تهدیدی که نباید آن را جدی گرفت/اهتزاز پرچم داعش بر فراز کاخ سفید

آمریکا اروپا

پس از پیدایش داعش و آغاز اقدامات وحشیانه این گروه خبرها و گزارش های متعددی در مورد روابط سرکرده آن با سرویس های اطلاعاتی آمریکا و رژیم صهیونیستی منتشر شد و همین امر موجب گردید تا کمتر کسی تهدیدهای اخیر این جریان تکفیری را علیه ایالات متحده جدی بگیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، روزنامه واشنگتن تایمز امروز بر روی صفحه اینترنتی خود خبری را به عنوان مطلب نخست منتشر کرده که این خبر حکایت از تهدید داعش علیه آمریکا دارد.

مطالب این خبر از مصاحبه هایی که سایتی به نام "وایس نیوز" با اعضای داعش در سوریه و عراق انجام داده استخراج شده است. در یکی از این مصاحبه ها فردی به نام "ابو موسی" که از وی به عنوان سخنگوی داعش یاد شده به وایس نیوز گفته است: من به امریکا می گویم که حکومت اسلامی مستقر شده و متوقف نخواهد شد. با پهپادهای خود به ما حمله نکنید و در عوض نطامیان خود را به جنگ ما بفرستید. ما همانند آنچه در عراق انجام دادیم آنها را شکست می دهیم. ما آنها را در هر کجا که باشند شکست می دهیم.

وی در ادامه با اشاره به تحرکات داعش در شمال عراق بدون آنکه اشاره ای به نام شهری خاص بکند گفت: این شهر کاملا در کنترل داعش و تحت فرماندهی ابوبکر بغدادی است.

سخنگوی داعش در ادامه تهدید کرده که اعضای این گروه روزی پرچم آن را بر فراز کاخ سفید به اهتزاز درمی آورند.

این تهدید در حالی انجام شده که گزارش های زیادی در مورد روابط ابوبکر بغدادی با آمریکا و اسرائیل منتشر شده است. در همین رابطه  چندی قبل روزنامه تایمز لندن در مقاله ای تصریح کرد: مهمترین گروه تروریستی در عراق را افسران امنیتی امریکا پایه گذاری کرده اند.

در این گزارش آمده است؛ در سال 2005 نیروهای ایالات متحده بر اساس یک پروژه از پیش طراحی شده و هدفمند، مرد 33 ساله ای به نام "ابراهیم عواد ابراهیم علی البدری" را که یک کشاورز ساده، اما جاه طلب و ماجراجو بود، شناسایی کرده و با اتهامات کلیشه ای، او را به ابوغریب فرستادند.

ابراهیم البدری، به صورت هدفمند با سران تندرو القاعده در یک سلول حبس شد و در مدت سه ماه، از یک کشاورز سنی، به یک سلفی تندرو تغییر شخصیت داد. او هنوز از زندان آزاد نشده بود که لقب ابوبکر البغدادی را برای خود برگزید.

این گروه (داعش) تا سال 2010 هیچ فعالیتی نداشت، اما پس از فرا رسیدن زمان خروج ارتش امریکا از عراق، آنها بمبگذاری ها و ترورها را آغاز کردند. با آغاز بحران سوریه و دخالت ترکیه، عربستان و قطر در ناآرامی های این کشور، گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام، با نام مخفف داعش نیز بزرگتر شد و بر مرکز و غرب عراق سایه انداخت.

این سازمان که به منابع مالی و کمک های تسلیحاتی شیوخ عرب دسترسی داشت، هزاران نفر از سلفی های آموزش دیده در پاکستان و افغانستان را نیز جذب کرد. آنها با دلگرمی به پشتیبانی مستقیم عربستان و ترکیه و کمک های اطلاعاتی افسران سیا در عراق، چندین عملیات جسورانه انجام دادند که یکی از آنها حمله به 8 زندان در عراق، از جمله زندان ابوغریب بود.

آنها حدود 500 زندانی ابوغریب را که عمدتا از سلفی های انتحاری بودند، فراری دادند و از همان ها برای حمله به مناطق شیعه نشین استفاده کردند.

تایمز تصریح می کند که درست از زمانی که این 500 سلفی انتحاری متواری شده اند، حملات تروریستی به شیعیان به میزان چشمگیری افزایش یافته و به 30 حمله در یک ماه رسیده است.

پنتاگون و وزارت خارجه امریکا در سال 2011 نام البغدادی مشهور به ابودعا را در لیست افراد خطرناک و تحت تعقیب قرار داده و برای دستگیری او پاداش 10 میلیون دلاری تعیین کردند. این اقدام امریکا موهبتی بزرگ برای البغدادی بود تا او به عنوان یکی از سران گروه های سلفی مطرح شود. با این اقدام، به البغدادی بهانه داده می شود تا رفت و آمدها و تماس های او پنهان بماند و توجیهی باشد برای حضور نیافتنش در انظار. به این ترتیب او از خطر نیروهای اطلاعاتی و امنیتی عراق و کردها دور می ماند.

البغدادی از آن پس، مسئولیت بیش از صد انفجار تروریستی را بر عهده گرفته که وحشیانه ترین آنها بمبگذاری در حله بود که حدود 114 کشته بر جای گذاشت.