راز فرار 80 زندانی عربستانی از زندانی در ریاض

آفریقا و خاورمیانه

یک رسانه عراقی با اشاره به فرار دهها زندانی از زندانی در ریاض درباره اهداف پشت پرده آن ابراز تردید کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، پایگاه المسله در گزارشی با اشاره به نقش سعودی ها در تحولات عراق آورده است: ناظران و تحلیلگران ادعای مقامات سعودی درباره فرار هشتاد زندانی در مرکزی در ریاض را با دیده تردیده نگریسته اند و اهداف سیاسی و امنیتی را در پس فرار این زندانیان دانسته اند.

به اعتقاد کارشناسان امنیتی امکان فرار زندانیان از مرکز امنیتی به ویژه با توجه به توان امنیتی سعودی ها را بعید می دانند و هدف واقعی این اقدام سعودی ها را تلاشی برای ملحق کردن آنها به گروههای تروریستی که در راس آنها گروهک داعش قرار دارد دانسته اند.

المسله گزارش داد: گزارش های رسانه ای اواخر سال 2013 به نقل از منابع آگاه موثق در داخل سعودی که طی آنها دستگاه اطلاعاتی سعودی ها به زندانیان القاعده ای پیشنهاد آزادی در مقابل جنگ در سوریه و لبنان داده بود هنوز در اذهان باقی است. احتمال الحاق زندانیانی که سه روز قبل فرار کرده اند به داعش قابل پیش بینی است. هیچ فرد عاقلی باور نمی کند که هشتاد زندانی از شهر ریاض در مرکز عربستان کشوری که تدابیر سخت گیرانه امنیتی ضد شهروندان خود دارد بتوانند فرار کنند مگر اینکه مقامات امنیتی در این ماجرا دخالت داشته باشند.

این رسانه عراقی بیان کرد: برخی سعودی ها را به دخالت در حوادث امنیتی در استان های نینوا و صلاح الدین متهم می کنند اینکه حوادث موصل و تکریت در عراق پس از پایان انتخابات برنامه ریزی شده است.

روزنامه المنار فلسطین اخیر از حمایت مالی و تسلیحاتی کشورهای حوزه خلیج فارس از داعش و گروههای مسلح خبر داده بود و نوار ویدئویی از حضور افراد مسلح سعودی که در کنار داعش می جنگند پخش کرده بود.