هیات دولت تصویب کرد؛

اختصاص 115 میلیارد ریال به آسیب دیدگان سیل در کهگیلویه و بویر احمد

کهکیلویه و بویر احمد

تهران- ایرنا- 115 میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت توسط بانک مرکزی از طریق بانک عامل با معرفی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و استانداری با تصویب هیات دولت به آسیب دیدگان ناشی از سیل استان کهگیلویه وبویر احمد پرداخت می شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دولت، این تسهیلات در مناطق روستایی با کارمزد 4درصد ودر مناطق شهری 5درصد با ضمانت زنجیره ای پرداخت می شود.

این مصوبه به پیشنهاد معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهوری و به استناد اصل 138 قانون اساسی در جلسه 29 تیرماه سال جاری هیات وزیران به تصویب رسید.

بر این اساس، طول دوران مشارکت مدنی و فروش اقساطی جمعا 15 سال ( سه سال دوران مشارکت مدنی و 12 سال دوران مشارکت فروش اقساطی) بوده و بدهی احتمالی آسیب دیدگان به بانک ها مانع از دریافت این تسهیلات نخواهد بود.

همچنین معاونت برنامه ریزی ونظارت راهبردی رییس جمهوری پرداخت سود( مابه التفاوت سود تعیین شده سهم متقاضی تا نرخ های مصوب شورای پول واعتبار به عهده دولت ) و مانده مطالبات معوق شامل اصل وسود تسهیلات اعطایی به خسارت دیدگان را تضمین وتعهد می کند تا هزینه های یاد شده را پس از اعلام بانک مرکزی در لایحه بودجه سال بعد پیش بینی، منظور و به شبکه بانکی پرداخت کند؛ این تضمین نافی مسوولیت بانک های عامل در وصول مطالبات نخواهد بود.

بر اساس مصوبه دولت همچنین مبلغ 37میلیارد و 520 میلیون ریال به صورت هزینه ای و تملک دارایی سرمایه ای از محل منابع ماده 12 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور، موضوع بند «ش» ماده 224 قانون برنامه پنجم توسعه برای جبران خسارت وبازسازی بخشهای خسارت دیده ناشی از سیل در اختیار استان کهگیلویه وبویر احمد قرار می گیرد تا برابر قوانین ومقررات هزینه شود.

معاون اول رییس جمهوری این مصوبه را اول مرداد ماه امسال ابلاغ کرده است.

سیام(1)1429**1572
کد N421669