وقتی لبنان پاسوز درگیری این سه کشور می شود

تسنیم نوشت:

دیپلمات کارکشته در سازمان ملل متحد، گفت: درگیری های قطر، ترکیه و عربستان عامل بهم ریختن اوضاع امنیتی شهر عرسال لبنان است و این درگیری ها مانعی بر سر حل و فصل ریشه ای اوضاع این منطقه به شمار می رود.
سایت خبری النشره در مطلبی به قلم "آنتوان الحایک" نوشت: یک دیپلمات کارکشته در سازمان ملل که از دهه هشتاد قرن گذشته حوادث خاورمیانه را دنبال می کند، می گوید که درگیریهای عربستان، ترکیه و قطر سبب انفجار اوضاع امنیتی در عرسال و جرود عرسال شده است.

دیپلمات یاد شده افزود: این وضعیت در واقع تکرار حوادث شمال سوریه است که در آن شاهد درگیری هایی میان ارتش سوریه و عناصر مسلح هستیم و همزمان با آن گروه های مختلف بویژه جبهه النصره و شاخه های آن، اعم از شاخه های سازمانی و شاخه هایی که از حمایت مالی این گروه برخوردارند، در حال درگیری با گروهک داعش برای حذف یکدیگر هستند.

به گزارش العالم، آنتوان الحایک به نقل از این دیپلمات در سایت النشره نوشت: داعش نیز دولت خلافت اسلامی را تشکیل داده است و سعی دارد که پایه های آن را مستحکم و مرزهای خود را پاکسازی کند، اما وقایع جاری در عرسال، از نظر دلایل و پیامدها، بسیار خطرناک تر از آن است که برخی گمان می کنند.

این دیپلمات سازمان ملل با استناد به ترکیب عناصر مسلح در جرود عرسال و حامیان مالی آنها و کسانی که نقشه های آنها را طراحی می کنند، دیدگاهی را مطرح کرد. وی می گوید که برخی از این عناصر مسلح به جبهه النصره و گروه های تابع آن، وابسته هستند که از طرف قطر حمایت مالی می شوند اما از لحاظ سیاسی و تشکیلاتی تحت حمایت قطر و دولت ترکیه و سازمان اطلاعات آن است.

به گفته این دیپلمات، درمقابل گروه داعش از طرف دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نیز حمایت مالی می شود و درنتیجه درگیریهای راهبردی و تاکتیکی میان داعش و النصره بیانگر آن است که آنها خواسته های حامیان مالی خود را اجرا و اهدافی منطقه ای و بین المللی را دنبال می کنند که بسیار فراتر از تسلط بر برخی مناطق است بلکه به درگیریهای بزرگتر میان کشورهای منطقه مربوط می شود.

این دیپلمات سپس با پافشاری بر دیدگاه خود، دیدگاه های همسو با منافع قطر، ترکیه و عربستان را مردود می داند و می افزاید: عربستان پرچم دشمنی با ایران را برافراشته است و به دنبال آن است تا در صورت امضای توافقنامه هسته ای، بتواند دستاوردهایی کسب کند و علاوه بر این می خواهد اتحادیه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس را برای همراه کردن کشورهای این منطقه با سیاستهای خارجی و نفتی خود تاسیس کند.

به گفته وی، همچنین عربستان سعودی رویای آن دارد تا نقش پلیس خلیج فارس را ایفا کند و این اهداف بدون اشاره به شبح داعش و ضربه زدن با شمشیر این گروه تروریستی که از لحاظ اعتقادی با آن اشتراکات بسیاری دارد، محقق نمی شود.

به گفته دیپلمات سازمان ملل، قطر از لحاظ اعتقادی با عربستان همسویی ندارد زیرا قطر به جریان های سلفی و اخوان المسلمین گرایش دارد؛ در حالی که عربستان به وهابیت سیاسی و اعتقادی تکیه می کند. علاوه بر این قطر در پی آن است تا به کشوری اصلی در صادرات گاز به اروپا از طریق خاک ترکیه و سوریه تبدیل شود و بدین ترتیب به طور نهایی از ساختار نفتی و اقتصادی عربستان خارج شود.

وی درباره منافع ترکیه در این تحولات گفت: با توجه به رویاهای ترکیه برای بازپس گیری افتخارات امپراطوری عثمانی، آنکارا بیشترین سود و استفاده را از درگیریهای داعش و النصره می برد. احیای افتخارات امپراطوری عثمانی با وجود همسایگان قوی امکان پذیر نیست.

این دیپلمات گفت: ساختار اقتصادی ترکیه، به خرید گاز از گروه داعش که بر برخی چاههای نفت و گاز در سوریه و عراق مسلط شده است، نیاز دارد تا سپس آن را در بازار سیاه بفروشد و بتواند خسارتهای اقتصادی سه سال پیش خود را جبران کند و علاوه بر آن، ترکیه بر طبق منافع راهبردی خود، می خواهد پرونده کردها را ببندد.

آنتوان الحایک در پایان تاکید کرد: لبنان، به سبب این تضاد منافع به عرصه ای برای تسویه حساب های دیگران تبدیل شده است؛ بدون آنکه تصمیمی برای اصلاح موازنه قدرتهای منطقه ای وجود داشته باشد. این امر، علت اقدام سریع عربستان برای اعطای کمک مالی به ارتش لبنان و نیز اقدام فوری غرب برای حمایت از این ارتش است.

49261

کد N431634