مجلس نمایندگان آمریکا علیه اوباما دادخواست داد

آمريكا

مجلس نمایندگان آمریکا دادخواستی را علیه رئیس جمهوری این کشور به دلیل سوء‌استفاده از قدرت اجرایی‌اش ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری شینهوا، این دادخواست با 225 رای موافق و 201 رای مخالف تصویب شد.

هفته گذشته،‌ کمیته قوانین مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را با هفت رای موافق و چهار رای مخالف تصویب کرد که بر اساس آن، تمام اعضای این مجلس درباره قانونی کردن دادخواست علیه باراک اوباما، رییس جمهوری این کشور و متهم کردن وی به سوء استفاده از قدرت اجرایی‌اش، حق رای‌دادن دارند.
این دادخواست توسط باراک اوباما و نمایندگان دموکرات کنگره رد شد.
نمایندگان جمهوری خواه، اوباما را مسئول فریب دادن کنگره در تغییر سیاسی بزرگ در اتخاذ اصلاحات خدمات درمانی اوباما می‌دانند.به گفته جمهوری‌خواهان یکی از این نمونه‌ها، تصمیم اوباما در تاخیر تهیه قانون خدمات درمانی بود که نیازمند کارفرمایان بیشتری برای فراهم کردن پوشش بیمه برای کارگران است.
این قانون که طبق آن هر کارفرما باید بیشتر از 50 کارگر را تحت پوشش بیمه قرار دهد، قرار بود طی سال جاری میلادی اجرا شود اما اجرای تدریجی آن تا سال‌های 2015 و 2016 ادامه خواهد یافت.
با وجود ارائه این دادخواست، جان بوئنر، سخنگوی مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد، وی هیچ قصدی برای استیضاح اوباما نداشته است.
این سخنان بوئنر به رهبران دموکرات که معتقدند این تنها اولین گام برای رسیدن به هدف نهایی جمهوری‌خواهان است، دلگرمی می‌دهد. دموکرات‌ها معتقدند که هدف نهایی جمهوری‌خواهان "استیضاح" اوباماست.
در همین حال، نانسی پلوسی، رهبر نمایندگان اقلیت این مجلس گفت: این تنها درباره این دادخواست نیست، اما شما از کسی شکایت نمی‌کنید مگر اینکه بخواهید ثابت کنید که اشتباه می‌کند.
وی افزود: این تصمیم در مسیر استیضاح اوباماست و اگر هم نباشد، بوئنر باید یک جمله ساده را بگوید؛ استیضاح اوباما روی میز نیست.این دادخواست پس از تصویب،‌ به یک دادگاه فدرال فرستاده می‌شود تا درباره حق قانونی مجلس نمایندگان برای پیگیری این پرونده تصمیم‌گیری کند.
اگر قاضی اعلام کند که مجلس نمایندگان حق ارائه این شکایت و دادخواست را دارد، این دادخواست با گفت‌وگوی وکلای دولت اوباما و مجلس نمایندگان پیش از دادگاه فدرال پیگیری خواهد شد. بحث‌ها پیرامون این دادخواست و قانونی کردن آن ممکن است ماه‌ها به طول انجامد.
انتهای پیام
کد N418539