آتش‌بس 72 ساعته در غزه

طرف‌های فلسطینی و اسرائیلی با درخواست مصر در خصوص آتش‌بس 72 ساعته در غزه موافقت کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طرف صهیونیستی رسما موافقت خود با آتش‌بس 72 ساعته از ساعت 8 صبح امروز (سه شنبه) را به اطلاع مصر رسانده و اعلام کرده که نیروهای خود را از نوار غزه عقب می‌راند و در مقابل گروه‌های فلسطینی نیز باید حملات موشکی خود به اراضی اشغالی را متوقف کنند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، همچنین منابع دیپلماتیک فلسطینی نسبت به تلاش های صورت گرفته در قاهره برای آتش‌بس در نوار غزه و توقف جنگ ابراز خوشبینی کردند.

این منابع که در مذاکرات آتش‌بس در قاهره نیز مشارکت دارند، تصریح کردند که تمامی شواهد و قرائن چه از طرف مصری‌ها و چه از طرف فلسطینی‌ها حاکی از آن است که همگی آن‌ها بر توقف فوری جنگ در غزه اتفاق نظر دارند. آن ها همچنین اشاره کردند که طرف مصری تعامل مثبتی با خواسته های طرف فلسطینی داشته است.

شبکه تلویزیونی الاقصی گزارش داد، فوزی برهوم، از رهبران جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) گفت: حماس رسما موافقت خود را با آتش‌بس به مصر ابلاغ کرده است.

عزام احمد که در مذاکرات قاهره شرکت دارد، اعلام کرده که طرف فلسطینی آتش بس 72 ساعته را پذیرفته است.

روزنامه یدیعوت آهارونوت نیز اعلام کرد که بنیامین نتانیاهو با آتش‌بس 72 ساعته به عنوان پیش‌زمینه‌ای برای دست‌یابی به توافق همه‌جانبه آتش‌بس موافقت کرده است.

در همین راستا، وزارت خارجه مصر با صدور بیانیه‌ای ضمن اشاره به آمادگی خود جهت استقبال از هیأت‌های فلسطینی و اسرائیلی برای بحث و بررسی طرح آتش‌بس پیشنهادی قاهره، ابراز امیدواری کرده که این طرح در نهایت به توقف کامل جنگ و بازگشت آرامش به منطقه منجر شود.

وزارت خارجه مصر همچنین اعلام کرده که این آتش‌بس قابل تمدید خواهد بود.

انتهای پیام

کد N426265