روسیه پایگاه دریایی‌اش در سوریه را مدرنیزه ‌می‌کند

روسیه می‌خواهد پایگاه دریایی‌اش در بندر طرطوس سوریه را از سال ۲۰۱۵ مدرنیزه کند.

روسیه می‌خواهد پایگاه دریایی‌اش در بندر طرطوس سوریه را از سال ۲۰۱۵ مدرنیزه کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) خبرگزاری اینترفکس به نقل از ستاد کل ارتش روسیه خبر داد، پایگاه دریایی روسیه در طرطوس که در دوره جنگ سرد ساخته شده، قرار است از سال آینده (۲۰۱۵) مدرنیزه شود تا ظرفیت پذیرش کشتی‌های جنگی بزرگتری را پیدا کند.

خبرگزاری اینترفکس می‌نویسد که ستاد کل ارتش روسیه قصد دارد طرطوس را "با نظر به اوضاع سیاسی در سوریه و موقعیت نظامی در حوزه دریای مدیترانه به طور اساسی مدرنیزه کند."

قرار است تمامی زیرساخت این پایگاه دریایی که در دهه ۱۹۷۰ بنا شده مدرنیزه شود و تاسیسات دفاعی از جمله پدافند هوایی آن، تقویت گردد.

در حال حاضر طرطوس تنها پایگاه دریایی روسیه در دریای مدیترانه است. کارشناسان دلیل حمایت روسیه از حکومت بشار اسد در جنگ داخلی سوریه را همواره این گونه توضیح داده‌اند که روسیه نمی‌خواهد تنها پایگاه خود در دریای مدیترانه را از دست بدهد.

به گزارش دویچه‌وله، روسیه بر پایه قراردادی که حکومت اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۷۱ با سوریه بست از این پایگاه بهره می‌برد. روسیه از این پایگاه به عنوان مکانی برای انجام تعمیرات و نیز به عنوان پایگاه مراقبتی ناوگان خود، بخصوص برای کشتی‌های جنگی ‌ناوگان دریای سیاه، استفاده می‌کند.

انتهای پیام

کد N415684