برگزاری نشست «بررسی ابعاد نقض حقوق بشر در نوار غزه»

حقوق بشر,رژيم صهيونيستي,غزه

نشست بررسی ابعاد نقض حقوق بشر در نوار غزه با تاکید بر انجام جنایات جنگی و جنایات ضد بشری رژیم صهیونیستی علیه فلسطینی‌ها برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دراین نشست که صبح امروز در دفتر سازمان دفاع از قربانیان خشونت در تهران برگزار شد فردین خرازی پژوهشگر مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام در سخنانی با اشاره به آمار حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و تحریم مساجد و مدارس تاکید کرد: این آمارها همگی بیانگر نقض کنوانسیون‌های چهارگانه ژنو به ویژه کنوانسیون چهارم در خصوص هدف قرار دادن غیرنظامیان از سوی رژیم صهیونیستی بوده است که مسئولیت نقض این مقررات نه تنها بر عهده دولت‌ها بلکه به عهده‌ افرادی است که معاون و مباشر در این اقدامات هستند.

وی ادامه داد: توجیهات رژیم صهیونیستی در انجام این اقدامات سبوعانه این بوده است که در پاسخ موشک‌های مقاومت دست به این اقدام زده و جنبه‌ مقابله به مثل از خود نشان داده است. این استدلال به لحاظ حقوق بین‌الملل غیر قابل پذیرش است چرا که در موازین حقوق بشر دوستانه 2 اصل تفکیک و تناسب در این خصوص مطرح است.

خرازی افزود: اصل تفکیک این است که در هر شرایطی باید بین افراد و اهداف غیرنظامی و نظامی تفکیک قائل شد و این درست نیست که اگر این شک وجود دارد که موشکی از نزدیکی یک بیمارستان پرتاب شده می توان آن بیمارستان را هدف قرارداد. این امر قابل پذیرش نیست. اصل تناسب هم بر این اساس است که حمله باید با حمله‌ انجام شده تناسب داشته باشد. در حالی که آنچه مقامات رژیم صهیونیستی اعلام می‌دارند با آنچه که در عرصه‌ واقعی موجود است بیانگر نقض بین‌الملل است و آن این است که بنا به گفته‌ رژیم صهیونیستی تعداد 67 نفر که سه تن از آنها غیرنظامی بودند مورد هدف قرار گرفتند و در مقابل کشته شدن این 3 غیرنظامی توجیهی نیست که چنین حجم آتشی علیه غیرنظامیان و زنان و کودکان غزه گشوده باشد.

این پژوهشگر بیان کرد: همچنین حمله به غیرنظامیان برای اقدام تلافی جویانه ممنوع است و سازمان‌های معتبر همچون سازمان دیده‌بان حقوق بشر رژیم صهیونیستی را به انجام جنایات جنگی متهم کرده است.

وی در ادامه کشتار عمدی، هدایت عمدی، حملات علیه غیرنظامیان، هدف قراردادن مراکز غیر نظامی، امدادگران و غیره را از مصادیق انجام جنایات جنگی و آزار مداوم و تعمدی افراد و محرومیت از کمک‌ها و امکانات را از مصادیق جنایات بشری توصیف کرد و افزود: با توجه به این مصادیق این جنگ یک جنایت جنگی و جنایت علیه بشریت به شمار می‌رود.

خرازی با طرح این سوال که با توجه به آنچه که در عالم واقع وجود دارد چه کار باید کرد؟ گفت: از زمان تاسیس رژیم صهیونیستی تجربه نشان داده که راه حل های سیاسی همچون انجام مذاکره، تشکیل کمیته حقیقت یاب و غیره نتوانسته مانع انجام جنایات رژیم صهیونیستی شود و صدور قطعنامه‌های متعدد از سوی نهادهای مختلف در حمایت از ملت فلسطین و محکومیت رژیم صهیونیستی هرگز نتوانسته‌اند نقش پیشگیرانه‌ای در قبال رژیم صهیونیستی داشته باشند و از فشارها علیه مردم فلسطین کم کنند.

وی با اشاره به گزارش گلدستون در خصوص جنگ 33 روزه و عدم تاثیرگذاری آن در کاهش اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی گفت: اکنون نیز قرار است کمیسیون تحقیقی در خصوص این جنگ تشکیل شود که بعید است حاصل تحقیقات این کمیسیون هم نقش بازدارنده‌ای در اقدامات رژیم صهیونیستی داشته باشد. اما راحش این است که با یک اهتمام جدی از سوی سازمان های حقوق بشری فرایندی برای انجام اقدامات قضایی علیه سران و فرماندهان نظامی رژیم صهیونیستی انجام شود که این امر با 2 راه حل ارجاع به دیوان بین‌المللی کیفری و استفاده از اصل صلاحیت دادگاه‌های داخلی امکان پذیر است. البته هر یک از راهها با مشکلات و موانعی نیز مواجه هستند.

این پژوهشگر تصریح کرد: شاید تنها روزنه‌ موجود این باشد که دولت‌ها و ملت‌های آزادیخواه سازمان‌های حقوقی بشری کمپینی را به وجود آورند که تشکیلات خودگردان بتوانند بر اساس آن به عضویت اساسنامه‌ رم درآیند.

در ادامه این نشست خالد قدومی نماینده جنبش حماس در تهران با اشاره به عضویت تشکیلات خودگردان در اساسنامه‌ رم گفت که متاسفانه در سال‌های 2008 و 2009 تشکیلات خودگردان با درخواستمان برای ارائه شکوائیه علیه رژیم صهیونیستی مخالفت کرده است؛ چرا که این امر با تصمیمات آمریکا در تعارض بود. در جنگ فعلی هم از تشکیلات خودگردان خواستیم تا برای محاکمه رژیم صهیونیستی به خاطر ارتکاب جنایات ضدبشری شکوائیه‌ای را ارائه کند که آنها تعلل می‌کنند اما ما به فشارها برای رسیدن به نقطه مطلوب ادامه می‌دهیم.

وی ادامه داد: همچنین ما به افراد متخصصی نیاز داریم تا بتوانند روزنه‌های موجود در قوانین بین‌المللی را بشناسند تا بتوانند رژیم صهیونیستی را محکوم کنند.

قدومی نیز با تاکید بر این که رژیم صهیونیستی در نوار غزه مرتکب جنایات ضد بشری شده است گفت: شاخص‌ترین ویژگی‌های این جنایات را می‌توان هدف قرار دادن کودکان و مساجد و مدارس از جمله مدارس سازمان ملل دانست.

وی همچنین تشکیل دادگاه‌های محلی را از عوامل تاثیرگذار در محاکمه دولت‌مردان رژیم صهیونیستی دانست و گفت: دادگاه‌های محلی در کشورهای مختلف وجود دارند که شکوائیه‌هایی را علیه دولتمردان رژیم صهیونیستی ارائه دادند و این شکوائیه‌ها موجب عدم سفر مسئولان رژیم صهیونیستی به این کشورها شدند. ما از موسسات و حقوقدانان می‌خواهیم تا اقداماتی در این خصوص انجام دهند و تنها از دادگاههای بین‌المللی انتظار عمل نداشته باشند.

در ادامه این نشست قدیر نصری از پژوهشگران ارشد پژوهشکد‌ه‌ مطالعات استراتژیک خاورمیانه با اشاره به استدلال‌های موجود در خصوص حمایت آمریکا از رژیم صهیونیستی مبنی بر این که چون اسرائیل و قدس منطقه استراتژیک به شمارمی‌روند که مسط شدن بر آن مسلط شدن بر بقیه خاورمیانه است و همچنین استدلال این که آمریکا به عنوان پیرو راستین مسیح دست فروماندگان را می‌گیرد، این استدلال‌ها را نادرست عنوان کرد و گفت: استدلال رژیم صهیونیستی در حمله به غزه 4 استدلال است که از آنها می‌توان به این مساله که بانی و آغازگر بحران، حماس است، استفاده مجرمانه حماس از اماکن غیر نظامی، تردید جدی و فزاینده حماس در مشروعیت رژیم صهیونیستی و نیات مجرمانه حماس در ‌آینده اشاره کرد.

وی افزود: با توجه به این استدلال‌ها می‌توان پرسید که آیا سرکوب سازمان یافته نمی‌تواند از مصادیق جرم باشد، همچنین هنوز مشخص نیست که حماس بانی اصلی این بحران باشد چرا که کسی کشتن 3 سرباز اسراییلی را بر عهده نگرفته بود آیا باید به خاطر این 3 سرباز این همه کشتار صورت می‌گرفت.

وی بیان کرد: همچنین آنها مدعی‌اند که حماس از اماکن غیرنظامی برای هدف قرار دادن استفاده کرده از کجا اثبات شده که موشک‌های حماس از مدرسه سازمان ملل پرتاب شده؟

همچنین باید کدام رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته شود، رژیم صهیونیستی یا به صورت دامنه ویا به صورت تراکم در حال تغییر است و اسراییل 90 با اسراییل 89 تفاوت دارد و بزرگتر و متراکم‌تر شده و شهرک سازی‌ها‌ در آن انجام شد و ادامه دارد ما کدام اسراییل را باید به رسمیت بشناسیم. اسراییل 89، 90، و .... این اتهام به صهیونیستها وارد است که آنها هم نه تنها فلسطینی‌ها را قبول ندارند بلکه آنها را به عنوان یک آواره هم قبول ندارند.

وی ادامه داد: آنها نیات مجرمانه حماس را در آینده مطرح می‌کنند هم به لحاظ اخلاقی و هم به لحاظ حقوقی و قانونی می‌توان پرسید که اگر کسی نیتی علیه کسی دارد می‌تواند مجازات شود. بنابراین همه این استدلال‌های رژیم صهیونیستی نادرست است.

انتهای پیام

کد N429727