توقف حمله ارتش اوکراین به مواضع استقلال‌ طلبان/ روسیه درباره نابودی شواهد هواپیمای ساقط شده هشدار داد

آمریکا اروپا

توقف یک روزه حمله ارتش اوکراین به مواضع استقلال‌ طلبان و هشدار روسیه درباره نابودی شواهد مربوط به سقوط هواپیمای مالزیایی از جمله تحولات مرتبط با اوکراین به شمار می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ریانوستی با اشاره به گفتگوی تلفنی "گریگوری کاراسین" معاون وزیر امور خارجه روسیه با "مارکوس ادرر" همتای آلمانی درباره برگزاری مذاکرات نمایندگان دولت و مقامات محلی شرق اوکراین با نماینده سازمان امنیت و همکاری اروپا و روسیه در مینسک پایتخت بلاروس به منظور حل بحران در این کشور گزارش داد که روسیه و آلمان حمایت خود را از برگزاری این نشست و نتیجه بخش بودن آن اعلام کرده اند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه در گفتگو با همتای آلمانی بر لزوم ادامه تلاشهای بین المللی به منظور توقف خونریزی بیشتر در شرق اوکراین و آغاز مذاکرات برای حل و فصل مشکلات داخلی با حضور طرفین حاضر در مناقشه تاکید کردند.

رسانه های روسی همچنین از توقف حمله به مواضع استقلال‌ طلبان به مدت یک روز از سوی ارتش اوکراین با هدف تامین دسترسی بازرسان بین‌ المللی به بقایای هواپیمای مالزیایی ساقط شده در شرق این کشور خبر دادند.

خبر دیگر ایکه ویتالی چورکین نماینده روسیه در سازمان ملل ضمن هشدار درباره نابودی شواهد مربوط به سقوط هواپیمای MH-17 مالزی توسط ارتش اوکراین اعلام کرد که خلف وعده پترو پروشنکو رئیس‌ جمهوری اوکراین در زمینه آتش بس در شرق این کشور نقض آشکار قطعنامه 2166 شورای امنیت سازمان ملل است.

روز پنجشنبه 26 تیرماه یک فروند هواپیمای مسافری خطوط هوایی مالزی با  298 سرنشین بر فراز اوکراین مورد اصابت یک موشک زمین به هوا قرار گرفت و سقوط کرد که در این حادثه تمامی سرنشینان آن کشته شدند.

متعاقب این حادثه، اوکراین جدایی طلبان حاضر در شرق این کشور را عامل این فاجعه نامید و جدایی طلبان نیز دولت اوکراین را مسئول این حادثه معرفی کردند. در این میان از همان ابتدا کشورهای غربی و به ویژه آمریکا اعلام می کنند که روسیه موشک مورد نیاز برای ساقط کردن این هواپیما را در اختیار جدایی طلبان قرار داده و این افراد بدون داشتن رادار مجهز نمی توانستند این هواپیما را مورد هدف قرار دهند.