پوتین: جامعه جهانی باید از جنگ جهانی اول عبرت بگیرد

پوتين

رئیس‌جمهوری روسیه همزمان با ادای احترام به سربازان روسی که در جریان جنگ جهانی اول کشته شدند، جاه‌طلبی‌های سیاسی را که صلح در اروپا را تهدید می‌کنند، محکوم کرد.

رئیس‌جمهوری روسیه همزمان با ادای احترام به سربازان روسی که در جریان جنگ جهانی اول کشته شدند، جاه‌طلبی‌های سیاسی را که صلح در اروپا را تهدید می‌کنند، محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، در یک سخنرانی که در آن گذشته را با حال حاضر ادغام کرده بود، گفت: جنگ جهانی اول سال‌های 1914 تا 1918 باید به عنوان یک داستان عبرت‌انگیر تلقی شود.

وی همزمان با پرده برداری از بنای یادبودی برای این سربازان کشته شده، افزود: جنگ جهانی اول یادآوری از این مساله است که تجاوزات، خودخواهی‌ها و جاه‌طلبی‌های مفرط روسای کشورها و رهبران سیاسی که بر عقل سلیم حاکم شده، می‌تواند منجر به چه پیامدهای ناگواری شود. چنین جاه‌طلبی‌هایی به جای حفظ صلح در اروپا که بدون دردسرترین قاره جهان است، آن را به خطر می‌اندازد.

این اظهارات تلویزیونی پوتین همزمان با کشمکش شدید میان غرب و روسیه در خصوص سرنوشت اوکراین منتشر شده است؛ جایی که جدایی‌طلبان حامی روسیه در شرق اوکراین علیه حکومت کی‌یف مبارزه می‌کنند.

پوتین همچنین گفت: تاریخ ثابت می‌کند که بی‌تمایلی نسبت به گوش دادن و احترام گذاشتن به منافع یکدیگر می‌تواند هزینه گزافی داشته باشد. روسیه همیشه به دنبال صلح است اما هرگونه حمله خارجی را نیز دفع می‌کند. خشونت همیشه خشونت به بار می‌آورد.

وی افزود: روسیه در زمان جنگ جهانی اول برای متقاعد کردن اروپا برای حل صلح‌آمیز درگیری میان صربستان و اتریش-مجارستان بدون خونریزی به شدت تلاش کرد. اما روسیه به حرف‌ها گوش نداد و چالش دفاع برادرانه از مردم اسلاوی واکنش داده و از خود و شهروندانش در برابر تهدید خارجی دفاع می‌کند.

انتهای پیام

کد N420478