دیدار ظریف با وزرای خارجه عمان ، ترکمنستان و ازبکستان 

سیاست خارجی

وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه چهارجانبه همکاری های ترانزیتی وزرای خارجه کشورهای جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان ، ترکمنستان و ازبکستان با همتایان خود در این کشورهای دیدار و ملاقات های دوجانبه داشت .

به گزارش خبرگزاری مهر ،  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در حاشیه نشست چهارجانبه همکاری های ترانزیتی وزرای خارجه کشورهای جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان ، ترکمنستان و ازبکستان با یوسف بن علوی وزیر مشاور در امر خارجه عمان دیدار وگفتگو کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار با آرزوی سلامتی برای سلطان قابوس که در حال حاضر برای مداوا در خارج  از عمان بسر می برد، از برگزاری این نشست چهار جانبه از سوی دولت عمان قدردانی کرد و با اشاره به نقش استثنایی و قرار گرفتن کشورمان در قلب کریدورهای تجاری ابراز امیدواری کرد این بزرگراه ترانزیتی بتواند در ارائه خدمات انتقال کالا از کشورهای خلیج فارس و آسیای میانه نقش مهم خود را در توسعه منطقه ایفاء کند.

وزیران خارجه جمهوری اسلامی ایران و عمان همچنین در این دیدار با تاکید بر وجود روحیه تعامل و همکاری فیمابین دو کشور که الزامات برادری وهمسایگی نشات گرفته است، ابراز امیدواری کردند همکاریهای دو کشور در جهت ارتقاء و گسترش همه جانبه مناسبات توسعه یابد. 

رایزنی وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ازبکستان
 

 و زیر امور خارجه کشورمان و وزیر امور خارجه جمهوری ازبکستان در حاشیه نشست مسقط با یکدیگر دیدار و زمینه های ارتقاء روابط دو کشور با توجه به مشترکات فرهنگی فیمابین و همچنین ظرفیت های موجود برای گسترش روابط را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند .

وزرای خارجه دو کشور با تأکید بر دیدگاه رؤسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ازبکستان در جریان دیدار سال گذشته خود در حاشیه اجلاس شانگهای بر ضرورت ارتقاء همکاری ها در حوزه های مختلف تأکید کرده و دیدار مقامات عالیرتبه دو کشور در فرصت های مختلف را زمینه ساز فعال سازی هر چه بیشتر روابط دانستند .

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار اولویت دولت جناب آقای دکتر روحانی در گسترش همکاری ها با کشورهای همسایه را مورد تأکید قرار داد .

دیدار وزرای خارجه جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان
 

ظریف محمد بردی اف وزیر خارجه جمهوری ترکمنستان در حاشیه نشست چهار جانبه ترانزیتی در مسقط با یکدیگر دیدار و موضوعات مهم مطرح در روابط دو کشور را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

طرفین با تاکید بر  مشترکات فرهنگی ، تاریخی و همسایگی دو کشور بر ضرورت گسترش همکاریها در حوزه های مختلف تاکید کردند.

همکاری در زمینه موضوعات انسانی از جمله تبادل زندانیان ، همکاریها در  حوزه ترانزیت ، حمل و نقل و راه آهن و همچنین توسعه و بهبود امکانات مواصلاتی ، مرزی بین دو کشور به منظور تسهیل در انتقال کالا و همچنین توسعه مناطق مرزی دو کشور از جمله مهم ترین موضوعات مطرح شده در این دیدار بود.