دستاوردهای 33 روز مقاومت غزه به اذعان رسانه های صهیونیستی

شکست اسرائیل,غزه

تهران- ایرنا- حجم خسارت های تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه، هرچند در نگاه نخست به ویژه با در نظر گرفتن تلفات انسانی، این رژیم را دارای دست برتر در جنگ نشان می دهد اما جمع بندی هزینه و فایده در ابعاد مختلف، نشان دهنده انزوا و شکست هرچه بیشتر صهیونیست ها در تقابل با مقاومت است.

به گزارش ایرنا، شمار شهدای تجاوز رژیم اشغالگر قدس به بخش تحت محاصره غزه به مرز 2 هزار نفر و آمار زخمی شدگان نیز به 10 هزار نفر رسیده است و در جبهه مقابل، روایت اسرائیلی ها از تعداد کشته های صهیونیست، حدود 70 نفر و تعداد زخمی ها حدود یکهزار و 700 نفر ذکر شده است؛ هرچند گروه های مقاومت فلسطینی تلفات صهیونیست ها را بسیار بیش از این دانسته و تأکید کرده اند که این رژیم برای حفظ روحیه سربازان و شهرک نشینان اسرائیلی در اعلام تلفات، پنهانکاری می کند.

مجله آمریکایی فارین پالیسی روز گذشته در گزارشی، شکست اسرائیل از فلسطینیان را با برشمردن ابعاد این شکست، مسجل و قطعی دانست و تأکید کرد: صهیونیست ها نمی دانند چگونه از مخمصه تجاوز به غزه بیرون بیایند.

این مجله آمریکایی یکی از ابعاد شکست ناکامی اسرائیلی ها را سامانه ناکارآمد گنبد آهنین دانست.

بعد دیگری که فارین پالیسی به آن اشاره کرد، برنده شدن حماس در افکار عمومی مردم جهان است؛ از جمله اینکه، جهانیان دیگر تصویر 4 کودکی که مشغول بازی در سواحل غزه بودند و بدون هیچ جرمی کشته شدند را فراموش نخواهد کرد.

فارین پالیسی، سلاح سری طرف فلسطینی را حمایت روزافزون مردم جهان از فلسطینی ها با گذشت هر چه بیشتر زمان دانست.

اما درک ابعاد دیگر جنگ از قبیل تقلای بی سابقه تل آویو برای تحمیل آتش بس و دست رد گروه های مقاومت به این تلاش ها، عبور ناگزیر صهیونیست ها از گفتمان خلع سلاح غزه، تقویت بیش از پیش توان دفاعی و تهاجمی مقاومت به ویژه در ارتقای توانمندی موشکی، در کنار انزوای روزافزون صهیونیست ها در جامعه بین المللی و تحقیر این رژیم با ناتوان ماندن ارتش تا بن دندان مسلح آن در برابر رزمندگان فلسطینی، مواردی است که رسانه های صهیونیستی را نیز ناچار به اعتراف به پیروزی مدافعان واقعی آرمان فلسطین بر رژیم برخوردار از حمایت قدرت های غربی کرده است.

رسانه های رژیم صهیونیستی همه گزینه های پیش روی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این رژیم را برای حل بحران با غزه، دشوار می دانند، چه در مذاکرات با گروه های فلسطینی در قاهره و چه در سطح میدانی و عملیات نظامی در مواجهه با گروه های مقاومت در غزه.** شبکه 10 رژیم صهیونیستی: موشک ها نتانیاهو را ناچار به پذیرش شروط مقاومت می کنند

شبکه 10 رژیم صهیونیستی روز جمعه در پایگاه اینترنتی خود نوشت: نتانیاهو ناچار خواهد شد در نهایت به خواسته های فلسطینیان تن دردهد زیرا او به شهرک نشینان نزدیک به غزه قول داده بود که آتش بس (72 ساعته اخیر) ادامه خواهد یافت؛ این در حالی است که در دو روز گذشته این شهرک ها روی آرامش را ندیدند.

این رسانه صهیونیستی افزود: گزینه اشغال غزه نیز با این معضل، دیگر بعید به نظر می رسد زیرا نتانیاهو و وزیر ارتش او موشه یعلون می دانند که چنین راهبردی به تلفات و خسارت های شدیدی در صفوف سربازان اسرائیلی منجر خواهد شد.

این شبکه صهیونیستی افزود: جنبش حماس پرتاب موشک ها را از سر خواهد گرفت تا از این راه بر تل آویو فشار آورد و اسرائیل را به قبول خواست های خود در دو سطح نظامی و سیاسی وادار کند.

از سوی دیگر گردان های قسام شاخه نظامی حماس روز جمعه اعلام کرد جنگ را تا زمانی ادامه خواهد داد که حصر غزه برداشته شود و این بخش بتواند بندر تأسیس کند.** رادیو اسرائیل: مقاومت بیش از 40 موشک شلیک کرد

در همین راستا، مرکز اطلاع رسانی فلسطین به نقل از رادیو رژیم صهیونیستی خبر داد مقاومت فلسطین در پی پایان مدت آتش بس موقت و عدم پیشرفت در مذاکرات قاهره تا به این لحظه بیش از 40 موشک به مناطق صهیونیستی شلیک کرده است.

بر اساس این گزارش، در این حملات موشکی مقاومت 4 اسرائیلی از جمله یک نظامی صهیونیستی زخمی شده اند که حال این نظامی وخیم است.

** رییس سابق شاباک: در برابر حماس تحقیر شدیم

رییس سابق سرویس های امنیتی عمومی ˈشاباکˈ ضمن اشاره به اینکه اسرائیل در جنگ غزه در برابر حماس تحقیر شد، تأکید کرد که بنیامین نتانیاهو و موشه یالون قادر به اداره جنگ نبوده و شکست مفتضحانه ای خوردند.

مرکز اطلاع رسانی فلسطین در خبری دیگر به نقل از شبکه دوم اسرائیل اعلام کرد، ˈیوال دیسکینˈ تصریح کرد که نتانیاهو و یالون عجله کرده و گفتند که جنگ به پایان رسیده است.

دیسکین همچنین گانتس، رییس ستاد مشترک ارتش و سامی ترجمان، فرمانده منطقه جنوب را به سبب اینکه قبل از اتمام جنگ از شهرک نشینان ساکن مناطق جنوبی و مجاور باریکه غزه خواسته اند به خانه های خود بازگردند، بشدت مورد انتقاد قرار داد.

دیسکین اشاره کرد که شکست رهبران سیاسی و نظامی اسرائیل در اداره جنگ غزه زمینه را برای مقاومت هموار کرد تا نتانیاهو را در مقابل صهیونیست ها تحت فشار شدیدی قرار دهد.** یدیعوت آحارونوت: اسرائیل رویای خلع سلاح مقاومت را فراموش کند

روزنامه عبری زبان یدیعوت آحارونوت از رژیم صهیونیستی خواسته رویای خلع سلاح مقاومت در باریکه غزه را برای همیشه از سر به در کند. این روزنامه تأکید کرد که ممکن است در آینده شاهد جنگ های دیگری میان طرفین فلسطینی و صهیونیستی باشیم.

روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت: در گذشته زمانی که سیاستمداران اسرائیلی نمی توانستند در مورد کاری نتیجه گیری کنند، می گفتند هنوز نتیجه مشخص نیست اما اکنون کاملاً واضح است که حماس حرف اول و آخر را در جنگ می زند.

این روزنامه اشاره کرد که حملات موشکی گسترده حماس به مناطق صهیونیستی دقایقی قبل از آغاز آتش بس موقت ثابت کرد که حرف آخر را حماس می زند.

روزنامه مذکور همچنین اذعان کرد که حماس تمامی اسرائیلی ها را به سمت پناهگاه ها فراری داده و حتی دولت اسرائیل با وادار ساختن عزیمت هیأت خود به قاهره به منظور دستیابی به توافق آتش بس، با جنبشی توافق کرد که اسرائیل به اصطلاح آن را تروریست می خواند.

روزنامه صهیونیستی یدیعوت آحارونوت ادامه داد: احتمال دارد که طرفین، آتش بس موقت را تمدید کنند اما ما باید برای همیشه رویای خلع سلاح مقاومت و حماس در باریکه غزه را از سر به در کنیم و اوضاع به همین شیوه خواهد ماند تا جنگ آتی همه چیز را مشخص کند.

یدیعوت اشاره کرد که ارتش همانند جنگ های گذشته کمیته ای را برای تشریح نتایج جنگ تشکیل خواهد داد تا بدین گونه خود را برای نبرد آتی آماده کند اما این کمیته همانند گذشته با شکست مواجه خواهد شد.

روزنامه مذکور نیز تصریح کرد که جامعه بین المللی و اسرائیلی ها از جنگ غزه دو چیز را همیشه به یاد خواهند داشت؛ نخست ویرانی های حاصله در باریکه غزه و دوم فرار اسرائیلی ها به پناهگاه ها از ترس موشک های مقاومت و حماس از این مسأ له برای اثبات پیروزی خود بهره خواهد برد.

همچنین تصاویر کشتار و ویرانی های حاصل شده در غزه در نهایت به تخریب وجهه بین المللی اسرائیل و محکوم شدن آن به ارتکاب جنایت های جنگی علیه ملت فلسطین منجر خواهد شد.** هآرتص: حماس جایگاه بین المللی اسرائیل را متزلزل کرد

در اعترافی دیگر به سرشکستگی و ناکامی رژیم صهیونیستی و دستاورد مقاومت در جنگ غزه، روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز به انزوا و تزلزل این رژیم در جامعه جهانی اشاره کرد.

آری شبیط، نویسنده اسرائیلی در مقاله ای تحت عنوان ˈموشک سری حماسˈ در روزنامه عبری زبان هآرتص می نویسد که جنگ اخیر اسرائیل در غزه جایگاه این رژیم در عرصه بین المللی و حتی در میان کشورهای همپیمان در اروپا و آمریکا را به کلی متزلزل کرد. وی همچنین تصریح کرد که اسرائیل باید هر چه سریع تر در تلاش برای عمران و بازسازی باریکه غزه باشد تا بدین گونه بتواند جایگاه از بین رفته خویش را بازیابد.

شبیط اظهار داشت که تأثیرگذارترین موشکی که حماس در جنگ غزه شلیک کرد، موشک قاره پیمایی بود که مهم ترین پایگاه های حمایت از اسرائیل در قاره های پنجگانه را هدف قرار داد و جایگاه بین المللی این رژیم را متزلزل ساخت. این موشک به هر خانه ای در سرزمین های اشغالی می رسد و خسارت های سنگینی به اسرائیل در تمامی کشورهای اروپایی وارد کرد و حتی ترکش های کشنده آن به آمریکای جنوبی، شرق آسیا و شبه قاره هند نیز رسید.

وی تأکید کرد که سامانه گنبد آهنین نیز نتوانست جلوی موشک سری حماس را بگیرد و حتی نیروی هوایی هم موفق نشد مسیر این موشک ویرانگر را تغییر دهد. از سوی دیگر، محافل سیاسی و نظامی اسرائیل نیز نمی دانند که چگونه خسارت های وارده به جبهه راهبردی داخلی در نتیجه اصابت این موشک را جبران کنند.

این کارشناس نظامی صهیونیستی به صحنه ویرانی های ناشی از حملات اسرائیل، اجساد کودکان، مدارس و مساجد تخریب شده اشاره و تأکید کرد که این صحنه ها موجب شد تا جایگاه بین المللی اسرائیل به طرز گسترده ای متزلزل شود و این بزرگ ترین دستاورد برای حماس بود.** اسرائیل الیوم: تمام دنیا حماس را تشویق می کند

در همین حال، نویسنده روزنامه اسرائیل الیوم نیز در مقاله ای تحت عنوان ˈتمامی دنیا حماس را تشویق می کندˈ تصریح کرد که بیشتر جهانیان اکنون اسرائیل را به ارتکاب جنایت جنگی متهم می کنند.

بوعز بسموت اظهار داشت که جنگ هنوز به طور رسمی در غزه به پایان نرسیده اما واقعیت برای دبیر کل سازمان ملل آشکار است و وی اسرائیل را مسؤول نقض قوانین بین المللی می داند و می گوید که اسرائیل به سبب بمباران مراکز وابسته به سازمان ملل باید محاکمه شود.

بسموت همچنین اظهار داشت کهˈناوی پیلایˈ کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل با وجودی که هنوز کمیته حقیقت یاب به هیچ نتیجه ای در مورد جنگ غزه دست نیافته، از جنایت های جنگی اسرائیل سخن می گوید و حتی بان کی مون نیز معتقد است که اسرائیل نمی تواند به بهانه دفاع از خود هزاران غیر نظامی را به خاک و خون بکشد.

شبس**9241**1504
کد N433135