آلبرایت: جهان در آشوب و بلواست

آمريكا

مادلین آلبرایت در ارزیابی از شرایط کنونی جهان گفت: دنیا در آشوب و بلواست.

مادلین آلبرایت در ارزیابی از شرایط کنونی جهان گفت: دنیا در آشوب و بلواست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه دولت بیل کلینتون در سال‌های 1997 تا 2001 در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌بی‌اس گفت: جهان شاهد رخدادهای وحشتناکی است که این رخدادها نیازمند درک و توضیح است. اگر بخواهیم خلاصه بگوییم جهان در آشوب است.

وی در این راستا به بحران‌های کنونی جهان نظیر درگیری‌ها میان اسرائیل و فلسطینیان و دخالت روسیه در بحران اوکراین اشاره کرد.

آلبرایت 77 ساله گفت: شاهد مسائل و مشکلات زیادی در نقاط مختلف جهان هستیم. برخی از این مسائل به خاطر جهانی سازی است. طرف مخالف، ملی‌گرایی را در برخی کشورها و مناطق رواج داده و به مردم این احساس داده شده که در روند جهانی سازی از دست رفته و بی هویت خواهند شد.

وی گفت: درگیری‌ها در سراسر جهان ازغزه تا اوکراین تشدید خواهد شد. می‌توانید زمانی را به یاد بیاورید که ما تا این اندازه در نقاط مختلف جهان دچار مشکل باشیم؟ همه ما در نقاط مختلفی بدنیا آمده و بزرگ شده‌ایم و تقریبا بر تهدیدهای موجود از سوی اتحاد جماهیر شوروی سابق متمرکز بوده‌ایم و این اصلی‌ترین فعالیت و خطر برای محسوب می‌شد. اما اکنون چه؟ شاهد مشکلات در نقاط مختلف جهان هستیم و جهانی سازی و تکنولوژی از فاکتورهای اصلی است.

به گفته آلبرایت ارتباطات و تماس‌ها زیاد است اما درک زیادی از تمامی اخباری که به ما می‌رسد وجود ندارد.

وی تاکید کرد: آنچه تغییر کرده این است: ما نمی‌خواهیم پلیس جهان باشیم. مردم آمریکا دیگر چنین چیزی نمی‌خواهند.

آلبرایت رهبری پوتین ابتدا در کریمه و سپس در قبال اوکراین و تشدید تنش‌ها در خاورمیانه را دو عامل اصلی تغییر دهنده در جهان نامید و گفت: به نظر من پوتین در جهان خود زندگی می‌کند.او ازتبلیغات از درون کشور خودش و اروپای شرقی و میانه استفاده می کند.

به عقیده وی در درگیری‌های خاورمیانه نیز تا زمانی که طرفین درگیراسرائیل و فلسطین خواست جدی برای حل مسائل نداشته باشند، هیچ اتفاقی رخ نخواهد داد.

وی با تقدیر از تلاش‌های جان کری، وزیر خارجه کنونی آمریکا برای اجرای آتش بس و کشاندن دو طرف بر سر میز مذاکره گفت: هنوز سوال‌هایی در مورد پیش‌شرط‌ها و یا شرایط مذاکره باقی است. این برای همگان کاری بسیار دشوار است.

آلبرایت همچنین با تل آویو مبنی بر اینکه تلاش‌های اسرائیل در جهت دفاع از خود می‌باشد موافقت کرد اما گفت که نسبت به تفکرات جامعه جهانی در خصوص درگیری‌های کنونی نگران است.

انتهای پیام

کد N415847