ماهواره‌های آمریکایی از حملۀ روسیه به اوکراین خبر دادند

تسنیم نوشت:

واشنگتن با انتشار تصاویر ماهواره‌ای مدعی حمله خمپاره‌ای روسیه به اوکراین شده است.
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، واشنگتن با انتشار آنچه می‌گوید تصاویر ماهواره‌ای از نقاط مرزی روسیه و اوکراین است مسکو را به شلیک خمپاره به سمت اوکراین و دامن زدن به تنش‌ها در این کشور اروپای شرقی متهم می‌کند.
وزارت خارجه آمریکا تصاویری ماهواره‌ای منتشر کرده که مدعی است شواهدی درباره شلیک خمپاره از خاک روسیه به سمت سربازان اوکراین ارائه می‌دهد.«جفری پیات» سفیر آمریکا در اوکراین روز یکشنبه این تصاویر را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد.
در سند وزارت خارجه آمریکا که عنوان آن «شواهد حمله خمپاره‌ای روسیه به اوکراین است» 4 تصویر ماهواره‌ای وجود دارند که همگی مربوط به تاریخ‌های بین 21 تا 25 و 26 جولای هستند.
انتشار این تصاویر ماهواره‌ای در شرایطی صورت گرفته که تنش‌های بین مسکو و کشورهای غربی پس از سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری خطوط هوایی مالزی در مرز بین اوکراین و روسیه ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است. اوکراین و کشورهای غربی می‌گویند این هواپیمای مسافربری با شلیک یک فروند موشک سرنگون شده و تمامی 298 مسافر و خدمه آن جان باخته‌اند.
این موشک را چنانکه اوکراین و کشورهای غربی ادعا می‌کنند، استقلال‌طلبان مناطق شرقی اوکراین «به اشتباه» به این هواپیمای بوئینگ 777 مالزی که از آمستردام (پایتخت هلند) راهی کوالالامپور (پایتخت مالزی) بود، شلیک کرده‌اند. کشورهای غربی همچنین با طرح این ادعا که موشک شلیک شده از نوع موشک‌های ساخت روسیه بوده و استقلال‌طلبان توانایی استفاده مستقلانه از آن را نداشته‌اند مسکو را به نقش‌آفرینی غیرمستقیم در این حادثه فاجعه‌بار متهم می‌کنند.
بخش‌های روس زبان شرق اوکراین از زمانی که دولت کی‌یف از اواسط ماه آوریل عملیات نظامی علیه معترضان هوادار روسیه را آغاز کرد، صحنه درگیری‌های خونین بین فعالان هوادار روسیه و ارتش اوکراین است.این خشونت‌ها در ماه می پس از آن شدت یافت که مناطق دونتسک و لوهانسک پس از برگزاری همه‌پرسی محلی که با رای موافق اکثریت ساکنان همراه بود، استقلال خود را از اوکراین اعلام کردند.
این درگیری‌ها به کشته شدن صدها نفر در اوکراین و فرار ده‌ها هزار نفر از مردم شرق این کشور به روسیه منجر شده است.

5252

کد N415811