مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمان تشریح کرد

ویژگی‌های بیستمین کنگره سراسری شعر رضوی

امام رضا ع ,حضرت معصومه س ,ذي‌القعده,كرمان

امسال نیز در دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، کنگره سراسری شعر رضوی در کرمان برگزار می‌شود.

امسال نیز در دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی امام رضا(ع)، کنگره سراسری شعر رضوی در کرمان برگزار می‌شود.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، فرشید فلاح، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و دبیر کنگره سراسری شعر رضوی درباره ویژگی‌های بیستمین کنگره شعر رضوی گفت: کنگره امسال متفاوت با سال‌های گذشته خواهد بود و سه ویژگی برجسته این تفاوت‌ها را باعث شده است.

وی ادامه داد: اولین ویژگی آن این است که این کنگره براساس ترتیب برگزاری آن در طی سال‌های گذشته عناوین و اسامی مختلفی به آن داده شده بود اما امسال عنوان کنگره برای آن درنظر گرفته شد و همچنین براساس سال‌های برگزاری آن می‌توان دریافت که این دوره از کنگره در واقع بیستمین دوره کنگره سراسری شعر رضوی است، در حالی که جشنواره بین المللی امام رضا(ع)، امسال دوازدهمین دوره خود را پیش رو دارد و این مسئله نشان می‌دهد که کنگره شعر رضوی پیش از برگزاری جشنواره‌های امام رضا(ع) نیز برگزار می‌شده است.

فلاح در توضیح دو ویژگی دیگر کنگره امسال شعر رضوی افزود: امسال بخش آزاد نیز به بخش‌های این کنگره شعر اضافه شده است. به این معنا که شرکت کنندگان علاوه بر شرکت در بخش شعر رضوی می‌توانند با شرکت در بخش شعر آزاد نیز از جوائز این کنگره بهره مند شوند.

محور کار کنگره در بخش رضوی، شعر ولایی و رضوی است و به دلیل آنکه جوانان و علاقه مندان به مقوله شعر به طور عموم بتوانند در این کنگره حضور داشته باشند بخش شعر آزاد نیز به آن اضافه شد و علاقه مندان به این بخش می‌توانند آثار خود را در دو سبک شعر کلاسیک و شعر آزاد ( نو و سپید) به دبیرخانه کنگره سراسری شعر رضوی ارسال کنند و آثار آن‌ها نیز مورد داوری قرار خواهد گرفت و این مسئله باعث شده است تا از کنگره سراسری شعر رضوی در سال جاری استقبال بیشتری صورت گیرد.

وی ادامه داد: سومین ویژگی کنگره شعر رضوی دعوت به همکاری یکی از شعرای برجسته در هر استان است تا این افراد، سایر شعرای استان خود را با اهداف برگزاری این کنگره آشنا کرده و شاهد حضور گسترده و هر چه بیشتر شعرای کشور در این کنگره باشیم.

این تدابیر اندیشیده شد تا بتوانیم به امید خدا و عنایت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) کنگره امسال شعر رضوی را پررونق‌تر از سال‌های گذشته برگزار کنیم.

فلاح مورد برنامه‌های ویژه آیین اختتامیه کنگره سراسری شعر رضوی گفت: شورای سیاستگذاری این کنگره با حضور 15 شاعر از سراسر کشور در استان کرمان تشکیل شده است و هر هفته جلسه‌ای در خصوص تبیین طرح‌های محتوایی کنگره شعر رضوی برگزار می‌شود، که در همان نشست‌ها در خصوص برنامه‌های خاص و ویژه آیین برگزاری کنگره سراسری شعر رضوی به جمع بندی نهایی خواهیم رسید.

وی در مورد عشق و ارادت کرمانیان نسبت به ساحت مقدس امام مهربانی‌ها گفت: عشق و ایمان بی‌آلایش مردم کرمان به بهانه‌های آفرینش ائمه اطهار علیهم‌السلام و ارادت عمیق آنان به امام رئوف حضرت ثامن الحجج علیه آلاف التحیه والثناء نه فقط در دل و زبان بلکه به زیبایی هرچه تمام‌تر در عمل و کردار کرمانیان متجلی است. که این مسئله در وادی فرهنگ و هنر نیز برپایی جشنواره‌ها و برنامه‌های متعدد فرهنگی و هنری به منظور اشاعه فرهنگ منور رضوی منشا خیر و برکت برای اصحاب فکر، قلم، فرهنگ، اندیشه است.

انتهای پیام

کد N421153