسی نداریم و در این زمینه داوطلب هم هستیم.

کد N437755