روسیه: برنامه هسته ای ایران در اجلاس سازمان همکاری شانگهای بررسی می شود

برنامه هسته ای ایران

مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای، از برنامه اجلاس وزیران خارجه کشورهای سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان و قرار داشتن برنامه هسته ای ایران به عنوان یکی از موضوعات محوری در دستور کار این اجلاس خبر داد.

به گزارش ایرنا در این بیانیه گفته شده است: سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز سی ام ماه ژوییه (فردا چهارشنبه) برای شرکت در اجلاس وزرای خارجه سازمان شانگهای عازم دوشنبه می شود.

وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در اجلاس دوشنبه در مورد طیف وسیعی از مسایل منطقه ای و بین المللی گفتگو و تبادل نظر می کنند که در میان آنها وضعیت اوکراین و مساله افغانستان، قرار دارد.

در مرکز توجه این اجلاس، وضعیت منطقه خاورمیانه، رویدادهای سوریه و وضعیت برنامه هسته ای ایران قرار گرفته است.

وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در این اجلاس در مورد راههای پیشبرد مواضع کشورهای عضو این جامعه در عرصه بین المللی گفتگو و تبادل نظر می کنند.

در بیانیه وزارت خارجه روسیه همچنین گفته شده است: اجلاس وزیران خارجه سازمان همکاری شانگهای در دوشنبه مرحله کلیدی مقدمات برگزاری اجلاس سران این سازمان است و وزرای خارجه شرکت کننده در این اجلاس پیش نویس اسنادی که به اجلاس سران ارائه می شود را بررسی خواهند کرد.

در بیانیه وزارت خارجه همچنین خاطرنشان شده است: از اسناد مهم مورد بررسی در این اجلاس، تفاهم نامه مربوط به تعهدات کشورهای نامزد برای عضویت در سازمان همکاری شانگهای است که برای اجلاس سران آماده می شود.

سازمان همکاری شانگهای از کشورهای روسیه، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان، ازبکستان و چین تشکیل شده است و جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، هند و مغولستان هم به عنوان ناظر در آن حضور دارند.

اروپام/2242**518 ** 1597
کد N417522