در عمل به قرآن سلیقه‌ای عمل نشود

قرآن کريم

یک دکترای قرآن و متون اسلامی با تأکید بر اینکه در عمل به قرآن نباید سلیقه‌ای عمل شود، گفت: برخی افراد هستند که به آیاتی از قرآن که علاقه دارند عمل می‌کنند و به آیاتی که نفع آنها در آن نیست، ایمان نیاورده و عمل نمی‌کنند.

یک دکترای قرآن و متون اسلامی با تأکید بر اینکه در عمل به قرآن نباید سلیقه‌ای عمل شود، گفت: برخی افراد هستند که به آیاتی از قرآن که علاقه دارند عمل می‌کنند و به آیاتی که نفع آنها در آن نیست، ایمان نیاورده و عمل نمی‌کنند.

مهرداد ویسکرمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه لرستان، در رابطه با اهمیت تلاوت و تدبر در قرآن گفت: قرآن‌ کریم در سیستم آموزشی و تربیتی خودش دارای یک نظام عرضی و طولی است، نظام عرضی قرآن شامل ظاهر، احکام و مفاهیم قرآن است که باید به آن عمل شود.

وی با تأکید بر این‌که باید بین نظام طولی و عرضی قرآن تفاوت قائل شد، اضافه کرد: در عمل به قرآن نباید سلیقه‌ای عمل شود متأسفانه برخی افراد هستند که به آیاتی از قرآن که علاقه دارند عمل می‌کنند و به آیاتی که دوست ندارند یا نفع آنها در آن نیست، ایمان نیاورده و عمل نمی‌کنند.

ویسکرمی گفت: برخی از آیات را نباید در جامعه اسلامی مخفی کنیم مثلاً این‌که ارث مرد دو برابر زن است و دیه زن نصف مرد است، از بیان این‌ها شرمنده می‌شویم در صورتی‌که مصلحت‌هایی در این قبیل احکام وجود دارد و نباید از بیان احکام الهی شرمنده باشیم.

این مدرس قرآن با اشاره به وجود بیش از 200 آیه در قرآن در مورد اهل کتاب و وجود بیش از 140 آیه در رابطه با نفاق، ادامه داد: مهم‌ترین مشکل اسلام در گذشته و حال نفاق است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پرشکی لرستان با بیان این‌که متأسفانه پرداختن به صوت و حفظ قرآن بیش از درک قرآن است، اظهار کرد: در جامعه ما برای حافظ و قاری قرآن ارزش و احترام ویژه‌ای قائل هستند، اما آن‌چه حائز اهمیت است این است که قرآن برای حل مشکلات دین و دنیاست نه برای زینت مجالس؛ لذا می‌طلبد قاریان و حافظان قرآنی واقعاً متخلق به اخلاق قرآنی باشند.

ویسکرمی با بیان این‌که اهل قرآن باید در ظاهرشان هم اهل قرآن باشند، ادامه داد: قرآن نباید وسیله‌ای برای دستیابی به نام و نان باشد در حالی‌که بسیاری از حافظان و قاریان از این جنبه غافل هستند.

این مدرس قرآن با بیان این‌که قاریان و حافظان نباید تنها در لفظ بمانند باید به مفهوم قرآن نیز توجه کنند، عنوان کرد: به برکت رهبر معظم انقلاب امروز در کشور ما نهضت قرآنی برپاست که باید از این فرصت پیش آمده در راستای ترویج فرهنگ قرآنی در جامعه اقدام کرد.

وی با تأکید بر لزوم توجه به مفهوم قرآن، گفت: برای اینکه قرآن از مهجوریت خارج شود می‌طلبد هر کس خودش را مخاطب قرآن قرار دهد و فکر کند قرآن بر او نازل شده و وی مخاطب قرآن است و باید به آن عمل کند.

انتهای پیام

کد N422438