بارزانی بار دیگر ساز جدایی از عراق کوک کرد

ایسنا نوشت:

رئیس اقلیم کردستان عراق مجددا با بیان خواست خود جهت جدایی این اقلیم از عراق اعلام کرد که اقلیم کردستان دیگر نمی‌تواند هیچ اقدامی برای عراق انجام دهد و منتظر "سرنوشتی نامعلوم" برای کردها نخواهد ماند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه اماراتی الاتحاد، مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در بیانیه‌ای که درخصوص بازدید وی از پایگاه‌های پیشمرگ‌های کرد در جلولا، السعدیه و کرمیان در استان دیالی صادر شد، اعلام کرد: ماموریت پیشمرگ‌ها بزرگ و تاریخی بوده و جان خود را فدا می‌کنند تا مردم کرد در امنیت زندگی کنند. به همین دلیل ادامه راه کردستان مرتبط با وجود این نیروها است.

وی افزود: شرایط پیشمرگ‌ها بهبود خواهد یافت و آن‌ها به سلاح و تجهیزات پیشرفته مجهز خواهند شد و در هر شرایطی ما باید کاملا آماده باشیم.

بارزانی تصریح کرد: برخی در بغداد درخصوص استقرار نیروهای پیشمرگ در این مناطق سخن می‌گویند اما اگر پیشمرگ‌ها در این مناطق مستقر نشده بودند سرنوشت این مناطق چه می‌شد و چه کسی در حال حاظر کنترل آن‌ها را در اختیار داشت؟

رئیس اقلیم کردستان عراق گفت: پس از سقوط نظام سابق عراق ما دست به تلاش‌های بسیاری زدیم و بسیار تلاش کردیم تا یک عراق دموکرات تشکیل دهیم و عراق یکپارچه باقی بماند. اما در حال حاضر با صراحت هرچه تمام تر می‌گویم که ما نمی‌توانیم هیچ کاری انجام دهیم و هرچه که می‌توانستیم به عراق ارائه دادیم و نمی‌توانیم منتظر سرنوشتی نامعلوم بمانیم.

وی خاطرنشان کرد: اقلیم کردستان در دو مسیر گام برمی‌دارد که مسیر نخست کمک به روند سیاسی در عراق است و در همان حال ما برای تعیین سرنوشت مردم کردستان عمل می‌کنیم.

5252

کد N420770