محسن رضایی در دیدار با سفیر چین:

چین می‌تواند پرچمدار خلع سلاح اتمی در منطقه و به ویژه در مورد اسراییل باشد

سیاست داخلی

بحران به وجود آمده توسط افراطیون و تکفیری‌ها در منطقه از شمال آفریقا گرفته تا سوریه، عراق و افغانستان، به دلیل حمایت‌ها و پشتیبانی آمریکا از آنان صورت پذیرفته و در حال تداوم است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بحران به وجود آمده توسط افراطیون و تکفیری‌ها در منطقه از شمال آفریقا گرفته تا سوریه، عراق و افغانستان، به دلیل حمایت‌ها و پشتیبانی آمریکا از آنان صورت پذیرفته و در حال تداوم است.

به گزارش ایلنا، محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در دیدار با سفیر چین در تهران با اشاره به حضور گسترده اتباع اروپایی و غربی در میان این جنایتکاران، بر لزوم همکاری کشورهای صاحب نفوذ برای حل این مسئله تاکید کرد و افزود: باتوجه به موضع مناسب چین در مقابل آتش افروزی غربی‌ها در منطقه، چین می‌تواند پرچمدار خلع سلاح اتمی در منطقه و به ویژه در مورد اسراییل باشد و مطمئنا اگر این اتفاق بیفتد ایران، عراق، سوریه و لبنان هم از این مسئله حمایت همه جانبه خواهند کرد.

وی با بیان اینکه ما به نیت غرب و آمریکایی‌ها هم در مسئله مذاکرات هسته‌ای و هم در مورد مسائل منطقه خوش بین نیستیم، ضمن تشکر از مواضع خوب چین در جریان مذاکرات ایران و 1+5، گفت: با توجه به نیت خیر دو کشور در مسائل فیمابین و بین‌المللی قطعاً پتانسیل‌های فراوانی برای گسترش همکاری‌های دو جانبه وجود دارد که امیدوارم این اتفاق رخ دهد، چنانچه مدل همکاری خوب ایران و چین و روسیه در قضیه سوریه جواب داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه بر لزوم گسترش تعاملات دو طرف در حوزه‌های سیاسی ـ امنیتی علاوه بر حوزه‌های تجاری و اقتصادی تاکید کرد و افزود: از آنجایی که سیاست راهبردی جمهوری اسلامی ایران با غرب و به ویژه آمریکا به هیچ وجه به دوران قبل از انقلاب برنخواهد گشت لذا چین به عنوان یکی از مهمترین شرکای ایران در حوزه های مختلف باید قدر این فرصت را بداند و دست از برخی احتیاط‌های بی‌مورد بردارد.

گفتنی است سفیر چین نیز که تا دو ماه پیش به عنوان نماینده این کشور در مذاکرات ایران و 5+1 حضور داشت در این دیدار ضمن ابراز خوشحالی از حضور درکشورمان به عنوان سفیر، روند مذاکرات هسته‌ای را مثبت و البته بسیار دشوار ارزیابی کرد و با توجه به موقعیت راهبردی دو کشور در تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، گفت: چنانچه طی یک سال گذشته سطح تبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور بسیار گسترش یافته امیدوارم این مسئله در حوزه‌های دیگر نیز اتفاق بیفتد و من به سهم خودم تمام تلاشم را در این مورد انجام خواهم داد.

وی افزود: بیش از یک سال است که جمهوری خلق چین پیشنهاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای را مطرح کرده و از جمهوری اسلامی ایران نیز می خواهیم از این مسئله حمایت کند.

کد N429890