بان کی مون خواهان اجرای تحقیقات بین‌المللی علیه رژیم‌صهیونیستی شد

اسراييل,سازمان ملل متحد

دبیر کل سازمان ملل ضمن محکوم کردن کشتار بیش از 2000 فلسطینی در نوار غزه توسط ارتش رژیم صهیونیستی تاکید کرد که صحنه‌های کشتار جمعی در فلسطین جهان را شوک زده کرده و ننگی برای جهانیان به شمار می‌آید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت شبکه خبری الجزیره، بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل، در نشست مجمع عمومی سازمان ملل که به منظور بررسی اوضاع وخیم انسانی در نوار غزه برگزار شد خواستار مجازات رژیم صهیونیستی به خاطر حملات مکرر آن به ساختمان‌ها و تاسیسات این سازمان در نوار غزه شد.

وی این حملات را "غیرقابل توجیه و نقض قوانین بین‌المللی "خواند و خواهان بازجویی های بین‌المللی در خصوص نقض قوانین بین‌المللی در حق ملت فلسطین شد.

وی همچنین تاکید کرد که بحران غزه مستلزم این است که جهان برنامه‌های امدادرسانی سازمان ملل در نوار غزه را عملی کند و اولویت کنونی فراهم کردن نیازهای ضروری، درمان مجروحان و آسیب دیدگان روحی، پناه دادن به خانواده‌های آواره و همچنین تعمیر ساختارهای زیربنایی ویران شده به ویژه در مدارس و بیمارستان‌ها است.

بان کی مون عنوان داشت: جامعه جهانی باید همه تلاش خود را برای حفظ آتش‌بس کنونی در نوار غزه به کار گیرد. از تمام کسانی که در دستیابی به این آتش‌بس سهیم بودند به ویژه آمریکا، ترکیه، قطر و مصر قدردانی می‌کنم.

دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد: این آتش‌بس امکان بررسی ریشه‌های بحرانی را که نوار غزه هم‌اکنون شاهد آن است فراهم می‌سازد. ما خواهان توقف پرتاب موشکهای فلسطینی،گشودن گذرگاهها و لغو محاصره نوار غزه و باز گرداندن سیطره بر نوار غزه توسط یک دولت یکپارچه فلسطینی که به تعهدات سازمان آزادی بخش فلسطین پایبند است هستیم.

وی افزود: راهکار سیاسی تنها راهی است که به برقراری امنیت و صلح فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها کمک می‌کند.

براساس این گزارش نشست مجمع عمومی سازمان ملل به دنبال برقراری آتش‌بس سه روزه‌ای که با طرح مصر و موافقت رژیم صهیونیستی و گروه های مقاومت فلسطینی انجام شد به منظور دستیابی به توافق نهایی آتش بس برگزار شد.

انتهای پیام

کد N430802