رسانه آلمانی:

کلید بهبود اوضاع اقتصادی ایران در دستان محمدجواد ظریف

ظریف

گام‌های نخست دولت روحانی در سیاست خارجی با هدف خارج ساختن پرونده هسته‌ای ایران از بن‌بست؛ شجاعانه و تا حدودی سریع بود.

دویچه وله نوشت: حسن روحانی با دو وعده عمده‌ی بهبود اوضاع اقتصادی و پایان دادن به پرونده  هسته ای، توانست آرای اکثریت رای‌دهندگان ایرانی را در انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ به دست آورد.


به گزارش «تیک»، وعده بهبود اوضاع اقتصادی، پیشاپیش روشن بود که هر گونه گشایشی فوری در این راستا، از مسیر مهار مناقشه‌ی هسته‌ای و کاهش تحریم‌های بین‌المللی می‌گذرد؛ بنابراین بار اصلی تحقق وعده نخست روحانی بر دوش دیپلماسی خارجی بود.


گام‌های نخست دولت روحانی در سیاست خارجی با هدف خارج ساختن پرونده هسته‌ای ایران از بن‌بست؛ شجاعانه و تا حدودی سریع بود. دولت روحانی در نخستین ماه‌های فعالیت‌اش توانست بزرگترین تابوی سیاست خارجی جمهوری اسلامی را بشکند و تماس و گفت‌وگوی مستقیم با مقام‌های ارشد آمریکا را از خط قرمزها خارج سازد.


این تماس و گفت‌وگوها، به‌ویژه گفت‌وگوی تلفنی اوباما و روحانی و به دنبال آن دیدار و گفت‌وگوی وزیران امور خارجه دو کشور، راه پیشرفت سریع مذاکرات هسته‌ای را باز کرد. این گفت‌وگوها پس از مدت نسبتاً کوتاهی به امضای قرارداد موسوم به "برنامه اقدام مشترک" در ژنو انجامید.


ناگفته نماند که نخستین گام‌های توافق‌ها با غرب در مذاکرات محرمانه میان نمایندگان ایران و آمریکا برداشته شد که با میانجگیری دولت پادشاهی عمان در این کشور برگزار شد. این مذاکرات چند ماه پیش از آغاز کار دولت روحانی آغاز شده بود و احتمالا تا اواخر تابستان ادامه داشته است.


ریاست هیئت ایران در مذاکرات محرمانه را علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل آیت‌الله خامنه‌ای به عهده داشته است. این خبر هر چند به‌طور رسمی از جانب ایران تایید نشد،‌ اما گزارش‌های متعددی به‌تلویح و بعضا نیز به‌طور صریح آن را تایید می‌کردند.


در آمریکا اما گزارش‌ها درباره مذاکرات محرمانه با ایران با جزئیات بیشتری همراه بود. خبرگزاری آسوشیتدپرس آذرماه ۱۳۹۲ (نوامبر ۲۰۱۳) نوشت: «باراک اوباما٬ رئیس‌جمهور آمریکا٬ شخصا دستور برگزاری این مذاکرات محرمانه را صادر کرده تا بتواند راهی به‌سوی حل‌وفصل دیپلماتیک بحران ایران بیابد». بنابر این گزارش: «این مذاکرات از ماه مارس ۲۰۱۳ در کشورهایی در خاورمیانه٬ از جمله در عمان٬ برگزار شد و در جریان آنها٬ ویلیام برنز و جیک سالیوان٬ دست‌یاران ارشد جو بایدن در امور سیاست خارجی٬ دست‌کم پنج بار با مقامات ایرانی دیدار کردند.»


رهبری هئیت آمریکایی را ویلیام برنز، دیپلمات کارکشته و معاون وزیر خارجه ایالات متحده بر عهده داشته است. برنز در آخرین دور مذکرات هسته‌ای در وین، در ترکیب هیئت آمریکایی حضور داشت و به‌طور مستقیم مذاکرات را هدایت می‌کرد.
کد N426756