دیدار نخست‌وزیر اسپانیا و رهبر کاتالونیا بر سر رفراندوم استقلال

نخست‌وزیر اسپانیا با رهبر پرنفوذ منطقه کاتالونیا امروز (چهارشنبه) به صورت رو در رو دیدار می‌کنند و احتمالا این آخرین فرصت برای حل مناقشات دیرینه بر سر برگزاری رفراندوم جدایی در ماه نوامبر است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمپین استقلال پیامدهای عمیقی برای اسپانیا بر جای خواهد گذاشت چرا که با بدترین بحران اقتصادی خود دست و پنجه نرم می‌کند و منطقه کاتالونیا به لحاظ اقتصادی از موقعیت مناسبی برخوردار است.

این مساله همچنین با دقت و پیگیری اروپایی‌ها همراه شده است چرا که اسکاتلند نیز در آستانه برگزاری رفراندوم استقلال از بریتانیا است.

در همین حال، ماریانو راخوی، نخست‌وزیر اسپانیا میزبان آرتور ماس، رئیس‌ دولت منطقه‌ای کاتالونیا در دیداری غیرعلنی خواهد بود که این نشست پس از ماه‌ها تنش از سوی رهبران احزاب و گروه‌های تجاری برگزار خواهد شد.

مشکل اصلی به گفته راخوی این است که وی نمی‌خواهد درباره برگزاری رفراندوم که به گفته وی نقض قانون اساسی اسپانیا است، بحث کند. در همین حال، آرتور ماس تاکید دارد که نمی‌تواند در شرایطی که اسپانیا حق خودمختاری کاتالان‌ها را نادیده می‌گیرد، با آنها وارد مذاکره شود.

کناره‌گیری نماد استقلال طلبی کاتالونیا از سیاست در پی رسوایی مالی

ژوردی پوژول، نماد ناسیونالیسم منطقه کاتالونیای اسپانیا، که اخیرا به فرار مالیاتی خود به مدت سه دهه اعتراف کرده بود، از صحنه سیاسی کنار رفت.

بنابر گزارش‌ها، آقای پوژول 84 ساله که به مدت 23 سال، از سال 1980 تا 2003 میلادی، رهبر منطقه کاتالونیا بود، از ترس سایه افکندن این رسوایی مالی بر طرح استقلال این منطقه از سیاست کناره‌گیری کرد.

همه‌پرسی استقلال کاتالونیا قرار است در ماه نوامبر سال جاری میلادی برگزار شود. همزمان، آرتور ماس با رد تاثیر این رسوایی مالی بر طرح استقلال این منطقه گفت: با توجه به این که منطقه ما فراتر از هر شخص با هر مقام و شهرتی است، هیچ چیز نقشه راه استقلال کاتالونیا را که مورد حمایت بسیاری از مردم است، متوقف نخواهد کرد.

دولت مرکزی اسپانیا مخالف به همه‌پرسی گذاشته شدن استقلال این منطقه است و به همین دلیل ساکنان آن در چند سال گذشته چندین تظاهرات بزرگ برای برگزاری این همه‌پرسی به راه انداخته‌اند.

انتهای پیام

کد N417953