نوبخت: دولت یازدهم به دنبال مقصر نمی گردد

معاون رییس جمهوری

اصفهان- ایرنا- معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری گفت: دولت یازدهم به دنبال مقصر نمی گردد چراکه این کار سبب عقده گشایی سیاسی می شود.

به گزارش ایرنا، محمد باقر نوبخت چهارشنبه عصر در جلسه شورای برنامه ریزی و اشتغال استان اصفهان افزود: پیشرفت سیاسی کشور در دعوای سیاسی نیست بلکه ما در صدد راضی کردن مردم و خدمت به آنها هستیم.

وی با اشاره به گذشت یک سال از عمر دولت یازدهم اظهار کرد: فعالیت های خوبی در این مدت در حوزه اقتصادی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه پارسال هنگام تحویل دولت ، نرخ تورم 44 درصد بود،گفت: ما باید تا پایان سال 92 نرخ تورم را به 35 درصد کاهش می دادیم اما موفق شدیم آن را به 32 درصد برسانیم.

نوبخت ادامه داد: امسال نیز بر اساس گزارش مرکز آمار ایران تا پایان تیر ماه نرخ تورم از 32 به 25 درصد کاهش یافته است.

معاون رئیس جمهوری نرخ تورم نقطه به نقطه را 14.6 درصد اعلام و بیان کرد: رکود اقتصادی یکی از نگرانی های دولت یازدهم است که در صدد کاهش آن هستیم.

وی با بیان اینکه رکود عمیقی در اقتصاد ایران وجود دارد افزود: رکود اقتصادی در سال گذشته منفی 2.2 درصد بود.

وی ، مهمترین درخواست مردم را اشتغال خواند و گفت: مشکل اشتغال از طریق استخدام در ادارات مرتفع نمی شود و این امری نادرست است.

معاون برنامه ریزی رئیس جمهوری، بودجه عمومی کشور در سال جاری را 211 هزار میلیارد تومان اعلام و اضافه کرد: 41 هزار میلیارد تومان از آن صرف امور عمرانی و مابقی برای پرداخت حقوق و دستمزد هزینه می شود.

وی تصریح کرد: از بودجه امور عمرانی، 800 میلیارد تومان سهم استان اصفهان است.

نوبخت با اشاره به 35 میلیارد دلار طرح های فاینانس افزود: یک میلیارد و 30 میلیون دلار از آن سهم استان اصفهان است.

وی همچنین اعتبار صندوق توسعه ملی را 20 میلیارد دلار اعلام کرد و گفت: اکنون میزان فروش نفت ایران حدود یک میلیون بشکه در روز است که 54.5 درصد درآمد حاصل از آن برای بودجه و 31 درصد آن برای صندوق توسعه ملی می آید.

وی با بیان اینکه تنظیم بودجه سال 94 در مراحل پایانی قرار دارد، اظهار کرد: برنامه توسعه پنجم کشور در سال 94 به پایان می رسد و از مدیران می خواهیم که هر برنامه ای که برای توسعه استان خود دارند به معاونت برنامه ریزی اعلام کنند.*** مشکل آب زاینده رود

معاون برنامه ریزی رئیس جمهوری درباره مساله آب گفت: مشکل آب زاینده رود استانی نیست بلکه یک موضوع ملی است.

نوبخت با تاکید بر اینکه دولت یازدهم توجه ویژه ای به حل مشکل آب دارد، افزود: ما در صدد برطرف کردن کم آبی زاینده رود هستیم و از برنامه های اثربخش در این زمینه استقبال می کنیم.

وی همچنین گفت: زاینده رود فقط مال اصفهان نیست بلکه چشم میلیون ها نفر در کشور به آن است.

*** بودجه استان اصفهان یکهزار میلیارد تومان

معاون رییس جمهوری گفت: امسال یکهزار میلیارد تومان در استان اصفهان به تفکیک واژه هزینه و تملک دارایی سرمایه ای، هزینه خواهد شد.

نوبخت افزود: از این مقدار، 238 میلیارد تومان هزینه جاری و 280 میلیارد تومان اعتبارات ملی برای پروژه های عمرانی است.

وی با بیان اینکه 63 طرح ملی در استان اصفهان است،اظهار کرد: از منابع عمومی برای آن به استان کمک می کنیم.

وی طرح های استانی ویژه را 30 طرح خواند و اضافه کرد: 14 میلیارد تومان برای آن به استان داده می شود و 134 میلیارد تومان نیز برای توازن منطقی در قالب تبصره 22 به تفکیک شهرستان ها به استان اصفهان اختصاص می یابد.

معاون رئیس جمهوری، رتبه استان اصفهان در زمینه اعتبارات ملی را دهم و در زمینه اعتبارات استانی ویژه را ششم اعلام و اظهار کرد: رتبه اصفهان در زمینه اعتبارات تملک دارایی سرمایه ای در بین استان های کشور، هفتم است.

نوبخت تصریح کرد: از نظر طرح های تملک دارایی سرمایه ای که باید تا پایان امسال خاتمه یابد، 20 طرح در استان اصفهان است که رتبه آن در کشور در این زمینه چهاردهم است.

وی با بیان اینکه اصفهان دومین استان درآمد زا در کشور است، تاکید کرد: اصفهان باید جایگاه بالاتری در زمینه جذب اعتبارات داشته باشد.

وی تصریح کرد: جایگاه اصفهان در برنامه پنجم توسعه خوب نبوده است و لازم است اصفهانی ها در برنامه ششم توسعه جایگاه خوبی برای خود پیدا کنند.

معاون رئیس جمهوری همچنین گفت: اگر در استان اصفهان طرحی باشد که تا پایان سال به بهره برداری می رسد، همه اعتبارات آن را اختصاص می دهیم.

معاون رییس جمهوری پس از سفر یک روزه به اصفهان عازم شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری می شود تا رییس جمهوری را در سفر دو روزه اش به این استان همراهی کند.

پ/7137/7148 ** 1917
کد N430718