افزایش تنش در روابط امریکا و اسرائیل/ صهیونیستها، کری را خیانتکار خواندند

ایرنا نوشت:

در پی انتقاد شدید رژیم صهیونیستی از جان کری به دلیل عدم موفقیت وی در تضمین آتش بس بین اسرائیلی ها و فلسطینیان، مقامات دولت اوباما روز دوشنبه به دفاع از وزیر خارجه امریکا برخاستند.
به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن، محور انتقادها از جان کری پیشنهادی براساس پیش نویس یک توافقنامه آتش بس ارائه شده از سوی مصر بود که به گفته مقامات امریکا برای مقامات اسرائیل فرستاده شد و در آن یک آتش بس فوری و متعاقبا 48 ساعت بعد مذاکره بین مقامات اسرائیلی، فلسطینی ومصری در قاهره پیش بینی شده بود.

این پیش نویس محرمانه به رسانه های خبری اسرائیل درز کرد و چنین تعبیر شد که با این پیشنهاد امریکا می کوشد حملات نظامی اسرائیل را با هدف انهدام تونل های حماس در غزه متوقف سازد . مبارزان فلسطینی از این تونل ها برای حمله علیه سربازان اسرائیلی استفاده می کنند.

در صدر ستون تحلیل‌های روزنامه تایمز اسرائیل در مورد تلاش کری برای برقراری آتش بس از وی به عنوان ˈ جان کری : خیانتکار ˈ نام برده شد.

جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه امریکا ضمن رد این انتقادها گفت: دلیل کری برای تعامل در تلاش برای آتش بس پایان دادن به حملات موشکی حماس علیه اسرائیل بود.

ساکی با اشاره به درز پیشنهاد مصر و اظهارات تند درمورد کری گفت:ˈ دیدگاه ما این است که شرکا و متحدان نباید چنین برخوردی با یکدیگر داشته باشند. ˈ

وی افزود :ˈ کسانی که خواهان حمایت ازیک آتش بس هستند باید برتلاش برای برقراری آن تمرکز کنند نه اینکه کسی را که نقش برجسته ای دراین قضیه ایفا کرده مورد انتقاد یا حمله قرار دهند. ˈ

درهمین حال، در کاخ سفید، تونی بلینکن معاون مشاور امنیت ملی امریکا گفت : پیشنهادی که مورد انتقاد قرارگرفت پیشنهاد امریکا نبود بلکه پیش نویسی براساس ابتکار اصلی مصر برای اظهار نظر اسرائیلی ها بود.

این انتقاد اسرائیل روابط امریکا واسرائیل را در یک برهه زمانی مهم که خشونت های اسرائیل در غزه بیش از یکهزار کشته عمدتا از غیر نظامیان درغزه برجای گذاشت تیره کرد.

این در حالی است که امریکا قویترین حامی نظامی ومالی اسرائیل بوده و روسای جمهوری متوالی امریکا همواره هنگام میانجیگری در مورد خاورمیانه مراقب بودند تا موجب انتقاد رهبران اسرائیل قرار نگیرند.

اما در جریان درگیری های جاری، واشنگتن سعی کرده است خط مشی را دنبال کند که طی آن ضمن مشروع دانستن حق دفاع از خود برای اسرائیل، اسرائیلی ها را متقاعد کند از تاکتیک های نظامی استفاده کند که موجب افزایش تلفات نشود.

بیانیه های کاخ سفید و وزارت خارجه امریکا در طول درگیری ها همگی نشان از ابراز نگرانی شدید در مورد تلفات فزاینده غیر نظامیان دارد. سوزان رایس مشاور امنیت ملی در گفت وگو با شبکه تلویزیونی ام. اس .ان. بی. سی میزان تلفات غزه را ˈ فاحش و مایه نگرانی عمیق دانست . ˈ

5252

کد N417052